KONSPEKT
PPSiR IV rok grupa II
Temat: Metody zapobiegania i przeciwdziałania zachowaniom agresywnym
1.Cel poznawczy: trening zastępowania agresji metodą ART.
2.Cel wychowawczy: trening kontroli złości.
3.Cel instrumentalny: podwyższenie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji.
4. Środki wychowawcze: kartka, długopis
5.Metody wychowawcze: motywowanie wychowanków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach poprzez odegranie scenki np. uczniowie popychają się w drzwiach.
Tok zajęć:
1.Wstęp
Przedstawienie uczniom samej metody „Treningu Zastępowania Agresji” składającej się z treningu umiejętności i zachowań prospołecznych, treningu kontroli złości, treningu wnioskowania moralnego.
Młodzież agresywna, w małych grupach, podczas treningu umiejętności prospołecznych ogląda przykłady wzorcowych zachowań, w których ma deficyty (tzw. modelowanie); ma możliwość ćwiczenia i próbowania takiego kompetentnego zachowania (tzw. odgrywanie ról); otrzymuje pochwały, przeinstruowanie i informacje zwrotne za odgrywanie ról jak najlepiej zbliżone do wzorcowego (tzw. informacja zwrotna); oraz jest zachęcana do angażowania się w aktywności nastawione na utrwalenie nauczonych umiejętności i wykorzystania, w razie potrzeby,
2.Rozwinięcie
Inicjowanie wychowanków do przeprowadzenia treningu kontroli złości. Trening ma na celu nauczenie trenujących, czego nie robić. Celem jest podwyższenie poziomu samokontroli, ograniczenie i kontrolowanie gniewu i agresji. Wychowankowie odgrywają scenkę
Uczniowie popychają się w drzwiach. Celem treningu jest redukowanie złości, zastępowanie złości pozytywnymi myślami redukującymi złość w tej sytuacji.
3.Podsumowanie
Po przeprowadzonym treningu wychowawca udziela wzmocnienia wychowankom.
Końcowe wnioski.
TOK ZAJĘĆ
L.p. |
CZYNNOŚĆ WYCHOWAWCY |
CZYNNOŚĆ WYCHOWANKA |
CZAS |
UWAGI |
|
I
WSTĘP
|
Przedstawienie metody |
Zapoznanie się z tematem, przemyślenia uczniów |
15 |
|
|
II
ROZWINIĘCIE
|
Inicjowanie do odegranie scenki |
Odegranie scenki przez wychowanków, redukowanie złości
|
20
|
|
|
III
PODSUMOWANIE
|
Wzmocnienie wychowawcy |
Wnioski końcowe uczniów |
10 |
|
Małgorzata Rasińska