MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Bo\ena Bień
Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej
z produkcją audycji telewizyjnych 313[07]. Z3.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Radosław Kaceprczyk
mgr Janusz Kalinowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Bo\ena Bień
Konsultacja:
mgr in\. Jacek Szydłowski
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Prowadzenie
dokumentacji finansowej związanej z produkcją audycji telewizyjnych , 313[07].Z3.04
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji
filmowej i telewizyjnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Koszty usług telewizyjnych, koszty produkcji audycji telewizyjnej 10
5.1.1.Ćwiczenia 10
5.2. yródła finansowania produkcji filmowej 12
5.2.1.Ćwiczenia 12
5.3. Kosztorys produkcji audycji telewizyjnej 14
5.3.1.Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 15
7. Literatura 24
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela - Prowadzenie dokumentacji finansowej
związanej z produkcją audycji telewizyjnych 313[07]. Z3.04 w szkole kształcącej w zawodzie
technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać ju\
-
-
-
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,
- cele kształcenia,
-
-
-
- wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
-
-
-
- przykładowe scenariusze zajęć,
-
-
-
- ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
-
-
-
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel mo\e skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,
- przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
-
-
-
- wykaz literatury.
-
-
-
313[07].Z3
Organizacja produkcji
telewizyjnej
313[07].Z3.01
313[07].Z3.02
Zarządzanie programem
Planowanie produkcji
telewizyjnym audycji telewizyjnej
313[07].Z3.03
Przygotowanie i organizacja
produkcji audycji telewizyjnej
313[07].Z3.04
Prowadzenie dokumentacji
finansowej związanej
z produkcją audycji
telewizyjnych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- klasyfikować format projektu produkcyjnego,
- kompletować ekipę zdjęciową do zrealizowania ka\dego z rodzajów audycji telewizyjnej,
- organizować warunki socjalno-bytowe ekipy realizacyjnej,
- wskazać i dokonać analizy umowy zawieranej z kontrahentami uczestniczącymi
w produkcji audycji telewizyjnej,
- zawierać umowy z realizatorami i podwykonawcami,
- rozliczać wypłaty z umów z realizatorami,
- monitorować zapotrzebowanie na sprzęt telewizyjny i personel techniczny niezbędny do
produkcji ka\dej z omawianych audycji telewizyjnych,
- przygotowywać harmonogram prac na ka\dy etap produkcji i czuwać nad jego realizacją,
- koordynować produkcję audycji telewizyjnej,
- kierować zespołem pracowników,
- przygotowywać propozycję oferty dla klienta,
- przygotowywać korespondencję w zakresie produkcji telewizyjnej,
- organizować produkcję audycji telewizyjnej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować zródła finansowania produkcji filmowej,
-
-
-
- scharakteryzować kosztorys produkcji audycji telewizyjnej,
-
-
-
- zdefiniować i scharakteryzować koszty produkcji i sprzeda\y audycji telewizyjnej,
-
-
-
- wyjaśnić ró\nicę pomiędzy kosztorysem a bud\etem kosztów produkcji telewizyjnej,
-
-
-
- sporządzić kosztorys produkcji audycji telewizyjnej,
-
-
-
- dokonać analizy kosztorysu powykonawczego produkcji audycji telewizyjnej.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
Moduł: 313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej
z produkcją audycji telewizyjnych
Temat: Zdefiniować i scharakteryzować koszty produkcji audycji telewizyjnej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w procedurach związanych z kosztami produkcji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- wymienić podstawowe akty prawne,
-
-
-
- wyjaśnić pojęcie koszty usług telewizyjnych,
-
-
-
- wyjaśnić pojęcie konserwacja,
-
-
-
- wyjaśnić pojęcie przegląd techniczny,
-
-
-
- określić jakie komórki istnieją w telewizji,
-
-
-
- wymienić zadania poszczególnych komórek,
-
-
-
- wymienić koszty jakie ponosi telewizja przy produkcji audycji telewizyjnej.
-
-
-
Metody nauczania uczenia się:
- pogadanka,
-
-
-
- ćwiczenie przedmiotowe,
-
-
-
- dyskusja.
-
-
-
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zespołowa.
-
-
-
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe
-
-
-
z dostępem do Internetu).
Plan zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.
3. Realizacja tematu.
- pogadanka: podstawowe pojęcia i terminy telewizyjne,
-
-
-
- pytania sprawdzające,
-
-
-
- ćwiczenie.
-
-
-
4. Podsumowanie zajęć:
- Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
-
-
-
- Ewaluacja zajęć.
