16 Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Małgorzata Kuc
Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
322[15].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Bożena Czerniawska
mgr Ewa Goliszek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Kuc
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[15].Z2.01
 Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Zadania, etapy terapii zajęciowej 11
5.1.1.Ćwiczenia 11
5.2. Klasyfikacja terapii zajęciowej 13
5.2.1.Ćwiczenia 13
5.3. Metody i techniki terapii zajęciowej 14
5.3.1.Ćwiczenia 14
5.4. Zasady współpracy w zespole terapeutycznym. Plany zajęć terapeutycznych 17
5.4.1.Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 28
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.
W poradniku zamieszczono:
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
przykładowe scenariusze zajęć,
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
322[15].Z2
Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa
322[15].Z2.01 322[15].Z2.03
Wykonywanie prac plastyczno-
Rozróżnianie rodzajów
technicznych
działalności terapeutycznej
322[15].Z2.04
322[15].Z2.02
Opracowywanie diagnozy
Organizowanie pracy w pracowni
terapeutycznej na podstawie
terapii zajęciowej
rozpoznania stanu pacjenta
322[15].Z2.05
Opracowywanie projektu
i harmonogramu indywidualnych
i grupowych zajęć terapeutycznych
322[15].Z2.06
Wykonywanie działań z zakresu
terapii indywidualnej i grupowej
322[15].Z2.07
Ocenianie skuteczności
i dokumentowanie działań
terapeutycznych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- korzystać z różnych zródeł informacji,
- użytkować komputer,
- współpracować w grupie,
- określać podstawowe potrzeby człowieka,
- stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej,
- rozpoznawać potrzeby i problemy osoby niepełnosprawnej,
- rozwiązywać problemy osób niepełnosprawnych,
- wspierać osoby niepełnosprawne w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
Wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- określić rolę i zadania terapii zajęciowej,
- dokonać klasyfikacji terapii zajęciowej,
- scharakteryzować poszczególne metody i techniki terapeutyczne,
- podjąć współpracę z członkami zespołu terapeutycznego,
- zebrać informacje o pacjencie,
- zaplanować terapię dla pacjentów z uwzględnieniem poszczególnych działów medycyny,
- posłużyć się terminologią terapeutyczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & ..& & & & & & & & & & ..
Modułowy program nauczania: Terapeuta zajęciowy 322[15]
Moduł: Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2
Jednostka modułowa: Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
322[15].Z2.01
Temat: Wykonanie bombek świątecznych  metodą oklejania masą papierową. Elementy
arteterapii w terapii zajęciowej.
Cel ogólny: Poznanie jednej z technik arteterapii.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wykonać masę papierowa
- wykonać bombkę świąteczną,
- współpracować w grupie,
- ocenić techniki w usprawnianiu osób niepełnosprawnych.
Metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- pogadanka,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- balony,
- klej,
- masa papierowa,
- szablony do wykorzystania przy malowaniu bombek,
- pędzle,
- kolorowe farby,
- spodki,
- spinacze biurowe.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć w nawiązaniu do rehabilitacji zawodowej osób
niepełnosprawnych  pogadanka.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy podczas wykonywania ćwiczeń.
Przebieg ćwiczenia:
1. Przygotowanie stanowiska pracy- rozłożenie podkładek.
2. Rozrabianie masy papierowej przy zwróceniu uwagi na odpowiednią konsystencje.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
3. Rozdrabnianie farby, zwrócenie uwagi na odpowiednią konsystencję i kolorystykę
pasującą do świąt bożego narodzenia.
4. Nadmuchanie balonów.
5. Praktyczny pokaz sposobu oklejania balonu masą papierową.
6. Praktyczny pokaz malowania bombek za pomocą przyczepienia szablonów.
7. Wskazanie jak należy sobie pomagać, a zarazem nie przeszkadzać, przy odpinaniu
szablonów. Robi to ktoś, kto ma czyste ręce.
