09 Stosowanie podstawowych technik wytwarzaniaid 8008


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Wojtkiewicz-Lazman
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
311[15].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
dr in\. Janusz Makówka
dr in\. Jacek Myszkowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Danuta Pawełczyk
Konsultacja:
mgr in\. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[15].Z1.02
 Stosowanie podstawowych technik wytwarzania zawartego w modułowym programie
nauczania dla technik górnictwa podziemnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 12
5.1. Obróbka ręczna 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Maszynowa obróbka skrawaniem 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Spajanie materiałów 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Ciesielstwo i stolarstwo 21
5.4.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 37
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela  Stosowanie podstawowych technik
wytwarzania , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego 311[15].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia,
- wykaz literatury, z jakiej mo\na korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- przewodniego tekstu,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
mo\e posłu\yć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych..
W tym rozdziale podano równie\:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
311[15].Z1
Wytwarzanie i naprawa części maszyn
i urządzeń górniczych
311[15].Z1.01
Posługiwanie się przyrządami
kontrolno - pomiarowymi
311[15].Z1.02
Stosowanie podstawowych technik
wytwarzania
311[15].Z1.03
Wykonywanie napraw maszyn górniczych
Schemat układu jednostek modułowych w module
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować podstawowe prawa fizyki,
- czytać rysunki techniczne,
- wykonywać szkice i rysunki techniczne części maszyn,
- określać właściwości metali, ich stopów oraz materiałów niemetalowych,
- czytać dokumentację techniczno-ruchową, dokumentację techniczną, warsztatową oraz
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
- posługiwać się przyrządami kontrolno-pomiarowymi,
- stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,
- przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ergonomi pracy,
- korzystać z ró\nych zródeł informacji
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dobrać materiały na części maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem,
- dobrać urządzenia i przyrządy do wykonania określonych prac,
- dobrać przyrząd kontrolno pomiarowy do sprawdzania poprawności wykonania detalu
zgodnie z dokumentacjÄ…,
- wykonać podstawowe operacje ślusarskie,
- wykonać podstawowe operacje ciesielskie,
- wykonać podstawowe operacje obróbki ręcznej metali,
- wykonać podstawowe operacje obróbki mechanicznej,
- rozró\nić podstawowe operacje obróbki plastycznej,
- wykonać połączenie spawane gazowe i elektryczne,
- wykonać połączenie lutowane,
- zewidencjonować materiały zgodnie z zastosowaniem,
- zewidencjonować narzędzia i przyrządy zgodnie z instrukcją,
- zastosować nowoczesne techniki wykonania połączeń,
- zaprojektować procesy technologiczne obróbki i spajania,
- posłu\yć się dokumentacją techniczną, dokumentacją techniczno-ruchową i instrukcjami
obsługi,
- posłu\yć się instrukcją obsługi w czasie pracy na tokarce i frezarce,
- przygotować stanowisko do wykonywania operacji spajania zgodnie z przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przygotować stanowiska do wykonywania pracy na wiertarce, szlifierce, tokarce zgodnie
z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpo\arowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania operacji z zakresu obróbki materiałów
i spajania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł: Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 311[15].Z1
Jednostka modułowa: Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
311[15].Z1.02
Temat: Gwintowanie ręczne
Cel ogólny: Wykonanie gwint wewnętrzny ręcznie.
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać rodzaje gwintów,
- przygotować stanowisko pracy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii,
- dobrać narzędzia do wiercenia i gwintowania,
- dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
- zaplanować kolejność czynności podczas gwintowania,
- wywiercić otwory przelotowe,
- wykonać gwintowanie ręczne,
- ocenić jakość wykonanej pracy,
- pozyskać informacje z ró\nych zródeł.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowanie i planowanie zajęć,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2 osobowych.
Czas trwania zajęć:
- 90 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla ka\dego zespołu uczniowskiego,
- stanowisko robocze do obróbki ręcznej metali,
- narzędzia do wiercenia i gwintowania,
- narzędzia i przyrządy pomiarowe,
- zestaw pytań prowadzących,
- poradnik mechanika.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Uczestnicy: uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa
podziemnego.
Zadanie dla ucznia:
Za pomocą wzornika określ rodzaj gwintu na śrubie otrzymanej od nauczyciela,
a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę. Podczas
wiercenia i gwintowania stosuj zasady bezpiecznej pracy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodÄ… tekstu przewodniego.
