Przygotowanie do nauki czytania
Ostatni etap Odimiennej Metody Nauki Czytania
opisany w grudniowym numerze BLIŻEJ PRZED-
SZKOLA obejmuje przyporzÄ…dkowanie odpowied-
niego napisu do wszystkiego, co tworzy bliższą i dal-
szą rzeczywistość. Nazywanie świata stało się dla
mnie inspiracją do różnorakich działań z dziećmi
i stanowi trzon opracowanego przeze mnie progra-
mu działań edukacyjnych Zabawy z wyrazami .
Edyta Kaczanowska
Zabawy z wyrazami
scenariusze wprowadzające rodziny wyrazów
iektóre z przedstawionych w ar- dzie zorientować się, w jaki sposób w obrębie wielkich liter drukowa-
tykule działań nie są dokładnym kieruję polecenia do dzieci. Tekst za- nych;
Nodzwierciedleniem metody dok- znaczony kursywÄ… to moje dodatkowe
o odtwarzanie rytmu muzyczno-ru-
tor Ireny Majchrzak, niemniej jednak zo- uwagi dotyczące realizacji zadań edu-
chowego oraz piosenki;
stały sprawdzone przeze mnie w prak- kacyjnych.
o posługiwanie się ciałem i wyob-
tyce, okazały się skuteczne i ciekawe dla
raznią w działaniu ruchowym;
dzieci. Jesienią wprowadzam zazwyczaj Moje ciało
o przejawienie pozytywnych inter-
następujące rodziny wyrazów: przed-
zabawy z wyrazami
akcji personalnych.
mioty w sali , zabawki , pojazdy ,
Przestrzeń edukacyjna:
części ciała , zwierzęta leśne , dary
Cele ogólne:
jesiennego parku , owoce i warzywa .
Sala przedszkolna.
o kształtowanie gotowości do czyta-
W tym numerze prezentuję własne sce-
nia poprzez czytanie globalne;
Pomoce i przybory:
nariusze zajęć do wybranych rodzin
o stwarzanie warunków do aktyw-
Nagranie piosenki GÅ‚owa ramiona
wyrazów: części ciała oraz zwierzę-
ności ruchowej, plastycznej i prze-
z repertuaru Czerwonej straży pożar-
ta leśne . Opracowałam je na tyle uni-
jawiania pozytywnych relacji in-
nej , etykietki z nazwami części ciała
wersalnie, że można z nich korzystać
terpersonalnych;
(dwa zestawy), arkusz z konturem syl-
nie tylko jesieniÄ….
o utrwalanie orientacji w schemacie
wetki dziecka, nagrania muzyczne do
Zajęcia prowadziłam w grupie dzieci
ciała.
zabaw ruchowych, szarfy, duża kostka
zróżnicowanych wiekowo, od 3 do 6
sześcienna z nazwami części ciała, kół-
Umiejętności dzieci:
lat, uwzględniając zasadę stopniowa-
ko, plastelina, karty pracy własnego
nia trudności. Miałam na względzie o orientowanie się w schemacie ciała;
autorstwa z nazwami części ciała i po-
również podstawową potrzebę dzieci
o czytanie globalne nazw części ciała
staciÄ… dziecka, kredki.
potrzebÄ™ ruchu.
(dobieranka wyrazowo-obrazko-
Interakcje:
wa);
Przebieg zajęć przedstawię w formie
N"ðDZ (1 n), (1 2) DZ1ð DZ (3 4), N1ð
zadaniowej, dzięki czemu można bę- o rozróżnianie i porównywanie liter
bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
100 Ä„ð
blizejprzedszkola.pl
DZ1ð DZ (2 n), (1/2 n) DZ1ð DZ (1/2 bÄ…dz czworo dzieci zajmuje siÄ™ wylepia- Napisy do części ciaÅ‚a . DoÅ‚Ä…czcie
n), DZ1ð DZ (caÅ‚a grupa jednoczeÅ›nie, niem elementów sylwetki, reszta dostaje kolejne nazwy na otrzymanej karcie pra-
pary, każde dziecko po kolei, podział po jednej etykietce). Naklejmy napisy cy do właściwych części ciała sylwetki
na dwie równe grupy, każde dziecko przy odpowiednich częściach ciała: dziecka. Pokolorujcie kredkami postać.
indywidualnie). OpracowanÄ… przeze mnie kartÄ™ pracy
prezentowałam w poprzednim artykule.
