zabawy z wyrazami inne pomysly 116 90df


blizejprzedszkola.pl
Scenariusze zajęć do rodzin wyrazów wprowadzanych
wiosną zostały opracowane na bazie autorskiego programu
edukacyjnego  Zabawy z wyrazami . Zaprezentowane zabawy
nawiÄ…zujÄ… do Odimiennej Metody Nauki Czytania Ireny Majchrzak.
W zabawach tych uczestniczÄ… dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Edyta Kaczanowska
Zabawy
z wyrazami
scenariusze do rodzin wyrazów wprowadzanych wiosną
iosną wprowadzam zazwyczaj następujące rodziny
do działań z ruchem (muzyka z płyty KLANZA, nagranie
wyrazów: atrybuty świąt wielkanocnych, wiosen- z płyty CD  Scotland ), ilustracje wybranych mieszkańców
Wne kwiaty, ptaki, bohaterowie bajek, mieszkańcy
świata, etykietki z nazwami wybranych mieszkańców świa-
świata itp. Do prezentacji wybrałam dwie z nich: ptaki oraz ta, układanka  Melonik czy sombrero? , wigwam z karto-
mieszkańcy świata. nu, spinacze biurowe, atrapa wędki z magnesem, kartoniki
z literami alfabetu, karty pracy z wizerunkami i nazwami
Przebieg zajęć przedstawię w formie zadaniowej, dzięki
mieszkańców świata, kredki.
czemu będzie można zorientować się, w jaki sposób kieru-
jÄ™ polecenia do dzieci. Tekst zaznaczony kursywÄ… to moje
Interakcje:
dodatkowe uwagi odnoszące się do realizacji zadań edu-
N"ðDZ"ðDZ (2 n), N"ðDZ (1 n), (1 2) DZ1ð DZ (3 4), DZ1ð
kacyjnych.
DZ (każde dziecko po kolei, cała grupa jednocześnie, pary,
każde dziecko indywidualnie).
TEMAT:  MIESZKAÅ„CY ÅšWIATA
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
Cele ogólne:
ciowa (nawiÄ…zanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak
o Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
oraz pedagogiki zabawy).
globalne.
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i nawiązy-
o  Powitanka z różnych stron świata . Podając sobie  świa-
wania pozytywnych relacji interpersonalnych.
tełko , przywitajcie się kolejno, tak jak witają się ludzie
o Utrwalanie wiadomości na temat mieszkańców świata.
z różnych miejsc świata. Użyjcie jednego z zaproponowanych
Umiejętności dzieci:
zwrotów (w języku japońskim koniciła, hinduskim namaste,
o Rozróżnianie wybranych mieszkańców świata, ich atrybu- arabskim salam alejkum, hawajskim aloha itp.).
tów i zwyczajów.
o  Eskimosi łowią . Wyłów wędką jedną etykietkę. Odczytaj
o Czytanie globalne nazw wybranych mieszkańców świata
nazwę mieszkańca świata i dopasuj podpis do ilustracji. Atrapę
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
wędki można wykonać z laski gimnastycznej i kawałka sznurka z
o Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych). magnesem zawiązanym na jej jednym końcu. Każda etykietka po-
winna mieć spinacz biurowy, by dziecko mogło ją  wyłowić .
o Układanie zdań o mieszkańcach świata.
o Odtwarzanie rytmu muzyczno-ruchowego i kroków tańca. o  Tropiciele liter . Posłuchajcie muzyki. Jak myślicie,
w jakich mieszkańców świata zamieni was ta muzyka?
o Rozwijanie wyobrazni, współdziałanie i współpraca.
Naśladujcie teraz skradających się Indian. Znalezione lite-
Przestrzeń edukacyjna: Sala przedszkolna.
ry wkładajcie do wigwamu. Podczas pauzy wybrana osoba
Pomoce i przybory:
wybierze jednÄ… z liter i stanie przy jakiejÅ› etykietce. Czy
wyraz zawiera tÄ™ literÄ™?
Åšwieczka-podgrzewacz w pojemniku, nagrania muzyczne
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
Ä„ð 97
Przygotowanie do nauki czytania
o  Ilustracje i podpisy . Ułóżcie z części wizerunki miesz- w tych dwóch wyrazach takich samych liter.
kańców świata. Nazwijcie tych mieszkańców. Odszukajmy
wspólnie napisy do ułożonych obrazków.
o  Mieszkańcy świata z podpisami . Wskażcie na otrzy-
manej karcie nazwę  INDIANIN i połączcie ją z obraz-
o  Szkocki taniec . Pożegnajmy się tańcem Szkotów: ustaw-
kiem (następnie  ESKIMOS itd.). Pokolorujcie kredkami
cie się w kole i naśladujcie moje ruchy. Oczywiście można zapro-
wizerunki mieszkańców świata.
ponować dzieciom taniec innej narodowości.