Faza I
Informacje
Pytania prowadzÄ…ce:
1. Jak dzielimy gwinty wg zarysów ?
2. Jak dzielimy gwinty wg systemów?
3. Jak oznaczamy gwinty?
4. W jaki sposób sprawdzamy gwinty?
5. Jak dobieramy średnicę otworu do wykonywanego gwintu?
6. Jakie stosujemy rodzaje wiertarek?
7. W jaki sposób dobieramy wiertła?
8. W jaki sposób dobieramy gwintowniki?
9. Jak przebiega proces wykonywania gwintu wewnętrznego?
10. Jakie są przyczyny wadliwego wykonywania gwintów?
Faza II.
Planowanie
1. Jak określimy rodzaj gwintu na śrubie?
2. Jak zidentyfikujemy rodzaj materiału, w którym będziemy wykonywać otwór
gwintowany?
3. Jakiej wiertarki u\yjemy do wykonania otworu?
4. Jak będzie zamocowane wiertło?
5. W jaki sposób zamocujemy materiał, w którym będzie wykonywany gwint?
6. Jak dobierzemy wiertło do wykonania otworu pod gwint?
7. Jakich gwintowników u\yjemy?
8. Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy?
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Faza III
Ustalenie
Uczniowie:
1. określają metodę sprawdzenia gwintu na śrubie,
2. określają rodzaj materiału w którym wykonają gwint,
3. pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe procesu wiercenia
i gwintowania,
4. konsultujÄ… wypracowane w grupie rozwiÄ…zanie z nauczycielem i wnoszÄ… ewentualne
poprawki.
Faza IV
Wykonanie
Uczniowie:
1. samodzielnie identyfikują materiał w którym będzie wykonany gwint bądz uzyskują
informacjÄ™ na jego temat od nauczyciela,
2. dokonują sprawdzenia gwintu na otrzymanej śrubie,
3. dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy,
4. wiercą w otrzymanym materiale otwór przelotowy,
5. wykonują ręcznie gwint wewnętrzny.
Faza V
Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania otworu gwintowanego przez
wkręcenie śruby.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł: Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 311[15].Z1
Jednostka modułowa: Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
311[15].Z1.02
Temat: Oprawienie narzędzia górniczego
Cel ogólny: Wykonnie za pomocą obróbki ręcznej oprawienie narzędzia górniczego
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- dobrać stylisko do narzędzia górniczego,
- przygotować stanowisko pracy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii,
- dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
- zaplanować kolejność czynności,
- posłu\yć się narzędziami do obróbki ręcznej drewna,
- wykonać zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy,
- ocenić jakość wykonanej pracy,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
- organizowania i planowania pracy,
- pracy w zespole,
- oceny pracy zespołu,
- prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania uczenia siÄ™ :
- ćwiczenie praktyczne.
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów
- 2 osobowe zespoły.
Czas trwania zajęć:
- 120 minut.
Åšrodki dydaktyczne:
- narzędzie do oprawienia,
- stylisko,
- stół stolarski (strugnica),
- zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Uczestnicy:
- uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wykonywanie ćwiczenia.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
1) zapoznaj się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia,
2) dobierz stylisko,
3) zaplanuj kolejne operacje oprawiania narzędzia,
4) przygotuj stanowisko pracy,
5) dobierz narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
6) wykonaj kolejne zaplanowane operacje,
7) oceń jakość wykonanej pracy.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
- uczniowie prezentujÄ… swoje prace,
- nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony ,
- uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Praca domowa:
Na podstawie przeprowadzonego ćwiczenia przygotuj sprawozdanie w formie pisemnej
zawierajÄ…ce:
- opis wykonywanych czynności podczas zajęć,
- analizę popełnionych błędów,
- wnioski.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
- Anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Obróbka ręczna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1.
Z drutu otrzymanego od nauczyciela wykonaj techniką gięcia detale przedstawione na
rysunkach 1 i 2.