Metody:
Czynnościowo-werbalna, werbalno-
Zwierzęta leśne
czynnościowa, czynnościowa (inspi-
zabawy z wyrazami
racja metodÄ… odimiennÄ… Ireny Maj-
chrzak).
Cele ogólne:
Przebieg zajęcia:
o kształtowanie gotowości do czyta-
GÅ‚owa ramiona . Witamy siÄ™, po-
nia poprzez czytanie globalne;
kazując wymienione części ciała zgod-
o stwarzanie warunków do ekspresji
nie z piosenkÄ….
ruchowej i aktywności plastycznej;
Można wykorzystać nagranie piosen-
o utrwalanie wiadomości na temat
ki GÅ‚owa ramiona z repertuaru
fauny leśnej.
Czerwonej straży pożarnej bądz
Można zaproponować dzieciom inną
innej piosenki nawiązującej do sche- Umiejętności dzieci:
formę aktywności plastycznej, np. malo-
matu ciała.
o rozróżnianie wybranych zwierząt
wanie farbami sylwetki dziecka oraz liter
leśnych i ich cech charakterystycz-
Kontur ciała . Połączcie się w pary.
na etykietkach. Jeśli w grupie jest dużo
nych;
Jedno z was położy się na plecach, a dru- dzieci, można wykonać dwie sylwety.
o czytanie globalne nazw wybranych
gie obrysuje palcem kontur kolejno wy-
zwierząt leśnych (głównie dobie-
mienionych części ciała swojego kolegi
Moje ciało
ranka wyrazowo-obrazkowa);
(zmiana ról).
zajęcia utrwalające
o rozróżnianie i porównywanie wiel-
Etykietki do części ciała . Dopa-
kich liter drukowanych;
sujcie odczytane przeze mnie napisy
Napis na ciele . Wylosujcie kartonik
o odtwarzanie rytmu muzyczno-ru-
do właściwych miejsc naszej sylwety
z nazwą części ciała, odczytajcie i przy-
chowego;
(na dużym arkuszu). Odczytajcie po- łóżcie do właściwego miejsca na swoim
o posługiwanie się ciałem i wyob-
kazywane wyrazy.
ciele (jeśli to zbyt trudne, możecie po-
raznią w działaniu ruchowym;
Jeśli w grupie jest dziecko uzdolnione
szukać takiego samego napisu na zro-
o posługiwanie się liczebnikami głów-
czytelniczo, możemy je poprosić o od- bionej wcześniej sylwecie dziecka).
nymi.
czytanie nazw i wybranie dzieci, które
Zaczarowane sylwetki . PodzielÄ™
dopasują je do właściwych miejsc na-
Przestrzeń edukacyjna:
was na dwie grupy. Poruszajcie siÄ™ po
szej sylwety.
sali między dziećmi stojącymi w taki oto Sala przedszkolna.
Etykietka do etykietki . Wylosuj- sposób (np. z ramionami tworzącymi
Pomoce i przybory:
cie kartonik z nazwą części ciała i od- dach). Na podane hasło każdy zatrzyma
Rymowane zagadki o leśnych zwie-
szukajcie taki sam na naszej sylwecie
siÄ™ przy wybranym koledze, podnie-
rzętach, ilustracje wybranych leśnych
dziecka. Odczytajcie ten napis.
sie napis leżący obok i dopasuje go do
zwierzÄ…t, etykietki z nazwami wybra-
właściwego miejsca na jego ciele (potem
Przyklejanka . Poruszajcie siÄ™ po
nych leśnych zwierząt (dwa zestawy),
następuje zmiana ról).
sali, kręcąc ramionami (skacząc jak pa-
pacynki wiewiórki i jeża (bądz sylwety),
jacyki itp.). Na dany znak osoby ozna- Prawidłowy napis . Sprawdzmy,
nagranie muzyczne utworu Edwarda
czone czerwonymi szarfami wybiorÄ…
komu uda się wyrzucić na kostce na-
Griega W grocie króla gór , nagrania
po jednym napisie z nazwą części ciała
pis z nazwą pasującą do części ciała
muzyczne do zabaw ruchowych, ko-
z sylwetki dziecka i przyłożą do odpo- zaznaczonej kółkiem na sylwetce.
