Zabawy z marcową pogodą scenariusz zajęcia z wykorzystaniem
metod aktywizujących/ aktywnych w pracy z dziećmi.
Prowadząca: Monika Zawilińska
Data: 6.03. 2012
Grupa wiekowa: 5-latki
Cel główny:
- wykorzystanie metod aktywizujących dzieci
- aktywne uczestnictwo dziecka w zajęciach
Cele szczegółowe:
- zainteresowanie dzieci różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie
w okresie przedwiośnia, znajomość ich
- znajomość przysłowia: W marcu jak w garncu
- interpretowanie ruchem treści wiersza
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- stymulowanie językowe
- interpretowanie zjawisk atmosferycznych za pomocą obrazu, gestu, dzwięku, aktywnego
wykorzystania rekwizytów (dostosowanie do słuchanej treści)
- przedstawianie muzyki za pomocą ruchu, dramy
- aktywizowanie zmysłów
- uwrażliwianie na muzykę poważną
- rozwój wyobrazni i inwencji twórczej
- werbalizowanie swoich uczuć w odniesieniu do swoich przeżyć, samopoczucia
- plastyczna interpretacja utworu muzycznego, kształtowanie kreatywności plastycznej
Metody pracy: rozmowa, pogadanka; aktywizujące: pedagogika zabawy, burza mózgów ,
zabawy paluszkowe, drama, inscenizacja, prawda/fałsz według M. Kielar Turskiej,
aktywizowanie zmysłów według I. Flemming, J. Fritz, elementy twórczego obcowania z
muzyką według Koncepcji Carla Orffa, Aktywnego słuchania muzyki poważnej według
Batii Strauss, Edukacji przez ruch według D. Dziamskiej; twórcza działalność plastyczna.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna, w grupach.
Środki dydaktyczne: kartki, flamastry do zagadek rysowanych, garnek i chochla, Cd z
muzyką klasyczną Nokturn b-moll nr 1.1 F. Chopina, błękitne, szare apaszki, magnetofon;
gazety; woreczki foliowe, łyżeczki, kubeczki, kredki, gazety; kartki i kredki do pracy
plastycznej, taśma malarska, Cd z nagraniem Kapanie D. Dziamskiej, wycięte elementy z
papieru kolorowego, papier kolorowy, nożyczki, klej; żółte promyki i krople deszczu ,
chmurka , słonko do ewaluacji; tekst: Marcowy spacer M. Zawilińska, wiersz:
Marcowa zupa M. Zawilińska.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie: zabawa Kciuk i nastrój (zabawa z pedagogiki zabawy, określanie
nastrojów w grupie za pomocą kciuka).
Rączkę wszyscy wystawiamy
Do zabawy zapraszamy
Niech pokaże mi kciuk Wasz
Jaki nastrój dzisiaj masz?
2. Rozmowa na temat nastrojów w grupie (zachęcanie do werbalizowania swoich
uczuć).
3. Co to znaczy, że marcowa pogoda miewa różne nastroje ? (Burza mózgów)
Co obserwujemy za oknem? (zagadki rysunkowe rysowane przez dzieci,
odgadywanie)
4. Wiersz: Marcowa zupa M. Zawilińska (Interpretacja ruchowa wiersza na bazie
zabaw paluszkowych według K. Sąsiadek i koncepcji Carla Orffa).
Marzec zupę nam gotował
Co do garnka swego schował?
Śniegu troszeczkę
Deszczu kapeczkę
Burzy błyskawicę
Słoneczka promyczek
Mieszał ją, smakował...wiatru silny powiew dodał
Mieszał, smakował wszystkim zupę swoją podał .
- Pytania do wiersza: Co włożył Marzec do garnka? Jak przedstawiono poszczególne
zjawiska pogody?
- Wspólna inscenizacja ruchowa wiersza.
- Wyjaśnienie przysłowia: W marcu jak w garncu .
5. Słońce, chmury, kropelki, grzmot... (ćwiczenia ruchowo- graficzne: rysowanie
oburącz w powietrzu różnych elementów pogody w połączeniu z ćwiczeniami
językowymi)
Inscenizowanie : gotowania zupy w garnku z rekwizytami.
6. Zabawa dydaktyczna: Prawda/ Fałsz według metody Kielar Turskiej
(wskazywanie przez dzieci prawidłowych zdań dotyczących marcowej pogody i
przedwiośnia poprzez umówiony znak np. klaśnięcie, wstanie)
Pogoda w marcu bywa kapryśna.
W marcu czasem z chmur pada deszcz a czasem śnieg.
Niedzwiedzie szykują się do snu.
Lód na rzekach pęka i można spotkać płynące po rzece kry.
Czekamy na nadejście jesieni.
Temperaturę na dworze możemy sprawdzić dzięki termometrowi.
Coraz cieplej będziemy się ubierać.
Kapuśniaczek to taki mocny deszcz .
Przebiśnieg to pierwszy kwiat przedwiośnia.
Wicher to bardzo mocny wiatr.
Grad to zamarznięte krople wody.
Kiedy jest mróz, temperatura na termometrze wskazuje poniżej zera stopni.
7. Chmura zbiera krople deszczu
(zabawa przy muzyce klasycznej: Nokturn b-moll nr 1.1 F. Chopina, z
wykorzystaniem elementów dramy i aktywnego słuchania muzyki według Batii
Strauss)
8. Skąd wieje marcowy wiatr? (zabawa aktywizująca zmysły według I. Flemming, J.
Fritz)
9. Marcowy spacer (opowieść z zastosowaniem koncepcji dyrygentury Carla Orffa i
Batii Strauss)
-Wspólne ustalenie dzwięków właściwych dla danych zjawisk atmosferycznych
(wykorzystanie różnorodnych rekwizytów np. woreczki foliowe, gazety, łyżeczka,
kubki, kredki itp).
- Podział grupy na zespoły zjawisk pogodowych .
- Ilustrowanie dzwiękowe (przy pomocy powstałych instrumentów ) treści opowieści
według ustalonego podziału.
- Improwizacja instrumentalna.
10. Odpoczynek po spacerze - Co by było gdyby.... (ćwiczenia twórcze na dywanie)
Zamiast kropel deszczu spadały cukierki.
Wiatr pachniał kwiatkami.
Chmury były owieczkami.
11. Świat w marcowym nastroju (zabawa z utworem muzycznym, praca plastyczna w
oparciu o elementy Edukacji przez ruch D. Dziamskiej)
-Wyczuwanie rytmu utworu spontanicznie całym ciałem i poszczególnymi częściami
ciała.
- Rytmiczne kreślenie kresek (kropek) jedna ręką, drugą ręką, obiema rękoma
jednocześnie, obiema rękoma naprzemiennie w powietrzu.
- Podział grupy na: krople deszczu , promienie słoneczne , grad - rozdanie kredek
woskowych i pasteli.
- Kreślenie na płaszczyznie poziomej (kartki przymocowane do stolików) kresek,
kropek, zgodnie z rytmem.
- Połączenie kartek w jeden ciąg, praca w grupie (doklejanie elementów gotowych -
chmury, błyskawice, fragmenty drzew; tworzenie swoich elementów wedle pomysłu -
wydzieranie, wycinanie).
- Prezentacja utworzonego krajobrazu.
12. Ewaluacja zajęć:
Dzieci, które dobrze się bawiły na zajęciach dołączają promyk do żółtego koła- słońca .
Dzieci, którym było smutno dołączają kroplę pod chmurę.