-
-
-
Pytania sprawdzające:
1. Jakie znasz koszty usług telewizyjnych?
2. Co rozumiesz pod pojęciem konserwacja?
3. Co rozumiesz pod pojęciem przegląd techniczny?
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. Jakie znasz komórki organizacyjne w telewizji?
5. Jakie zadania wykonują komórki organizacyjne w telewizji?
6. Wymień z czego składa się koszt produkcji audycji telewizyjnej?
Ćwiczenie
Opracuj w postaci tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych na przykładzie
wskazanym przez nauczyciela. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które opracowują w postaci
tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych na przykładzie wskazanym przez
nauczyciela; wynik pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem
klasowym, po prezentacji nauczyciel dokonuje podsumowania podkreślając znaczenie
wypełniana przedstawionych obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych pojęć
związanych z kosztami,
2) zapoznać się z metodami i zasadami tworzenia kosztorysu,
3) opracować w postaci tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia
Nauczyciel:
- komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,
-
-
-
- ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.
-
-
-
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej
Moduł: 313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej
z produkcją audycji telewizyjnych
Temat: Koszt produkcji telewizyjnej
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w procedurach związanych z kosztami produkcji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyjaśnić pojęcie kosztorys,
-
-
-
- interpretować zapisy prawne dotyczące sporządzania kosztorysu,
-
-
-
- wymienić osobę odpowiedzialną za sporządzanie kosztorysu w zakresie kultury,
-
-
-
- rozró\niać czynności obliczeniowe, zmierzające do ustalenia kosztów produkcji,
-
-
-
- zestawić koszty dotyczące produkcji.
-
-
-
Metody nauczania uczenia się:
- metoda projektów.
-
-
-
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w 4-osobowych grupach
-
-
-
Czas trwania: 135 min.
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- druki i formularze związane z kosztami produkcji,
-
-
-
- czasopisma fachowe,
-
-
-
- literatura z poradnika 7 dotycząca kosztorysu.
-
-
-
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
Projekt jest zadaniem grupowym, jednak ka\dy uczeń biorący w nim udział jest oceniany
indywidualnie. Ka\dy uczeń za udział w projekcie tworzenia kosztorysu teledysku grupy
muzycznej X
Projekt sporządzania kosztorysu teledysku w/w grupy muzycznej, uczniowie wykonują
według zało\eń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo w ramach
godzin lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie pozalekcyjnym.
Sprawozdanie z realizacji projektu uczniowie opracowują według zało\eń
przedstawionych przez nauczyciela.
Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według zało\eń przedstawionych
przez nauczyciela. Forma prezentacji jest dowolna, np.: wykład, wykład z prezentacją,
prezentacja w programie PowerPoint.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Przeprowadzanie projektu wymaga od nauczyciela du\ego zaanga\owania i aktywności.
Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela
wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu rozwiązania problemu, naprowadza na
sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu
i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność
uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych. Nauczyciel powinien równie\
zapewnić uczniom mo\liwość:
- korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym.
-
-
-
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po ka\dym następnym ćwiczeniu czyni
postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia.
9. Zakończenie zajęć podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, po\egnanie uczniów.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Koszty usług telewizyjnych, koszty produkcji audycji
telewizyjnej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz kalkulacje kosztów realizacji usług telewizyjnych. Zaprezentuj wykonane
ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów,
2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,
3) opracować tabelę kalkulacji kosztów realizacji usług telwizyjnych,
4) wpisać w pierwszej kolumnie, zaproponowane przez siebie koszty, w drugiej kolumnie
ich wartość,
5) obliczyć koszty całkowite,
6) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik
-
-
-
- kalkulator,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji kosztów.
-
-
-
Ćwiczenie 2
Wyobraz sobie, \e jesteś właścicielem małej firmy Kacper Studio Filmowe.
Świadczysz usługi z zakresu: wideofilmowanie (śluby i przyjęcia weselne, I Komunie Święte,
Studniówki, realizacja filmów, zdjęć oraz oprawa muzyczna wszelkiego rodzaju innych
imprez okolicznościowych).Sporządz ofertę dla klienta z wyceną realizacji swoich usług.
Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów,
2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,
3) sporządzić ofertę w postaci tabeli z wyceną realizacji swoich usług,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- kalkulator,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji kosztów.