8. Przypomnienie o konieczności częstego mycia rąk by nie pobrudzić odbitej bombki.
9. Rozłożenie mokrych bombek na wolnych stołach do wyschnięcia.
10. Omówienie efektów pracy z zaznaczeniem zaangażowania uczestników i ich
indywidualnych możliwości.
Zakończenie zajęć
1. Uczniowie wskazują, jakie cechy były potrzebne, aby wykonać starannie i efektownie
pracę.
2. Dyskutują, na ile skuteczna jest taka forma terapii w rehabilitacji zawodowej osób
niepełnosprawnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Terapeuta zajęciowy 322[15]
Moduł: Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2
Jednostka modułowa: Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
322[15].Z2.01
Temat: Rozładowanie emocji. Elementy muzykoterapii w rehabilitacji osób
niepełnosprawnych.
Cel ogólny: Nauka autorelaksu, zapoznanie z różnymi formami aktywizacji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- odreagować napięcia psychofizyczne, nadmiar energii i agresji,
- dobrać rodzaj muzyki do wyrażania emocji,
- zastosować Mobilny Model Rekreacji Muzycznej.
Metody nauczania uczenia się:
- metoda OZURA,
- ćwiczenia praktyczne,
- relaksacja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
- płyty CD z utworami: Smutna pieśń Piotra Czajkowskiego, Wiosna Vivaldiego,
- odtwarzacz CD,
- kartki formatu A2,
- kolorowa kreda,
- taśma przylepna,
- duży arkusz papieru.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
1. Pogadanka na temat Mobilnego Modelu Rekreacji Muzycznej,
2. Określenie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie tematu, szczegółowych celów kształcenia.
I. Faza  odreagowania
1. Pytanie skierowane do uczniów:  Jak się dzisiaj czujesz? ; odpowiedz udzielona
śpiewem.
2. Zabawa  Mecz  ćwiczenie muzyczno- ruchowe (podział na II grupy; I grupa 
młodzież rozmawiająca o zwycięstwie jej grupy w meczu ligowym; II grupa 
zdenerwowani kibice, którzy krzyczą i mocno gestykulują; uczniowie w zależności od
nastroju muzyki naśladują radość, złość, smutek).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
II. Faza  rytmizacji
1. Ćwiczenia z elementami pantomimy  wybrany uczeń naśladuje za pomocą gestów,
mimiki określone nastroje; pozostali zgadują, co kolega przedstawia.
2. Prezentacja przez nauczyciela ilustracji ludzkich twarzy (wesołych, smutnych,
niezadowolonych); w zależności od wskazanego rysunku uczniowie wyrażają głosem
określone stany emocjonalne.
3. Seria trzech oddechów.
III. Faza  uwrażliwienia
1. Wysłuchanie przez uczniów dwóch kontrastujących utworów:
2. Smutna pieśń Piotra Czajkowskiego, Wiosny Vivaldiego.
3. Wykonanie przez uczniów dowolnych ilustracji plastycznych do poznanych miniatur.
4. Omówienie wykonanych rysunków.
IV. Faza  relaksacji
1. Seria  trzech oddechów .
2. 2.Ćwiczenie relaksacyjne  Wodospad .
V. Faza  aktywizacji
1. Marsz w kole w rytm akompaniamentu fortepianowego.
2. Pytanie skierowane do uczniów  jak się teraz czujesz? ; odpowiedz słowna
z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć i nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Zadania, etapy terapii zajęciowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po obejrzeniu filmu  odcinka serialu  Dzień za dniem , określ jakim celom terapii
zajęciowej poddasz głównego bohatera, który ma zespół Downa. Spostrzeżenia i wnioski
zapisz na papierze, przedstaw je na forum grupy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi celów terapii oraz obejrzeć film.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić czym zajmuje się terapia,
2) określić jakie cele posiada terapia,
3) zapisać swoje uwagi,
4) przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy,
5) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- burza mózgów,
- dyskusja frontalna.
Środki dydaktyczne:
- telewizor,
- odtwarzacz DVD,
- płyta DVD z filmem.