Rysunek 1 do ćwiczenia 1 Rysunek 2 do ćwiczenia 1
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na przygotowanie przez ucznia stanowiska pracy i dobór
narzędzi a tak\e staranność wykonania ćwiczenia. Uczniowie pracują w 2 osobowych
zespołach. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przeanalizować kształt detali przedstawionych na rysunkach,
2) zaplanować technologię wykonania detali,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) dobrać narzędzia i przyrządy,
5) wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje,
6) dokonać kontroli technicznej poprzez pomiary i oględziny,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 stół ślusarski z imadłem,
 zestaw narzędzi ślusarskich,
 przyrzÄ…dy pomiarowe.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 2
Za pomocą wzornika określ rodzaj gwintu na śrubie otrzymanej od nauczyciela,
a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić za pomocą wzornika rodzaj gwintu na śrubie,
2) dobrać na podstawie poradnika mechanika średnicę otworu pod gwint wewnętrzny
w zale\ności od rodzaju gwintu, średnicy oraz rodzaju materiału w którym będzie
wykonany,
3) dobrać wiertło,
4) zapoznać się z instrukcją u\ytkowania wiertarki,
5) wykonać otwór przelotowy w otrzymanej płytce,
6) dobrać komplet gwintowników,
7) wykonać operację gwintowania kolejnymi gwintownikami,
8) ocenić jakość wykonanej pracy przez wkręcenie w nagwintowany otwór śruby,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne
 wzornik do gwintów,
 wiertarka elektryczna na stojaku,
 instrukcja u\ytkowania wiertarki,
 komplet gwintowników,
 poradnik mechanika,
 płytka metalowa do wykonania w niej otworu gwintowanego,
 stół ślusarski z imadłem.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ostrzenie przecinaków i wierteł krętych otrzymanych od nauczyciela na
szlifierce.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed wykonaniem ćwiczenia
nale\y uczniom przypomnieć zasady bhp podczas u\ytkowania szlifierki. Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 30 minut.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki oraz zasadami bhp podczas szlifowania,
3) określić sposób ostrzenia poszczególnych narzędzi,
4) dobrać narzędzia i przyrządy,
5) wykonać ostrzenie zgodnie z zasadami bhp,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne
- narzędzia przeznaczone do ostrzenia,
- stanowisko z szlifierkÄ…,
- przyrząd do ostrzenia wierteł,
- przyrządy do sprawdzania geometrii wiertła.
Ćwiczenie 4
Na podstawie dokumentacji technicznej otrzymanej od nauczyciela wykonaj w płytce
metalowej otwór przelotowy a następnie popraw otwór rozwiertakiem.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 30 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac,
2) zaplanować wykonanie ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) dobrać narzędzia i przyrządy,
5) wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stół ślusarski z imadłem,
- wiertarka elektryczna stojakowa,
- zestaw wierteł i rozwiertaków,
- poradnik mechanika.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Maszynowa obróbka skrawaniem
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj toczenie powierzchni zewnętrznych na podstawie dokumentacji otrzymanej od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją,
2) zaplanować wykonanie elementu,
3) dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4) dobrać materiał,
5) dobrać parametry skrawania,
6) zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia,
7) zamocować narzędzia i materiał,
8) wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela
9) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek wykonawczy detalu,
- tokarka uniwersalna kłowa,
- wyposa\enie stanowiska tokarskiego.
Ćwiczenie 2
Wykonaj toczenie sto\ków zewnętrznych na podstawie dokumentacji otrzymanej od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji.
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją,
2) zaplanować wykonanie elementu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
3) dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4) dobrać materiał,
5) dobrać parametry skrawania,
6) zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia,
7) zamocować narzędzia i materiał,
8) wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela,
9) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek wykonawczy detalu,
- tokarka kłowa uniwersalna,
- wyposa\enie stanowiska tokarskiego.
Ćwiczenie 3
Na podstawie dokumentacji otrzymanej od nauczyciela wykonaj frezowanie płaszczyzn
głowicą frezową.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją,
2) zaplanować wykonanie elementu,
3) dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4) dobrać materiał,
5) dobrać parametry skrawania,
6) zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania,
7) zamocować narzędzia i materiał,
8) wykonać frezowanie pod nadzorem nauczyciela,
9) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek wykonawczy detalu,
- stanowisko frezarki pionowej,
- wyposa\enie stanowiska frezarskiego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 4
Na podstawie dokumentacji otrzymanej od nauczyciela wykonaj frezowanie rowka
frezem palcowym.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją,
2) zaplanować wykonanie elementu,
3) dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4) dobrać materiał,
5) dobrać parametry skrawania,
6) zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania,
7) zamocować narzędzia i materiał,
8) wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela,
9) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek wykonawczy detalu,
- stanowisko frezarki pionowej,
- wyposa\enie stanowiska frezarskiego.
