Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 10 klasa 1
Blok tematyczny: Przywołujemy wakacyjne wspomnienia
Temat: Wakacyjne przygody
I. Cele
• Poszerzanie słownictwa, ćwiczenia w mówieniu.
• Rozwijanie spostrzegawczości.
• Ćwiczenia w przeliczaniu.
• Ćwiczenia w porównywaniu cech wielkościowych.
Podstawa programowa:
Pkt 7.2.a „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wymienia kolejne liczebniki od wybranej liczby…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 1
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Plac zabaw”
III. 3. Przebieg zajęć:
1. Plansza interaktywna „Plac zabaw”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Szklana kula (4)
→ Plac zabaw (5)
Opis interaktywności
Gra „Plac zabaw” polegająca na znalezieniu 10 różnic pomiędzy dwoma rysunkami placu zabaw.
Omówienie gry
Co widzicie na ekranie? ( piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka, piłka, latawiec – plac zabaw)
Kto z was bawił się podczas wakacji na placu zabaw?
Czy jest to bezpieczne miejsce do zabaw? ( tak, specjalnie do tego przeznaczone) 1
Elżbieta Bowdur
Czym różnią się obrazki? Wskażcie 10 szczegółów na prawym obrazku. ( wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i wskazują różnice, pozostali uczniowie liczą, czy jest ich dziesięć).
2. Rozmowa na temat wakacji Ewy i Eryka - podręcznik cz.1, ćw.1 i 2, str.54
Gdzie spędzali wakacje mama, tata, Ewa i Eryk?
Co robi Ewa?
Co robi kot?
Co nagrał tata?
Czy wy też robiliście zdjęcia i filmy z wakacji?
3. Zabawa ruchowa „Wakacyjna podróż”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel mówi każdemu na ucho nazwę jakiegoś środka lokomocji, np. samolot, pociąg, statek, samochód, autobus, łódka. Nauczyciel głośno wymienia nazwę środka lokomocji, do środka koła wchodzą te dzieci, które otrzymały daną nazwę i naśladują ruchem pojazd.
Nauczyciel klaszcze w dłoń i podaje hasła:
Powietrze – wybiegają pojazdy latające.
Woda – wybiegają pojazdy pływające.
Ląd – wybiegają pojazdy lądowe.
4. Porównywanie cech wielkościowych - podręcznik cz.1, ćw.1, str.59
5. Liczba jeden w aspekcie kardynalnym i porządkowym - podręcznik cz.1, ćw.3, 4 i 5, str.59 i 60
2