Ćwiczenie 2
Po obejrzeniu filmu  Dzień za dniem , podczas którego główny bohater Corcy
uczestniczy w terapii zajęciowej wez udział w dyskusji o zadaniach przedstawionej terapii.
Wnioski zapisz na arkuszu papieru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni uczniowie powinni
zapoznać się z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi zadań terapii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić zadania terapii zajęciowej,
2) scharakteryzować możliwości terapii zajęciowej,
3) określić jakie cele ma terapia zajęciowa,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
4) zapisać swoje uwagi,
5) przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy,
6) uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia.
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja.
Środki dydaktyczne:
- film  Dzień za dniem ,
- odtwarzacz,
- brystol,
- pisaki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Klasyfikacja terapii zajęciowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ metody pracy w ergoterapii i zastanów się, dla jakich uczestników możesz
wykorzystać ten rodzaj terapii.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi metod pracy w ergoterapii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić co to jest ergoterapia,
2) scharakteryzować możliwości psychofizyczne uczestników terapii,
3) określić metody ergoterapii.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- burza mózgów,
- dyskusja frontalna.
Środki dydaktyczne:
- rzutnik,
- ekran,
- foliogramy,
- przybory do pisania,
- papier A4.
Ćwiczenie 2
Wybierz dowolny rodzaj terapii zajęciowej dla osoby z niepełnosprawnością
intelektualną w stopniu znacznym i zgodnie z jej możliwościami zaproponuj odpowiednią
metodę pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi metod pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować rodzaje terapii,
2) dokonać wyboru rodzaju terapii,
3) określić możliwości osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym,
4) określić zainteresowania osoby niepełnosprawnej,
5) wybrać rodzaj terapii zajęciowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja frontalna.
Środki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7 dotycząca klasyfikacji metod terapii.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Metody i techniki terapii zajęciowej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Jedną z metod terapii zajęciowej jest kinezyterapia. Ułóż proste ćwiczenia ruchowe, które
można wykorzystać w gimnastyce porannej z podopiecznymi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi kinezyterapii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować rozwój i właściwości psychomotoryczne człowieka,
2) określić możliwości i upodobania podopiecznych,
3) zapoznać się z rodzajami ćwiczeń ogólno usprawniających,
4) przygotować propozycję ćwiczenia,
5) zaprezentować ćwiczenie w grupie.
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- piłki,
- maty,
- skakanka,
- odtwarzacz CD,
- płyty CD z muzyką.
Ćwiczenie 2
Jedną z metod terapii zajęciowej jest estetoterapia. Wyszukaj najbardziej dla Ciebie
odpowiedni kontakt z otoczeniem i przedstaw go klasie. Zaplanuj wycieczkę w to miejsce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi estetoterapii.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) określić co to jest estetoterapia,
2) wyszukać odpowiednią metodę prezentacji,
3) przygotować wystąpienie z wykorzystaniem odpowiednich pomocy dydaktycznych,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- biuletyny informacyjne,
- duże rysunki,
- fotografie,
- rzutnik
- ekran.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Zasady współpracy w zespole terapeutycznym. Plany zajęć
terapeutycznych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz dowolną technikę z metody biblioterapii i zgodnie z jej zasadami sporządz
dzienny plan terapii zajęciowej dla osoby w wieku 27 lat i niepełnosprawnej intelektualnie
w stopniu lekkim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi biblioterapii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, na czym polega planowanie zajęć dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie,
2) scharakteryzować metody i formy biblioterapii,
3) dokonać wyboru rodzaju techniki,
4) wybrać literaturę odpowiednią dla osób niepełnosprawnych intelektualnie,
5) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
- literatura odpowiednia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie,
- arkusz papieru,
- pisaki.