-
-
-
Ćwiczenie 3
Dostałeś pieniądze od sponsora na swoją produkcję telewizyjną w kwocie 22.000,00.zł
Sporządz kosztorys produkcji audycji telewizyjnej. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kosztorysu,
2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kosztorysu,
3) sporządzić ofertę w postaci tabeli z wyceną realizacji poszczególnych wydatków,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik
-
-
-
- kalkulator,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca kosztorysu.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5.2. yródła finansowania produkcji telewizyjnej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Opracuj w formie opisowej rodzaje umów stosowane przy tworzeniu audycji
telewizyjnej. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące umów,
2) zapoznać się z metodami i sposobem budowania umowy przy tworzeniu audycji
telewizyjnej,
3) opracować w formie opisowej rodzaje umów stosownych przy tworzeniu audycji
telewizyjnej,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca umów.
-
-
-
Ćwiczenie 2
Opracuj w formie opisowej zródła przychodów telewizyjnych. Zaprezentuj wykonane
ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
5) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zródeł przychodów
telewizyjnych,
6) zapoznać się z metodami i zródłami przychodów telewizyjnych,
7) opracować w formie opisowej zródła przychodów telewizyjnych,
8) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca zródeł przychodów telewizyjnych.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.3. Dokumentacja produkcji audycji telewizyjnej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Zostałeś zatrudniony do sporządzenia umowy/metryki reklamy proszku do prania miś .
Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące umowy/metryki audycji,
2) zapoznać się z metodami i sposobem budowania umowy/metryki audycji,
3) sporządzić umowę/metrykę reklamy proszku do prania mis ,
4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
- ćwiczenia.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
-
-
-
- przybory do pisania,
-
-
-
- notatnik,
-
-
-
- literatura z rozdziału 7 dotycząca umowy/metryki audycji.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Prowadzenie dokumentacji
finansowej związanej z produkcją audycji telewizyjnych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu
podstawowego,
zadania od 12, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dostateczny za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
-
-
-
- bardzo dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu
-
-
-
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (uczeń potrafi) celu wymagań odpowiedz
1 Określić koszty usług telewizyjnych C P a
2 Zdefiniować konserwacje A P b
3 Zdefiniować znaczenie przeglądu technicznego A P a
4 Podać zalecenia działu technicznego B P c
5 Zidentyfikować dział techniczny B P a
6 Określić dział redakcji
C P c
7 Podać kolejność prac przygotowawczych do
B P a
produkcji audycji telewizyjnej
8 Zdefiniować scenariusz A P a
9 Określić zródła aktów prawnych C P b
10 Zdefiniować produkcje telewizyjną A P b
11 Określić okres monta\u i udzwiękowienia C P a
12 Scharakteryzować elementy zarządzania
C PP a
kosztami
13 Wymień najczęstsze uszkodzenia kamer C P b
14 Określić zadanie kart eksploatacyjnych C P a
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
15 Zdefiniować kosztorys A P a
16 Określić powód sporządzania kosztorysu C P c
17 Zdefiniować pojęcie kalkulacje A P a
18 Określić sposób sporządzania kalkulacji
B P c
wstępnej
19 Scharakteryzować etapy wykonywania bud\etu C PP a
20 Podać co zapewnia planowanie strategiczne B P a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
4. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
5. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Sprawdzian składa się z 20 zadań
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa
7. W przypadku pomyłki, błędną odpowiedz wez w kółko i zaznacz prawidłową
8. Za ka\dą prawidłową odpowiedz mo\esz zdobyć 1 punkt
9. Na uwa\ne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
-
-
-
- zestaw zadań testowych,
-
-
-
- karta odpowiedzi.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Koszty usług telewizyjnych to
a) ciąg technologiczny w stacji telewizyjnej.
b) koszty usług technicznych.
c) koszty usług dzwiękowców.
d) administracja.
2. Konserwacja to
a) administrowanie.
b) bie\ąca kontrola urządzeń.
c) ubezpieczenie.
d) ustawienie.
3. Przegląd techniczny
a) to okresowe poddanie badaniu danego urządzenia lub maszyny w specjalistycznej
jednostce.
b) to ciąg badań.
c) to ogniskowe roboty.
d) systematyczne oględziny aparatury info.
4. Zadania działu technicznego to głównie
a) liczenie sprzętu.
b) układanie sprzętu.
c) drobne naprawy urządzeń elektronicznych.
d) dobranie oświetlenia.
5. Do działu technicznego zaliczamy
a) operatorzy kamer.
b) operatorzy utrzymania porządku.
c) lektorzy.
d) researcherzy.
6. Dział redakcji to
a) dzwiękowcy.
b) copywriterzy.
c) researcherzy.
d) operatorzy kamer.
7. Kolejność prac przygotowawczych do produkcji audycji telewizyjnej
a) skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosownych umów
określających czas pracy i wynagrodzenie.
b) skompletowanie kostiumów.
c) skompletowanie metra\u.
d) dobranie metra\u.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
8. Scenariusz to
a) tekst słu\ący za podstawę realizacji filmu.
b) jednolity tekst.
c) jest to zazwyczaj treść pisana w sposób opowiadania.
d) mo\e być w formie rysunku.