Zajęcia utrwalające:
TEMAT:  PTAKI WITAJÄ… WIOSNÄ™
o  Kto mieszkał w wigwamie? . Wybierzcie po jednym
obrazku z mieszkańcem świata. Odgadnijcie, o kogo py-
Cele ogólne:
tam. Osoba, która ma właściwą ilustrację, dopasuje ją do
o Kształtowanie gotowości do czytania poprzez czytanie
etykietki.
globalne.
o  Powitania mieszkańców świata . Każdy z was wylo-
o Stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej i aktywności
suje kolejno etykietkę z nazwą mieszkańca świata i po-
plastycznej.
wita wybranego kolegę w sposób odpowiedni do danego
o Utrwalanie umiejętności rozpoznawania i nazywania wy-
regionu świata (gdy dziecko odczyta nazwę  JAPOCCZYK ,
branych gatunków ptaków Polski.
wita się jak Japończyk  robi pokłon ze złożonymi rękoma i mówi
Umiejętności dzieci:
 koniciła , gdy odczyta słowo  ESKIMOS , wita się noskiem,
gdy odczyta słowo  INDIANIN , unosi otwartą dłoń i mówi
o Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków pta-
 hołk , gdy odczyta słowo  ARAB  składa dłonie, wypowiada- ków Polski.
jąc słowa  salam alejkum , gdy odczyta słowo  HINDUSKA
o Naśladowanie ptaków ruchem i odgłosami.
 składa dłonie i mówi  namaste ). Powitana osoba losuje kolej-
o Czytanie globalne nazw wybranych gatunków ptaków
ny wyraz i zabawa trwa, dopóki nie zostaną powitane wszystkie
(głównie dobieranka wyrazowo-obrazkowa).
dzieci.
o Rozróżnianie i porównywanie liter (drukowanych).
o  Mieszkańcy świata . Poruszajmy się w kole jak skrada-
o Posługiwanie się wyobraznią.
jÄ…cy siÄ™ Indianie (potem Indianie wykonujÄ…cy taniec desz-
o Wykonywanie prac plastycznych na temat ptaków.
czu, Arabowie jadący na wielbłądach, Hawajczycy tańczący
taniec hula itp.). Przy kolejnej zmianie wybrana osoba wylo- Przestrzeń edukacyjna: sala przedszkolna.
suje jedną etykietkę, odczyta wyraz i ułoży zdanie z nazwą
Pomoce i przybory:
tego mieszkańca świata.
Ilustracje przedstawiajÄ…ce wybrane ptaki, etykietki z na-
o  Wyrazy z obrazkami . Sprawdzcie, czy ułożone zdania
zwami ptaków (kilka zestawów), nagrania muzyczne do
wyrazowo-obrazkowe są właściwe (np. Indianin ma zabaw ruchowych (utwór muzyki klasycznej kojarzący się
zek z mokasynami>).
z lotem ptaków, utwór muzyki relaksacyjnej z odgłosami
o  Etykietki złapane na lasso . A teraz zamieńcie się w kow- ptaków leśnych), kartony z konturami sylwetek wybranych
bojów jadących na koniach. Podczas przerwy w muzyce
ptaków, kleje, plastelina, obręcze, karty pracy  dobieranki
złapcie na lasso po jednej etykietce i dobierzcie się w pary.
wyrazowo-obrazkowe, nożyczki, kredki, opaski bądz syl-
Odczytajcie nazwy napisane na etykietkach i poszukajcie
wety imitujące ptaki do założenia na głowę.
R E K L A M A
Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik  Opowieści sowy część I i II,
ćwiczenia  Gry czytelnicze część I i II oraz książka  Opowieści ortograficzne .
Zamówienia przyjmuje sklep BlizejEdukacji.pl
tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
98 Ä„ð GWARANCJA NAJNIÅ»SZEJ CENY NA RYNKU!
Interakcje: wyrazów ( Wilga ma... ,  Jaskółka ma... itd.).
N"ðDZ (1 n), (1 2) DZ1ð DZ (3 4), N"ðDZ"ðDZ (2 n), (1/2
o  Jaki ptak odfrunÄ…Å‚? . Odczytujcie kolejno nazwy pta-
n) DZ1ð DZ (1/2 n), DZ1ð DZ (caÅ‚a grupa jednoczeÅ›nie, pary,
ków, które odfrunęły (ilustracje zostały zakryte).
każde dziecko po kolei, podział na dwie równe grupy, każ-
de dziecko indywidualnie).
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-czynnościowa, czynnoś-
ciowa (nawiÄ…zanie do metody odimiennej Ireny Majchrzak,
technik twórczych oraz pedagogiki zabawy).