Ćwiczenie 2
Aącząc techniki z metod muzykoterapii i choreoterapii ułóż dzienny plan zajęć
terapeutycznych dla grupy mężczyzn w wieku 30 35 lat, niepełnosprawnych intelektualnie
w stopniu znacznym i umiarkowanym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z materiałami dydaktycznymi dotyczącymi muzykoterapii i choreoterapii.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować metody i techniki w muzykoterapii,
2) scharakteryzować metody i techniki w choreoterapii,
3) określić możliwości psychofizyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną,
4) ułożyć dzienny plan zajęć,
5) zaprezentować wyniki na forum grupy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecanie metody nauczania uczenia się:
- pokaz z objaśnieniem,
- dyskusja..
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz CD,
- płyty CD,
- materace,
- karimaty.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Rozróżnianie rodzajów
działalności terapeutycznej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
- zadania 4, 6, 8, 10, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne z zajęć praktycznych:
 dopuszczająca  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczna  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dobra  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobra  za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. a, 5. a, 6. a 7. b, 8. c, 9. c, 10. a, 11. d,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zidentyfikować formy terapii zajęciowej
B P d
2 Rozróżnić elementy terapii
B P c
3 Zidentyfikować rodzaje terapii zajęciowej
A P d
4 Dobrać formy terapii
C PP a
5 Określić formy pracy w terapii
B P a
6 Zastosować specjalistyczną terminologię
D PP a
7 Zidentyfikować rodzaj terapii z zadaniami
B P b
8 Ocenić skuteczność działań terapii zajęciowej
D PP c
9 Rozpoznać rodzaje muzykoterapii
B P c
10 Określać zadania choreoterapii
C PP a
11 Zidentyfikować formy muzykoterapii
B P d
12 Wyjaśnić, na czym polega terapia tańcem
B P d
13 Wyjaśnić czym jest socjoterapia
A P c
14 Dobrać metody pracy w choreoterapii
C P a
15 Zidentyfikować metodę arteterapii
B P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
16 Dobrać techniki terapii
C PP d
17 Zidentyfikować czynności w zaplanowanych
C P a
formach terapii zajęciowej
18 Zidentyfikować estetoterapię C P b
19 Scharakteryzować biblioterapię D PP a
20 Wyjaśnić znaczenie ćwiczeń relaksacyjnych dla
D PP a
wzmocnienia zdrowia i stanów emocjonalnych
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Terapia zajęciowa jest formą
a) zabawy.
b) odpoczynku.
c) pracy zarobkowej.
d) rehabilitacji.
2. Elementem terapii zajęciowej jest proces zwany
a) socjalizacją.
b) resocjalizacją.
c) rehabilitacją.
d) kompensacją.
3. Arteterapia to jedna z form
a) muzykoterapii.
b) biblioterapii.
c) terapii zajęciowej.
d) terapii manualnej.
4. Estetoterapia to kontakt
a) z pięknym otoczeniem.
b) z drugim człowiekiem.
c) z grupą rówieśniczą.
d) z muzyką.
5. Forma pracy indywidualnej występuje
a) w procesie kształcenia.
b) w procesie organizacji.
c) w zajęciach domowych.
d) w socjalizacji.
6. Czytanie poezji, legend to
a) biblioterapia.
b) choreoterapia.
c) arteterapia.
d) chromoterapia.
7. Choreoterapia to
a) ćwiczenia rzezbiarskie.
b) ćwiczenia muzyczno-ruchowe.
c) malowanie na szkle.
d) czytanie książek.
8. Identyfikacja i katharsis to etapy
a) teatroterapii.
b) choreoterapii.
c) biblioterapii.
d) muzykoterapii.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9. Kinezyterapia to leczenie
a) światłem.
b) pięknym otoczeniem.
c) ruchem.
d) czytaniem.
10. W skład choreoterapii wchodzi
a) granie.
b) malowanie.
c) czytanie bajek.
d) wyszywanie.
11. W pedagogice specjalnej stosujemy muzykoterapię w formie
a) pasywnej.
b) głośnej.
c) aktywnej.
d) cichej.
12. Taniec jest wykorzystywany przez
a) bajkoterapię.
b) chromoterapię.
c) muzykoterapię.
d) choreoterapię.