Ćwiczenie 5
Wypełnij otrzymane od nauczyciela druki dokumentów obrotu magazynowego:
1. przyjęcia i wydania wybranego narzędzia,
2. wydania na zewnątrz wybranego rodzaju materiału.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Indeksy materiałowe uczniowie
mogą wyszukiwać w Internecie lub korzystać z katalogów. Czas wykonania ćwiczenia wynosi
45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) powtórzyć materiał dotyczący gospodarki materiałowej,
2) zapoznać się z otrzymanymi drukami,
3) wyszukać indeksy materiałowe PKWiU lub nadać własne,
4) wypełnić odpowiednie rubryki,
5) przedstawić wyniki ćwiczenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- zestaw druków magazynowych,
- komputer z dostępem do Internetu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Spajanie materiałów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie spajane materiałów otrzymanych od nauczyciela metodą lutowania
miękkiego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas lutowania. Czas wykonania
ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować elementy do lutowania,
3) dobrać odpowiedni lut oraz topnik,
4) wykonać połączenie stosując się do zaleceń bhp,
5) ocenić wspólnie z nauczycielem jakość i estetykę wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- lutownica,
- elementy przeznaczone do lutowania,
- materiały lutownicze.
Ćwiczenie 2
Wykonaj złącze spawane doczołowe oraz zakładkowe metodą MAG elementów
otrzymanych od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie mo\e się
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze stanowiskiem do spawania oraz przepisami bhp,
2) zapoznać się z instrukcją u\ytkowania spawarki,
3) zaprojektować proces technologiczny spajania,
4) przygotować elementy do spawania,
5) dobrać parametry spawania,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6) wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela,
7) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- półautomat spawalniczy MAG,
- instrukcja obsługi spawarki,
- elementy przeznaczone do spawania,
- środki ochrony osobistej.
Ćwiczenie 3
Wykonaj za pomocą spawania gazowego połączenie doczołowe blach otrzymanych od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
nale\y przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie mo\e się
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze stanowiskiem do spawania gazowego oraz przepisami bhp,
2) zaprojektować proces technologiczny spajania blach,
3) przygotować elementy do spawania,
4) dobrać metodę spawania (spawanie w prawo lub lewo),
5) dobrać materiały spawalnicze,
6) wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela,
7) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestaw do spawania gazowego,
- materiały spawalnicze,
- elementy przeznaczone do spawania,
- środki ochrony osobistej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.4. Ciesielstwo i stolarstwo
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie analizy próbek otrzymanych od nauczyciela określ gatunek drewna
z którego są wykonane.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) szczegółowo przeanalizować strukturę drewna,
2) szacunkowo określić wagę poszczególnych próbek,
3) zapoznać się z zapachem badanego drewna,
4) określić jego barwę,
5) na postawie cech charakterystycznych poszczególnych gatunków i w oparciu o barwne
fotografie przekrojów określić gatunek drewna,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 próbki ró\nych gatunków drewna,
 zestaw barwnych wzorów drewna.
Ćwiczenie 2
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia,
2) dobrać stylisko,
3) zaplanować kolejne operacje oprawiania narzędzia,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6) wykonać kolejne zaplanowane operacje,
7) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- narzędzie do oprawienia,
- stylisko,
- stół stolarski (strugnica),
- zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ręcznie wiązanie niemieckie drewna okrągłego kopalnianego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dobrać narzędzia i przyrządy,
3) zaplanować wykonanie wiązania,
4) przygotować drewno okrągłe do wykonania wiązania,
5) wykonać wiązanie,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- drewno kopalniane okrągłe,
- stanowisko do obróbki drewna,
- zestaw narzędzi i przyrządów ciesielskich i stolarskich.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Stosowanie podstawowych
technik wytwarzania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
- zadania 1 15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. a, 19. d, 20. d
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1. Rozró\nić przyrządy traserskie. B P b
2. Scharakteryzować proces trasowania. B P c
3. Rozró\nić rodzaje gwintów. B P a
4. Rozpoznać narzędzia do obróbki metali. A P b
5. Określić zastosowanie narzędzi do
B P b
obróbki ręcznej.
