Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data: 10.10.2008
Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman
Grupa: „Biedronki” (czterolatki)
Blok tematyczny: Jesień w sadzie i w ogrodzie
Temat zajęć: Warzywa i owoce
Cele ogólne:
Kształtowanie pojęć odnoszących się do liczebności zbiorów (więcej, mniej, tyle samo)
Utrwalanie znajomości owoców i warzyw rosnących w Polsce
Kształtowanie umiejętności liczenia do 5
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania wiersza recytowanego przez nauczyciela
Cele szczegółowe:
Dziecko zna i potrafi wymienić owoce i warzywa krajowe
Dziecko potrafi prawidłowo posługiwać się określeniami: więcej, mniej, tyle samo
Dziecko uważnie słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela
Dziecko próbuje odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania odnośnie wiersza
Dziecko rozumie i prawidłowo wykonuje polecenia nauczyciela
Dziecko potrafi liczyć do 5
Dziecko potrafi zgodnie współpracować z kolegami z grupy
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Metody pracy:
Podająca
Praktyczna
Środki dydaktyczne:
Papierowe sylwety warzyw i owoców dużych i małych, papierowe emblematy koszy
Wiersz „Warzywa i owoce” Czesława Janczarskiego, wiersz „co można zrobić z ziemniaka” Hanny Łochockiej
Ziemniaki, patyki, piórka, druciki, jarzębina, kartonowe uszy
Warzywa i owoce: jabłko, gruszka, śliwka, kapusta, pomidor, cebula, marchew, cytryna, pomarańcza, natka pietruszki
Zabawkowy samochód z przyczepą
Przebieg zajęć:
Przywitanie wierszem:
„Słoneczko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też ten zwyczaj znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.
Słuchanie wiersza „Warzywa i owoce” Cz. Janczarskiego, recytowanego przez nauczyciela. Krótka analiza treści wiersza. Dziecko stara się odpowiadać pełnymi zdaniami na pytania odnośnie wiersza.
„Zaczarowane koszyki” - podział owoców i warzyw na zbiory. Przeliczanie elementów w zakresie 5. Dziecko prawidłowo używa określeń: więcej, mniej, tyle samo.
„Dary jesieni” - zabawa dydaktyczna. Dziecko potrafi dobrać do pary drugi owoc lub warzywo wg poleceń nauczyciela.
Nauczyciel recytując wiersz „Co można zrobić z ziemniaka?” H. Łochockiej wykonuje zwierzaka z ziemniaka. Praca przy stolikach. Każde dziecko wykonuje swojego zwierzaka.
Pożegnanie wierszem:
„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”