szyczek, dywanik, kartoniki i wizerunki
wiedniego miejsca na swoim ciele. Po
orzeszków z literami alfabetu rucho-
Litery w napisach . Poruszajcie siÄ™
odczytaniu wyrazów odłożą je na miej-
mego, karty pracy własnego autorstwa
po sali z etykietkÄ… przyklejonÄ… do
sce. Potem to zadanie wykonajÄ… osoby
z nazwami leśnych zwierząt oraz ich po-
właściwej części ciała, na dany znak
z zielonymi szarfami.
staciami, ilustracje leśnych zwierząt do
połączcie się w pary i sprawdzcie, czy
kolorowania, kredki świecowe i ołów-
Sylwetka z napisami . Wylepcie pla- w waszych wyrazach sÄ… takie same
kowe, kule z gazet jako kamienie, wizy-
stelinÄ… wybrane elementy sylwetki na
litery. Która para chciałaby nam poka-
tówki dzieci na Liście obecności .
arkuszu oraz litery na etykietkach (troje
zać te litery i je nazwać?
R E K L A M A
Komplet książek do nauki czytania Odimienną Metodą Ireny Majchrzak tylko za 59 zł
W skład kompletu wchodzi podręcznik Opowieści sowy część I i II,
ćwiczenia Gry czytelnicze część I i II oraz książka Opowieści ortograficzne .
Zamówienia przyjmuje sklep BlizejEdukacji.pl, tel. 12 257 43 35, e-mail: sklep@blizejedukacji.pl
Przy zamówieniu minimum 15 kompletów koszty wysyłki pokrywa sprzedawca.
bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
Ä„ð 101
Przygotowanie do nauki czytania
Interakcje: Wyrazy zebrane przez jeżyka . Jakie zwierzę poszło? . Ustalmy,
Wylosujcie kartonik z nazwą leśnego które zwierzęta pojawią się na polanie.
N"ðDZ (1 n), (1 2) DZ1ð DZ (3 4),
zwierzęcia z koszyczka jeżyka Igiełki. Zapamiętajcie etykietki z ich nazwami.
N"ðDZ"ðDZ (2 n), DZ1ð DZ (caÅ‚a grupa
Dopasujcie odczytany wyraz do właś- Zamknijcie na chwilkę oczy, a potem
jednocześnie, pary, każde dziecko po
ciwej ilustracji i policzcie, ile liter jest odgadnijcie, którego zwierzęcia nie ma
kolei, każde dziecko indywidualnie).
w tym napisie. już na polanie (schowana etykietka).
Metody:
W tej zabawie użyte są same etykietki.
Poszukiwanie liter . Odszukajcie
Czynnościowo-werbalna, werbalno-
wśród liter na dywaniku jedną z liter ze Zające szukają napisu . Zamień-
czynnościowa, czynnościowa (inspi-
swojego imienia. Jak nazywa siÄ™ ta lite- cie siÄ™ w zajÄ…ce przeskakujÄ…ce przez
racja metodÄ… odimiennÄ… Ireny Maj-
ra? Wskażcie nazwę zwierzęcia, w któ- kamienie (zgodnie z rytmem muzyki).
chrzak).
rej ona występuje. Odczytajcie wskaza- Na dany znak odszukajcie pod swoim
Przebieg zajęcia: ny wyraz (bądz wyrazy). kamieniem napis i sprawdzcie, czy pa-
Dziecko może przypomnieć sobie litery suje do zwierzęcia, które pojawiło się na
Zagadki o zwierzętach . Posłuchaj-
imienia dzięki Liście obecności za- polanie (ilustracja).
cie zagadek z koszyczka wiewiórki Ru-
wieszonej w widocznym miejscu.
dzi i odgadnijcie, o jakich leśnych zwie-
Orzeszki z literami . Sprawdzmy,
rzętach mowa. Kto chciałby odszukać
Album leśnych zwierząt . Wybierz- jakie litery ukryły się w orzeszkach ze-
kryjówki tych zwierząt? (ilustracje
cie kolejno po jednej ilustracji leśnych branych w koszyczku Rudzi. Jak myśli-
umieszczone w wybranych miejscach
zwierząt. Następnie odszukajcie właści- cie, jaką nazwę zwierzęcia da się z nich
sali).
wy podpis do wybranego obrazka. Uży- ułożyć?