13. Socjoterapia to
a) muzykoterapia.
b) terapia pracą.
c) terapia zaburzeń zachowań i zaburzeń emocjonalnych.
d) terapia poprzez sztukę.
14. Choreoterapia ma za zadanie
a) poprawiać komunikację i kontakty społeczne.
b) rozwijać mowę czynną.
c) nie ma nic w założeniach.
d) prowadzić zabawę.
15. Technika collage odnosi się do
a) muzykoterapii.
b) ergoterapii.
c) arteterapii.
d) biblioterapii.
16. Elementy treningu autogennego Shultza wykorzystuje się w
a) choreoterapii.
b) bibliotearapii.
c) ergoterapii.
d) muzykoterapii.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
17. Formą zajęć biblioterapeutycznych jest
a) malowanie i rysowanie ilustracji.
b) rzezbienie.
c) sklejanie.
d) haftowanie.
18. Wyjście do muzeum i obcowanie ze sztuką to przykład
a) chromoterapii.
b) estetoterapii.
c) kinezyterapii.
d) choreoterapii.
19. Metoda, która pomaga pokonywać problemy, podaje wzorce zachowań
a) bajkoterapia.
b) choreoterapia.
c) teatroterapia.
d) kinezyterapia.
20. Ćwiczenia relaksacyjne dają
a) wyciszają.
b) pobudzają.
c) pomagają poznać własne ciało.
d) rozwijają zainteresowania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ............................................................................................................................
Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Test 2
Test praktyczny wysoko symulowany do jednostki modułowej
 Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
Zadanie praktyczne wymaga wykazania się przez ucznia umiejętnościami z poziomu
ponadpodstawowego.
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów:
1. Wskazanie możliwości pomocy grupie.
2. Dobranie odpowiedniej metody pracy  estetoterapia.
3. Wskazanie możliwości zaangażowania instytucji kulturalnych znajdujących się
w środowisku.
4. Uwzględnienie potrzeb, możliwości i ograniczeń uczestników grupy.
5. Uzasadnienie celowości zaproponowanych działań.
Sposób punktowania:
Kryteria 1 4 oceniane są w skali 3-stopniowej:
- 0  nie wykazuje umiejętności  nie udzielił odpowiedzi,
- 1  wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie, odpowiedz jest niepełna lub
częściowo poprawna,
- 2  wykazuje umiejętność w pełnym zakresie  udzielił pełnej i wyczerpującej
odpowiedzi.
Kryterium 5 oceniane jest od 0 3 punktów:
- 0 za brak uzasadnienia lub uzasadnienie całkowicie błędne,
- 1 lub 2 punkty powinny być przyznane, jeżeli odpowiedz jest niepełna lub obarczona
błędami.
- 3 punkty za pełną, wyczerpującą i logiczną odpowiedz.
Proponuje się następujące normy wymagań
- dopuszczający  uczeń uzyskał co najmniej 4 punktów,
- dostateczny  uczeń uzyskał co najmniej 6 punktów,
- dobry  uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów,
- bardzo dobry  uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania.
4. Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie.
5. Daj uczniowi przygotowane: instrukcję dla ucznia i treść zadania praktycznego oraz kartę
odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
7. Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na karcie odpowiedzi, uwzględniając podane
kryteria i sposób punktowania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z poleceniem zamieszczonym w zadaniu.
3. Zapoznaj się z poleceniami pomocniczymi zamieszczonymi w zadaniu do wykonania.
4. Udzielaj odpowiedzi wyłącznie na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Na wykonanie zadania masz 35 minut.
6. Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi.
7. Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna.
8. Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdz poprawność udzielonych odpowiedzi.
9. Sprawdz ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja dla ucznia,
- treść zadania praktycznego,
- karta odpowiedzi.
Zadanie praktyczne
Zaplanuj i przeprowadz zajęcia terapeutyczne z esteroterapii dla grupy osób starszych
przebywających w Domu Pomocy Społecznej.