9. Rozporządzenia Rady Ministrów będziesz szukał w
a) Monitorze Polskim.
b) Dzienniku Ustaw.
c) Kodeksie pracy.
d) poradniku.
10. Produkcja audycji telewizyjnej to
a) to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film.
b) to zespół czynności twórczych, organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych
i technicznych, prowadzących do wytworzenia audycji telewizyjnej w postaci kopii
wzorcowej.
c) gatunek i rodzaj filmu, koszt produkcji, czas i miejsce realizacji, ilość dni
zdjęciowych, wymiar i wersja nośnika, metra\ i ekranowy czas trwania, ilość
i lokalizacja miejsc akcji, sposób zapisu dzwięku, wersja językowa, liczebność
aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zu\ycia taśmy, inne.
11. Okres monta\u i udzwiękowienia
a) zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym nawet jeśli faktycznie
jeszcze ekipa zdjęciowa nie została rozwiązana, a kończy się dniem przeglądu audycji
telewizyjnej przez producenta, koproducentów i współinwestorów.
b) rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu filmu a kończy dniem ostatecznego
skompletowania materiałów wyjściowych filmu.
c) praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.
d) odbywa się na \yczenie scenarzysty.
12. Wa\nym elementem zarządzania kosztami obok właściwego pomiaru i zasad
dokumentacji poniesionych kosztów jest
a) ustalenie zasad rozliczeń takiego działu.
b) ustalenie odpowiedzialnego działu.
c) ustawienie pracy danego działu.
d) przygotowanie oprawy pracy.
13. Najczęstsze uszkodzenia kamery to
a) odrapanie obudowy.
b) porysowanie obiektywu.
c) pękanie obiektywu.
d) pękanie obudowy.
14. Karty eksploatacyjne jednostek sprzętowych dostarczają informacji dotyczących
a) ponoszonych na nie kosztów.
b) godziny pracy.
c) kto ją u\ywał.
d) kto za nią odpowiada.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
15. Kosztorys jest to dokument
a) finansowy realizacji określonego zadania.
b) zródłowy o produkcji.
c) informacyjny o programie.
d) określający sponsoring.
16. Kosztorys sporządza się m.in. w celu
a) określenia walorów danej inwestycji.
b) określenia sposobu realizacji przedsięwzięcia.
c) określenia kosztów (lub ceny) wykonania określonego zadania.
d) określenia jakości przedsięwzięcia.
17. Kalkulacja jest to czynność
a) zmierzająca do ustalenia kwoty kosztów.
b) zmierzająca do oceny produkcji.
c) zmierzająca do zamknięcia produkcji.
d) zmierzająca do rozstrzygania sporów.
18. Kalkulacja wstępna jest
a) sporządzana po zakończeniu działalności.
b) sporządzana po produkcji.
c) sporządzana przed rozpoczęciem działalności, opiera się na kosztach
przewidywalnych.
d) sporządzana po zakończeniu działalności, opiera się na wykonaniu usługi.
19. Wykonywanie bud\etu polega na
a) gromadzeniu dochodów oraz dokonywaniu wydatków.
b) gromadzeniu danych.
c) gromadzeniu dokumentacji.
d) gromadzeniu audytu.
20. Planowanie strategiczne zapewni
a) lepsze wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa dla określenia mo\liwości
rynkowych.
b) ulepszenie mo\liwości.
c) wypracowanie zaanga\owania.
d) przewidywalność ludzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją audycji
telewizyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
a b c d
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
a b c d
11.
a b c d
12.
a b c d
13.
a b c d
14.
a b c d
15.
a b c d
16.
a b c d
17.
a b c d
18.
a b c d
19.
a b c d
20.
a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Test 2
Test praktyczny do jednostki modułowej Określanie kosztorysu produkcji
telewizyjnej wskazanej przez nauczyciela
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za wykonanie co najmniej 10 badanych czynności,
- dostateczny za wykonanie co najmniej 13 badanych czynności,
- dobry za wykonanie co najmniej 15 badanych czynności,
- bardzo dobry za wykonanie co najmniej 18 badanych czynności.
Cel operacyjny Kategoria Poziom
(uczeń potrafi) celu wymagań
Znać podstawowe akty prawne dotyczące kosztorysowania
B P
w produkcji audycji telewizyjnej
Zdefiniować koszty produkcji i sprzeda\y audycji
A P
telewizyjnej
Scharakteryzować koszty produkcji i sprzeda\y audycji
C PP
telewizyjnej
Sporządzić kosztorys produkcji audycji telewizyjnej C PP
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
3. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie polecenie.
