SCENARIUSZE LEKCJI
ROZBUDZAMY WRAŻLIWOŚĆ NA PIĘKNO JESIENNEJ PRZYRODY
HANNA MANIA
ROZBUDZAMY WRAŻLIWOŚĆ
NA PIĘKNO JESIENNEJ PRZYRODY
Hanna Mania
Cele:
− kształcenie poczucia rytmu,
− rozwijanie wrażliwości na otaczający świat,
− budzenie wyobraźni muzycznej i wrażliwości estetycznej.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: utwory nagrane na płycie CD lub kasecie: „Preludium deszczowe” F. Chopina,
„Cztery pory roku” - cz. III „Jesień” oraz „Allegro - cz. III p. 3” A. Vivaldiego; wiersz L. Staffa pt.
„Deszcz jesienny”; piosenka „Deszcz jesienny” - muzyka A. Rajčew, słowa polskie M. Jarecka; instrumenty perkusyjne; pianino; przybory plastyczne: szary i kolorowy papier, farby, pędzle, kredki, gazety, bibuła, ryż, klej.
Klasa: IV.
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia emisyjne mające na celu wzmocnienie i wydłużenie fazy wydechowej.
Ćwiczenie oddechowe
• Uczniowie wyobrażają sobie, że trzymają w ręku świecę, dmuchają na nią, naśladując wiatr (wargi ułożone jak do gwizdania).
• Uczniowie chodzą po obwodzie koła - wdech - jeden krok, następnie wydech- cztery, sześć kroków.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
ROZBUDZAMY WRAŻLIWOŚĆ NA PIĘKNO JESIENNEJ PRZYRODY
HANNA MANIA
Ćwiczenie kształcące dźwięczność głosu
• Uczniowie artykułują samogłoski. Ćwiczenia są skuteczniejsze, gdy łączymy samogłoski ze spółgło-skami l, m, n.
2. Rozmowa na temat charakterystycznych cech jesieni. Wysłuchanie fragmentów utworów: „Cztery pory roku - cz. III „Jesień” oraz „Allegro - cz. III p. 3” A. Vivaldiego. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat utworów, ich charakteru oraz użytych środków wyrazu muzycznego.
3. Prezentacja piosenki. Nauczyciel śpiewa piosenkę „Deszcz jesienny” przy akompaniamencie pianina.
Wspólna analiza piosenki pod kątem rytmicznego ostinata, akompaniamentu naśladującego efekty akustyczne. Omówienie melodycznej strony piosenki (metrum, główne wartości nut występujących w piosence, tempo i znaki dynamiczne, charakter melodii).
4. Prezentacja znanych utworów muzycznych i literackich naśladujących efekty padającego deszczu.
Wspólne wysłuchanie fragmentów „Preludium deszczowego” F. Chopina oraz wiersza L. Staffa „Deszcz jesienny”.
5. Improwizacja fragmentów muzycznych na temat deszczu. Uczniowie tworzą improwizacje dźwiękowe, wykorzystują instrumenty perkusyjne, dźwięki mowy, różne efekty akustyczne.
6. Nauka piosenki. Nauczyciel ponownie śpiewa piosenkę „Deszcz jesienny”. Uczniowie powtarzają fragmenty piosenki ze słuchu. Wszyscy wspólne śpiewają utwór przy akompaniamencie pianina.
7. Przedstawienie nastroju deszczu w pracach plastycznych. Praca w grupach z wykorzystaniem przygo-towanych wcześniej materiałów. Działaniom uczniów towarzyszy muzyka.
8. Podsumowanie. Prezentacja i omówienie wykonanych prac.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/