6. Rozró\nić rodzaje toczenia. B P a
7. Dobrać narzędzia do obróbki. C P c
8. Dobrać wiertła do wiercenia w ró\nych
B P c
materiałach.
9. Objaśnić sposób eksploatacji narzędzi
B P a
do obróbki ręcznej.
10. Scharakteryzować proces lutowania
B P b
miękkiego.
11. Opisać proces zgrzewania. B P c
12. Rozró\nić narzędzia skrawające. C P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
13. Rozró\niać narzędzia stolarskie C P c
14. Dobrać narzędzia stolarskie i ciesielskie
B P b
do określonych prac.
15. Scharakteryzować proces lutowania. B P b
16. Scharakteryzować frezowanie. B PP d
17. Opisać metody spawania. B PP a
18. Rozró\nić gatunki drewna. C PP a
19. Określić sposoby mocowania materiału
C PP d
w obróbce mechanicznej skrawaniem.
20. Scharakteryzować lutospawanie. C PP d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o ró\nym stopniu trudności. Tylko jedna
odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
Prawidłową odpowiedz zaznacz X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Na rysunku przedstawiono
a) podzielnicÄ™.
b) pryzmÄ™ traserskÄ….
c) formÄ™ odlewniczÄ….
d) skrzynkÄ™ traserskÄ….
2. Malowanie przedmiotu przed trasowaniem ma na celu
a) zabezpieczenie przed korozjÄ….
b) ograniczenie ślizgania się narzędzi traserskich po płycie.
c) zwiększenie widoczności trasowanych linii.
d) oznaczenie elementu ułatwiające jego identyfikację.
3. Na rysunku przedstawiono gwint
a) trapezowy niesymetryczny.
b) trapezowy symetryczny.
c) metryczny.
d) okrągły.
4. Przedstawione na rysunku narzędzie to
a) wiertło.
b) rozwiertak.
c) pogłębiacz.
d) gwintownik.
5. Podczas piłowania nale\y stosować pilniki w następującej kolejności
a) równiak, zdzierak, gładzik, jedwabnik.
b) zdzierak, równiak, gładzik, jedwabnik.
c) gładzik, zdzierak, równiak, jedwabnik..
d) jedwabnik, równiak, zdzierak, gładzik.
6. Na rysunku przedstawiono schematycznie toczenie
a) poprzeczne.
b) wzdłu\ne.
c) sto\ków.
d) kształtowe.
7. Piłowanie wykonuje się za pomocą
a) piły ramowej.
b) brzeszczotu.
c) pilnika.
d) piły taśmowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
8. Do wiercenia w stali stosuje się wiertła o kącie wierzchołkowym wynoszącym
a) 50°.
b) 85÷90°.
c) 118°.
d) 140°.
9. Brzeszczot piłki do metalu mocuje się w oprawie
a) tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku przedniemu uchwytowi.
b) tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku rękojeści piłki.
c) w dowolny sposób niezale\nie od kierunku nachylenia ząbków.
d) tak, aby ząbki wykazywały jak najmniejszy opór podczas ruchu roboczego.
10. Jako topnik w lutowaniu miękkim u\ywa się
a) korund.
b) kalafoniÄ™.
c) cynÄ™
d) mosiÄ…dz.
11. W procesie zgrzewania połączenie następuje
a) przez stopienie łączonych elementów.
b) w wyniku wytworzenia spoiny z innego materiału ni\ elementy łączone.
c) poprzez silny docisk elementów łączonych, podgrzanych do temperatury
plastyczności.
d) w wyniku reakcji chemicznych w podwy\szonej temperaturze.
12. Przedstawione na rysunku narzędzie to
a) rysik traserski.
b) nó\ tokarski oprawkowy.
c) głowica frezerska.
d) frez trzpieniowy.
13. Na rysunku przedstawiono piłę
a) ramowÄ….
b) grzbietnicÄ™.
c) płatnicę.
d) otwornicÄ™.
14. Ośnik to narzędzie słu\ące do
a) wykonywania osi kół drewnianych.
b) oczyszczania z kory lub ociosywania podłu\nego drewna okrągłego.
c) rozłupywania kłód drewna.
d) ostrzenia ostrzy strugów.