2. Zaplanuj pracę.
3. Zapoznaj się dokładnie ze wzorami kosztorysów produkcji.
4. Zaproponuj dane, które muszą być umieszczone w kosztorysie.
5. Dobierz wzór kosztorysu, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.
6. Sporządz kosztorys zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zapisz ją jako
dokument Worda.
7. Sformatuj dokument.
8. Sprawdz poprawność kosztorysu pod względem merytorycznym i formalnym.
9. Wydrukuj kosztorys i oddaj do sprawdzenia.
10. Na rozwiązanie testu masz 180 min.
Materiały dla ucznia:
- polecenie,
- instrukcja.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Polecenie
Sporządz kosztorys produkcji telewizyjnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w
formie pisemnej. Dane dotyczące kosztorysu, wkładów wspólników i ich wartości,
potrzebnych przedmiotów, materiałów, rekwizytów zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w
kosztorysie wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie formy kosztorysu wska\e
Ci nauczyciel.
KARTA OCENY
Imię i nazwisko..........................................................................................
Określanie kosztorysu produkcji telewizyjnej wskazanej przez
nauczyciela
Sporządzanie kosztorysu produkcji telewizyjnej
Nr Kryteria Punkty
czynności 0 lub 1
1 Wpisał dane liczbowe dotyczące ilość osób zatrudnionych przy
produkcji danej produkcji telewizyjnej
2 Podał rodzaj audycji telewizyjnej
3 Wpisał firmę produkcji telewizyjnej
4 Wpisał siedzibę produkcji telewizyjnej
5 Określił kapitał zakładowy określający dana produkcję telewizyjną
6 Określił wysokość udziału ka\dego ze wspólników (w zł)
7 Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach
8 Określił przedmiot działania produkcji telewizyjnej
9 Wpisał osoby upowa\nione do reprezentacji i odpowiedzialnych za
produkcję telewizyjną
10 Uwzględnił zasady ustanowienia kosztorysu produkcji telewizyjnej
11 Określił czas danej produkcji telewizyjnej
12 Podał koszty inne
13 Podał koszty osobowe
14 Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania
poszczególnych komórek
15 Sprecyzował warunki wprowadzenia zmian w kosztorysie
16 Określił, kto ponosi koszty z produkcją telewizyjną
17 Wpisał liczbę niezbędnych środków aby przeprowadzić produkcję
telewizyjną
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
18 Uwzględnił miejsca na produkcję telwizyjną
19 Sformatował dokument zawierający koszty wstępne produkcji
telewizyjnej
20 Wydrukował kosztorys
Suma punktów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
7. LITERATURA
1. Bocian R., Zabłocki M.: Angielsko-polski słownik terminów filmowych, telewizyjnych
i wideo. Wyd. Montevideo, Warszawa 2000
2. Goban-Klas T. Cywilizacja medialna. Geneza, ewolucja, eksplozja WSiP
3. Gwózdz A.: Technologia widzenia czyli media w poszukiwaniu autora. Wim Wenders.
Wyd. Uniwersitas, Kraków 2004
4. Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Collegium Civitas Press,
Dziennikarstwo media społeczeństwo, PAN 2005r
5. Kotapski R.: ABC kosztów przedsiębiorstwa telewizyjnego. Wyd. Montevideo,
Warszawa 2005
6. Pracownia Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej Instytutu Sztuki PAN,
Kwartalnik Filmowy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk
7. Zabłocki M. (red.): Kinematografia, telewizja i wideo w Polsce 2001/2002, leksykon.
Wyd. Montevideo, Warszawa 2001
8. http://www.grzybkowski-guzek.pl/content/view/232/75/lang,pl/
9. http://64.233.183.104/search?q=cache:XROLArAqwvsJ:reklama.tvn.pl/_i/ogolne_warun
ki_emisji_ogloszen_platnych_wprogramieTVN24.doc+prawa+do+emisji+audycji+telewi
zyjnych&hl=pl&ct=clnk&cd=10&gl=pl
10. http://66.102.9.104/search?q=cache:Y07GOWnBHH0J:ww6.tvp.pl/include/docs/2006/10
/06/Wybory_samorzadowe_2006_1.doc+metryka+audycji+telewizyjnej&hl=pl&ct=clnk
&cd=21&gl=pl
11. http://209.85.129.104/search?q=cache:uQ3b5HQm6rYJ:www.symfonia.pl/download.asp
%3Fid%3D4+Umowa+Dystrybucyjna&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24