Polecenia pomocnicze
1. Wskaż możliwość i różnorodność proponowanej terapii.
2. Dobierz odpowiednią formę pracy.
3. Wskaż możliwość wykorzystania instytucji kulturalnych znajdujących się w Twoim
otoczeniu do zajęć.
4. Uwzględnij potrzeby, możliwości i ograniczenia uczestników grupy.
5. Uzasadnij celowość zaproponowanych działań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ............................................................................................................................
Rozróżnianie rodzajów działalności terapeutycznej
1. Propozycja różnorodności terapii
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
2. Propozycja i opis dobranej formy pracy
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
3. Propozycja wykorzystania instytucji kulturalnych
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
4. Potrzeby, możliwości i ograniczenia podopiecznych
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
5. Uzasadnienie celowości zaproponowanych działań
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
Kryterium Punkty
1
2
3
4
5
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
7. LITERATURA
1. Bielańska A.: Teatr, który leczy. Wydawnictwo UJ, Kraków 2003
2. Borecka I.: Biblioterapia w szkole podstawowej i gimnazjum, Wałbrzych 2002
3. Borecka I., Wontorowska  Roter S.: Biblioterapia w edukacji dziecka niepełnosprawnego
intelektualnie. Wałbrzych 2003
4. Borecka I.: Biblioterapia. Teoria i praktyka. Wydawnictwo SBP, 2001
5. Buchalter S.: Terapia sztuką. Zysk i s-ka, Poznań 2006
6. Dega W., Malinowska K.: Rehabilitacja medyczna. Warszawa 1993
7. Encyklopedia gier. Muza 2001
8. Garlin CH. D., Seabury B. A.: Działania interpersonalne w pracy socjalnej. Warszawa
1996
9. Hale G.: Poradnik dla niepełnosprawnych. Muza S. A. 1996
10. Hulek A.: Świat ludziom niepełnosprawnym. Warszawa 1992
11. Ippoldt L.: Biblioterapia w związkach z innymi naukami. [w:] Biblioterapeuta, 2000, nr 4
(12)
12. Karolak W.: Rysunek w arteterapii. Aódz 2005
13. Kawczyńska- Butrym Z.: Niepełnosprawność  specyfika pomocy społecznej. BPS, 1998
14. Kierył E.: Elementy terapii i profilaktyki muzycznej. Warszawa 2004
15. Konieczna E. J.: Arteterapia w teorii i praktyce. Impuls, Kraków 2003
16. Kott T.: Zajęcia pozalekcyjne i terapia zajęciowa z osobami o obniżonej sprawności
umysłowej. APS Warszawa 2002
17. Kowalik S.: Psychospołeczne podstawy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Warszawa
1996
18. Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej, Warszawa 1995
19. Kraski J.: Promocja zdrowia. Sanmedia, Warszawa 1994
20. Lorenc A.: Założenia i cele terapii zajęciowej. Postępy Rehabilitacji, 1996, Tom X,
Zeszyt 1
21. Majewski T.: Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych. Warszawa 1995
22. Milanowska K (red): Techniki pracy w terapii zajęciowej. Warszawa 1982
23. Piszczek M.: Terapia zajęciowa- terapia przez sztukę. Warszawa 1997
24. Problemy Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej (kwartalnik)
25. Stadnicka J.: Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową. WSiP, Warszawa 1998
26. Szulc W.: Sztuka i terapia. Copyright by Wita, Warszawa 1993
27. Tematy  czasopismo dla pracowników terapeutów, personelu opiekuńczego
28. Tomasik E.: Biblioterapia jako metoda pedagogiki specjalnej.  Szkoła Specjalna 1991,
nr 2/3, s. 128-133
29. Tomasik E.: Czytelnictwo i biblioterapia w pedagogice specjalnej. Warszawa 1994
30. Trześniewski R: Zabawy i gry ruchowe. Warszawa 1995
31. Wierzchowska  Konera B.: Pedagogika jako nauka. w: Ciechaniewicz W. (red.):
Pedagogika. Warszawa 2000
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28