15. Lutowanie miękkie przeprowadza się z u\yciem lutu o temperaturze topnienia do
a) 623 K (350ºC).
b) 723 K (450ºC).
c) 823 K (600ºC).
d) 1023 K (750ºC).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
16. Podczas frezowania przeciwbie\nego
a) kierunki prędkości stycznej freza i przedmiotu są takie same.
b) frez dociska materiał obrabiany do stołu.
c) obrabiarka ma tendencję do drgań.
d) grubość warstwy skrawanej rośnie i jest największa przy wyjściu freza z materiału.
17. Metoda spawania TIG to spawanie z u\yciem elektrody
a) nietopliwej w osłonie gazów obojętnych.
b) nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla.
c) topliwej w osłonie gazów obojętnych.
d) topliwej w osłonie dwutlenku węgla.
18. Które z poni\szych zdań jest prawdziwe?
a) Cechą charakterystyczną dębu jest błyszcz.
b) DÄ…b jest drzewem beztwardzielowym.
c) Drewno dębu jest lekkie.
d) Do klejenia drewna dębowego powinno się u\ywać kleju kazeinowego.
19. Do mocowania długich wałków podczas toczenia u\ywa się
a) uchwytów czteroszczękowych.
b) uchwytów samocentrujących trójszczękowych.
c) tarczy tokarskiej.
d) kłów tokarskich, tarczy zabierakowej i zabieraka.
20. Do lutospawania stosuje siÄ™ luty o temperaturze topnienia
a) do 723 K (450°C).
b) 723 K do 823 K (450 550°C).
c) od 823 K do 1073 K (550 800°C).
d) od 1173 K do 1356 K (900 1083°C).
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Stosowanie podstawowych
technik wytwarzania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1 15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11.b,
12. d, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozpoznać przyrządy do trasowania. A P d
2 Scharakteryzować piły ręczne do metalu. B P b
3 Dobrać narzędzia do wiercenia. C P a
4 Dobrać narzędzia do cięcia. C P b
Rozpoznać przyrząd i narzędzia u\ywane
5 C P c
w obróbce skrawaniem.
Określić przeznaczenie narzędzi do obróbki
6 B P c
ręcznej.
7 Rozró\nić oznaczenia gwintów. B P b
8 Rozpoznać frezy. C P a
9 Scharakteryzować konstrukcję pił do metalu. B P d
Określić sposób mocowania elementów
10 C P c
w obróbce ręcznej
11 Scharakteryzować budowę wierteł. B P b
12 Dobrać parametry wiercenia. C P d
13 Scharakteryzować piły do drewna. B P d
Rozpoznać rodzaje wiązań drewna
14 C P c
kopalnianego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
15 Scharakteryzować proces klejenia. B P a
16 Rozpoznać narzędzia do obróbki ręcznej C PP c
17 Sklasyfikować rodzaj toczenia. B PP c
18 Opisać metody spawania w osłonach gazu. B PP d
19 Scharakteryzować metody spawania. B PP d
20 Określić budowę podzielnicy. C PP d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o ró\nym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi  zaznacz prawidłową
odpowiedz znakiem X (w przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16 20, gdy\ są one na poziomie trudniejszym ni\ pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. PrzyrzÄ…d traserski przedstawiony na rysunku to
a) rysik.
b) cyrkiel.
c) pryzma traserska.
d) środkownik.
2. Parametrem charakteryzującym brzeszczot jest ilość zębów mierzona na odcinku
a) 10 mm.
b) 25 mm.
c) 35 mm.
d) 45 mm.
3. Powiercanie wykonuje siÄ™ za pomocÄ…
a) wiertła.
b) pogłębiacza.
c) rozwiertaka.
d) narzynki.
4. No\yce ręczne stosuje się do cięcia blach o grubości
a) 0,5 mm.
b) 1 mm.
c) 5 mm.
d) 10 mm.
5. Narzędzie przedstawione na rysunku to
a) gwintownik.
b) narzynka.
c) sprawdzian do gwintów.
d) wzornik do gwintów.
6. Narzynki słu\ą do
a) obcinania rur.
b) wykonywania gwintów wewnętrznych.
c) wykonywania gwintów zewnętrznych.
d) nacinania blach przed ich gięciem.