Zagadki odczytuje nauczycielka lub u-
wając flamastra, obrysujcie po śladzie
Leśny obrazek z napisami . Wy-
zdolnione czytelniczo dziecko. Jeśli nie
wszystkie litery na etykietce (możecie
tnijcie otrzymane wyrazy, odczytajcie
wprowadziliśmy rodziny wyrazów jesie-
je też pokolorować). Pokolorujcie kred-
i naklejcie przy właściwych wizerun-
niÄ…, to nic nie stoi na przeszkodzie, by
kami świecowymi bądz pastelowymi
kach zwierząt na ilustracji. Następnie
zrobić to zimą. Wówczas możemy na-
wizerunek zwierzęcia. Naklejcie wyraz
pokolorujcie litery w wyrazach i to, co
wiązać do zwierząt, które zapadają w sen
na dole (lub górze) ilustracji:
jest na obrazku:
zimowy. Wiewiórka, jak wiemy, nie za-
sypia w zimie (niekiedy tylko zapada na
kilka dni w stan odrętwienia, podczas
którego temperatura jej ciała obniża
się o kilka stopni). Będzie zatem mogła
przedstawić swoje zagadki także zimą.
Temat zwierzęta leśne można również
omawiać wiosną.
Rudzia etykietuje zwierzęta . Po-
móżmy wiewiórce Rudzi dopasować
właściwe podpisy do jej leśnych zna-
jomych. Odczytajcie wspólnie kolejne
Bibliografia do całego cyklu:
wyrazy.
Kamińska K., Nauka czytania dzieci w wieku
Zwierzęta leśne
przedszkolnym, Warszawa 1999.
Podpisy . Poruszajcie siÄ™ po na-
zajęcia utrwalające
Majchrzak I., Wprowadzanie dziecka w świat pis-
szym lesie, naśladując skradające się
ma, Warszawa 1995, wyd. II Warszawa 1999.
lisy, zgodnie z rytmem muzyki (muzyka Jeżyk zamienia podpisy . Przyj- Majchrzak I., Gry czytelnicze, część 1 i 2, MAC
Edukacja, 2005.
Edwarda Griega). Podczas pauzy każdy rzyjcie się uważnie podpisom pod ilu-
Majchrzak I., Meksykańska wioska gra czytelnic-
stanie przy jednej ilustracji z podpisem stracjami leśnych zwierząt. Znajdzcie
za, DIDASKO.
i odczyta nazwę zwierzęcia. dwa zwierzęta, które mają zamienione
Majchrzak I., Nazywanie świata gra słowno-ob-
Po pierwszym odczytaniu podpisów podpisy. Umieśćmy etykietki na właś- razkowa, DIDASKO.
nauczycielka odwraca kilka ilustra- ciwych miejscach. Zamknijcie oczy, Majchrzak I., Opowieści sowy, część 1 i 2, MAC
Edukacja, 2005.
cji. Przed ostatnią rundką czytania a jeżyk Igiełka znów zrobi psikusa, za-
wszystkie ilustracje są już zakryte: mieniając podpisy.
Już za miesiąc:
Leśniczy . Poruszajcie się po sali
Zimowe gry i zabawy
jak leśniczy z lornetką. Podczas prze- wprowadzające rodziny wyrazów.
rwy w muzyce zatrzy-
majcie siÄ™ przy ilustracji
zwierzęcia z podpisem
Edyta Kaczanowska nauczyciel dyplomowany z 10-letnim
i odczytajcie wyraz (dla
stażem pracy, prowadzi grupę 3-6-latków w Przedszkolu Miejs-
kim nr 20 w Aodzi.
utrudnienia w trakcie
Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Edukacji Elementa-
trwania zabawy będą
rnej, współpracuje z Aódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli
stopniowo zakrywane
i Kształcenia Praktycznego jako prowadząca warsztaty szkole-
kolejne ilustracje). niowe i modelowe zajęć edukacyjnych dla nauczycieli.
bliżej przedszkola 1.112 styczeń 2011
102 Ä„ð