Przebieg zajęcia (sytuacje edukacyjne):
o  Powitania ptaków . Poruszajcie się przy muzyce, naśladu-
jąc bociany (jaskółki, dzięcioły, dzikie kaczki). Podczas pauzy
dobierzcie się w pary, stańcie naprzeciw siebie i przywitajcie
o  Jaki ptak odpoczywa na drzewie? . Podzielcie siÄ™ na
odgłosem  kle-kle ( kiwit-kiwit ,  trrr-trrr ,  kwa-kwa ). Tę
dwie grupy. Pierwsza grupa będzie drzewami, druga  pta-
zabawę warto prowadzić przy odpowiednio dobranej muzyce klasycz-
kami. Ptaki będą latały między drzewami. Podczas prze-
nej. Dzieci mają na głowach opaski bądz sylwety imitujące ptaki.
rwy w muzyce ptak zatrzyma siÄ™ przy jednym z drzew.
o  Etykietki dla ptaków . Dziś naszą salę zamienimy w las
Należy odczytać nazwę, która się tam znajduje.
z polanką i jeziorkiem. Można tam spotkać wiele ptaków.
o  Ptaki z napisami . Poszukajcie wśród wyciętych ety-
Odszukajcie nazwy tych ptaków zapisane na kartonikach.
kietek nazwę  wróbel ( bocian ,  jaskółka ,  wilga ,
Kto umiałby odczytać etykietki? Dziecko (bądz nauczycielka)
 kukułka ) i przyklejcie przy właściwym obrazku (karta
odczytuje etykietki i wyznacza kolejne osoby, które umieszczają
pracy). Potem pokolorujcie ptaki.
podpisy pod ilustracjami ptaków.
o  Przyrodnicy . Zamieńcie się w przyrodników, którzy
oglÄ…dajÄ… ptaki przez lornetki. Podczas przerwy w muzyce
kolejne osoby odczytają nazwy ptaków (proponuję tu muzy-
kę relaksacyjną z odgłosami ptaków leśnych). Po pierwszym od-
czytaniu podpisów nauczycielka odwraca kilka ilustracji ptaków.
Przed ostatnią rundką czytania wszystkie są już zakryte.
o  Ptaki na Å‚Ä…ce . Wybierzmy etykietki z nazwami trzech
ptaków. Zapamiętajcie te napisy. Zamknijcie na chwilę oczy.
Odgadnijcie, jaki ptak odleciał (zabrana etykietka), a jaki poja-
wił się na łące (etykietka dołożona)?
o Ptaki i litery . Wybierzcie po jednym kartonie z konturem
ptaka. Odgadnijcie kolejno, jaki ptak pasuje do tego kontu-
ru. Dobierzcie odpowiedniÄ… etykietkÄ™. Ile liter ma ten napis?
Spróbujcie przeliterować ten wyraz lub nazwać jedną z liter.
o Album ptaków . Każdy z was przyklei etykietkę pod
Bibliografia do całego cyklu:
konturem ptaka i wylepi wizerunek ptaka plasteliną w odpo- Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, Warszawa 1999.
Majchrzak I., Gry czytelnicze, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
wiednich kolorach. Oczywiście można zaproponować dzieciom
Majchrzak I., Meksykańska wioska  gra czytelnicza, DIDASKO.
innÄ… technikÄ™ plastycznÄ….
Majchrzak I., Nazywanie świata  gra słowno-obrazkowa, DIDASKO.
Zajęcia utrwalające:
Majchrzak I., Opowieści sowy, część 1 i 2, MAC Edukacja, 2005.
o  Odgłosy ptaków . Poruszajcie się przy muzyce, naśladu- Majchrzak I., Wprowadzanie dziecka w świat pisma, Warszawa 1995.
jąc ptaki (każdy może udawać innego ptaka). Gdy pokażę
etykietkę, zatrzymajcie się. Wszyscy głośno odczytają nazwę
ptaka i będą naśladować odgłosy, jakie on wydaje (bocian 
Już za miesiąc:
 kle-kle , jaskółka   kiwit-kiwit , dzięcioł   trr-trr , kaczka
scenariusze zajęć do rodzin wyrazów
  kwa-kwa , skowronek   tiju-tiju , wilga   sofiju-sofiju ).
wprowadzanych latem
o  Jaki ptak się odezwał? . Wytnijcie etykietki z nazwami
ptaków i rozłóżcie je w środku obręczy. Poruszajcie się teraz
po sali jak przyrodnicy, którzy oglądają ptaki przez lornetki.
Słysząc odgłos ptaka, zatrzymajcie się i wyjmijcie z obręczy
jego nazwę. Odgłosy ptaków naśladuje nauczycielka.
Edyta Kaczanowska  nauczyciel dyplomowany z 10-letnim sta-
żem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejskim
o  Obrazek do etykietki . Wybierajcie kolejno po jednej
nr 20 w Aodzi.
ilustracji ptaków i dopasujcie do właściwego podpisu.
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementar-
Odczytajcie nazwÄ™.
nej, współpracuje z Aódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkolenio-
o  Co ma wilga? . Odpowiedz na zadane przeze mnie py-
we i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
tanie. Znajdz początek tego zdania wśród ułożonych par
bliżej przedszkola 5.116 maj 2011
Ä„ð 99