7. Symbol M20 oznacza gwint
a) drobnozwojowy o średnicy wewnętrznej 20 mm.
b) metryczny o średnicy zewnętrznej 20 mm.
c) metryczny o średnicy wewnętrznej 20 mm.
d) calowy o średnicy zewnętrznej 20 mm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
8. Na rysunku przedstawiono:
a) frez walcowy.
b) frez piłkowy.
c) frez palcowy.
d) głowicę frezową.
9. Uzębienie brzeszczotu pił jest rozwierane lub falowane w celu:
a) lepszego odprowadzenia ciepła podczas przecinania.
b) zwiększenia precyzyjności cięcia.
c) zwiększenia prędkości przecinania.
d) eliminacji zakleszczania siÄ™ brzeszczotu w materiale.
10. Przedmiot przeznaczony do piłowania umieszcza się w szczękach imadła tak by
obrabiana powierzchnia znajdowała się ponad szczękami imadła
a) 1÷2 mm.
b) 1÷5 mm.
c) 5÷10 mm.
d) 10÷20 mm.
11. Prawidłowe prowadzenie wiertła krętego w otworze
a) zapewnia ścin.
b) zapewniajÄ… Å‚ysinki.
c) zapewniają krawędzie tnące.
d) zapewnia płetwa.
12. Prędkość obrotowa wrzeciona wiertarki powinna być
a) stała, niezale\na od materiału w którym odbywa się wiercenie.
b) du\a w przypadku wiercenia w stali twardej.
c) mała przy wierceniu stopów miękkich.
d) mała przy wierceniu w stali twardej.
13. Do piÅ‚owania poprzecznego drewna u\ywa siÄ™ piÅ‚ o kÄ…cie skrawania ´
a) 10°.
b) 40°.
c) 60°
d) wiÄ™kszym od 90°.
14. WiÄ…zanie drewna przedstawione na rysunku jest wiÄ…zaniem
a) polskim.
b) szwedzkim.
c) niemieckim
d) rosyjskim
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
15. W procesie klejenia wykorzystane jest zjawisko
a) adhezji i kohezji.
b) dyfuzji.
c) jonizacji.
d) sublimacji.
16. Przedstawione na rysunku narzędzie to
a) wiertło.
b) rozwiertak.
c) pogłębiacz walcowy.
d) gwintownik.
17. Na rysunku schematycznie przedstawiono toczenie
a) poprzeczne.
b) wzdłu\ne.
c) kształtowe.
d) sto\ków.
18. Metoda MIG to spawanie z u\yciem elektrody
a) nietopliwej w osłonie gazów obojętnych.
b) topliwej w osłonie dwutlenku węgla.
c) topliwej w osłonie gazów obojętnych.
d) nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla.
19. Metoda spawania przedstawiona na rysunku to spawanie
a) plazmowe.
b) elektro\u\lowe w lewo.
c) gazowe w prawo.
d) gazowe w lewo.
20. Podzielnica jest przekładnią
a) zębatą o przeło\eniu 1:40.
b) ślimakową o przeło\eniu 1:20.
c) łańcuchową o przeło\eniu 1: 30.
d) ślimakową o przeło\eniu 1:40.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
Zakreśl poprawną odpowiedz, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Chudek M., Wilczyński S., śyliński R.: Podstawy górnictwa. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1979
2. Gołaszewski J.: Technologia kierunek górniczy. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1977
3. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993
4. Kreyser P.: Domowy warsztat stolarski. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa
1987
5. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Ciesielstwo. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1998
6. Mistur L.: Spawanie gazowe w pytaniach i odpowiedziach. WN T, Warszawa 1989
7. Mizerski J.: Spawanie, wiadomości podstawowe. Wydawnictwo REA, Warszawa 2007
8. Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
Spółka Akcyjna, Warszawa 1996
9. Okoniewski S.: Technologia maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa
1993
10. Paderewski K.: Obrabiarki. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993
11. Pra\mo J.: Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne , Warszawa 1985
12. Pra\mo J.: Technologia i materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne
i Pedagogiczne, Warszawa 1999
13. Sokołowski W.: Stolarstwo moje hobby. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989
14. Tokarz K.: Mechanik pojazdów samochodowych. Techniczne podstawy zawodu.
Wydawnictwo Vogel, Wrocław 2001
15. Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka
Akcyjna, Warszawa 2001
Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37

