"KONSPEKT ZAJĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH"
Temat: Autoprezentacja.
Cele:
wzmocnienie poczucia własnej wartości,
afirmacja własnej osoby,
umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych stanów emocjonalnych.
kształtowanie umiejętności odreagowania własnych napięć,
budowanie zaufania w grupie, pewność siebie,
integracja grupy.
Metody: rundka, zabawy, dyskusja, ćwiczenia.
Pomoce: kartki, kredki i flamastry, długopisy, karty ćwiczeń.
Liczba dzieci: 10.
Liczba prowadzących: 2.
Czas trwania: 1,5 godz.
Przebieg zajęć:
1. Krąg rozpoczynający zajęcia. Powitanie. Ćwiczenie siad grupowy . Uczestnicy
stoją w kole twarzą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i obejmują
partnera w talii. Należy stać bardzo blisko siebie, prawie dotykając się. Kolana i stopy
powinny być złączone. Na sygnał wszyscy powoli siadają, opierając się o kolano
osoby z tyłu. Aby koło się nie rozerwało, należy zadbać, aby było ono równe,
wszyscy wstają i siadają w tym samym momencie.
2. Rundka - Co miłego wydarzyło mi się w ciągu tygodnia? Co mi się udało?
3. Zaproponowanie i wyjaśnienie tematu spotkania.
4. Zabawa skojarzenia . Grupa siedzi w kręgu. Jedna z osób mówi wyraz, następna
podaje skojarzenia - co się jej z tym wyrazem kojarzy. Nie można się zastanawiać.
5. Ćwiczenie nowe imiona . Członkowie grupy siedzą w kręgu. Jeden wchodzi do
środka i zatrzymując się kolejno przed wszystkimi kolegami nadaje im nowe imiona,
które kojarzą się w jakiś sposób z daną osobą. Nowymi imionami mogą być nazwy
zwierząt, roślin, przedmiotów, pojęcia abstrakcyjne. Można używać sformułowania :
nadaję Ci imię . Dyskusja dotyczy trafności nowych imion. Następni członkowie
grupy wchodzą kolejno i robią to samo.
6. Czas na zastanowienie się jaki jestem, co lubię w sobie.
7. Autoprezentacje (dzieci krótko mówią o sobie tyle ile chcą).
8. Ćwiczenie wyobraz sobie . Uczestnicy wypełniają karty ćwiczeń wyobraz sobie ,
rysując siebie jako zwierze, kwiat, samochód, kolor, instrument muzyczny. Następnie
mogą się podzielić swoimi odpowiedziami z jedną osobą lub z całą grupą,(
motywując jednocześnie swoje decyzje).
9. Krąg kończący zajęcia. Rundka - z czym kończymy zajęcia?, co miłego planujesz
dla siebie w najbliższym czasie
KARTA ĆWICZEC:
WYOBRAy SOBIE
W odpowiednich kołach narysuj siebie jako: zwierzę, samochód, kolor, kwiat,
instrument muzyczny