Scenariusz zabaw wychowawczo - dydaktycznych
PROWADZĄCA: Jolanta Regulska
DATA: 12.10.2009 r.
GRUPA WIEKOWA: 4/5-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Kto nam listy przynosi?”
TEMAT ZAJĘĆ: „Praca listonosza”
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna
CEL OGÓLNY:
Zapozna się z pracą listonosza
Wzbogaci słownictwo o wyrażenia związane z wyglądem listonosza
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
Wie na czym polega praca listonosza
Stosuje określenia opisujące wygląd listonosza
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : zagadka słowna o listonoszu, wiersz
W. Ścisłowskiego „Listonosz”, fotografia listonosza, koperta, czapka i torba listonosza, ilustracja przedstawiająca symbol urzędu pocztowego - żółta trąbka na niebieskim tle.
FORMY: praca z całą grupą.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Rozwiązanie zagadki słownej
Mundur nosi, czapkę z daszkiem, torbę ciężką i wypchaną.
Pracę swą zaczyna zwykle co dzień bardzo rano.
Pełna torba, a w tej torbie listów chyba jest ze sto
i pocztówek, i przekazów. Kto ją dźwiga? Powiedz kto? (listonosz)
Wysłuchanie wiersza W. Ścisłowskiego „Listonosz”
Rozmowa o pracy listonosza na podstawie wiersza i doświadczeń dzieci
Zabawa ruchowa „Listonosz listy nosi”
Dzieci stoją w kole i przekazują sobie kopertę, mówiąc głośno: Listonosz listy nosi, kogo dzisiaj do koła zaprosi?”. Kto na zakończenie zostanie z listem w ręku, dostaje czapkę i torbę listonosza. Przekazując list dziecku stojącemu obok, zaczyna zabawę od nowa. W trakcie rymowanki listonosz chodzi w kole i zajmuje miejsce tej osoby, która został a z lisem w ręku i przekazuje jej torbę
i czapkę.
Rozmowa na temat : „Po czym poznać listonosza?”
Dzieci odpowiadają na pytanie, odwołując się do własnych doświadczeń, wysłuchanego wiersza a także do fotografii listonosza. Opisują jego strój (granatowy mundur ze znaczkiem poczty- trąbką)
i przedmioty związane z zawodem: torbę na listy i czapkę.