SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KL.II
Temat zajęć:
Wypowiedzi uczniów na temat poszanowania praw autorskich z wykorzystaniem znanych dzieciom bajek, gier komputerowych oraz piosenek. Wykonanie plakatu związanego z tematem zajęć.
Cel ogólny:
Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Pobudzanie i rozwijanie wyobraźni dziecięcej.
Cele szczegółowe - uczeń:
-rozpoznaje z jakiej książki pochodzi czytany fragment książki,
-pracuje w zespole,
-układa wyrazy z rozsypanki,
-potrafi zaproponować układ ruchowy do piosenki,
-poprawnie formułuje odpowiedzi,
-zgodnie współpracuje w grupie,
- wypowiada się na podany temat,
Metody:
rozmowa kierowana ,pokaz, działanie praktyczne, zabawowa,
Formy pracy:
jednolita praca zbiorowa
jednolita praca indywidualna
praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
koperty ze zwrotami rozpoczynającymi bajki dla każdego ucznia, książka „Kot w butach” , kaseta wideo z filmem pt. „Kopciuszek”, gra komputerowa. „Czerwony Kapturek”, kaseta z piosenką pt. „Witajcie w naszej bajce”, czapka konduktora, rozsypanka sylabowa, cztery tekturowe pudełka, dwa arkusze szarego papieru, farby, flamastry, kolorowe kółka do ewaluacji zajęć.
Przebieg zajęć.
1. Powitanie przez wychowawcę
Witam tych, którzy:
(osoby, które czują się powitane, machają ręką do nauczyciela)
- mają dzisiaj dobry humor,
- lubią poznawać nowe książki,
- lubią słuchać muzyki,
- lubią gry komputerowe,
- chcą wybrać się w podróż w nieznane
2.Ustalenie nazwy krainy w oparciu o zwroty przygotowane w kopertach dla każdego ucznia: „...Dawno, dawno temu”, „Za górami za lasami…”, „...I wszystko dobrze się skończyło”, „Żyli długo i szczęśliwie”. (Kraina Baśni)
3. Przygotowanie do wyprawy.
Jeden z uczniów zakłada czapkę konduktora. Pozostali układają się jeden za drugim w wagoniki. Pociąg rusza. Trasa pociągu wiedzie przez cztery przystanki . Na każdym znajduje się paczka z tajemniczą zawartością.
4. Zbadanie jakie skarby ukryły się w paczkach.
I. Pierwszy przystanek - uczniowie poprzez dotyk rozpoznają jej zawartość ( książka)
- Przeczytam wam fragment z tej ksiązki , a wy spróbujcie odgadnąć jej tytuł. ( „Kot w
butach”
- Jakie postacie występowały w tej bajce?
- Jak zakończyła się bajka ?
II. Drugi przystanek - uczniowie wydobywają z niej kasetę wideo.( „Kopciuszek”)
- Obejrzyjcie uważnie fragment filmu i powiedzcie z jakiej bajki on pochodzi?
- Jakie postacie występowały w tej bajce?
- Jak zakończyła się bajka ?
III. Trzeci przystanek - paczka zawiera grę komputerową. („Czerwony Kapturek”)
- Jakie postacie występowały w tej bajce?
- Jak zakończyła się bajka ?
IV. Czwarty przystanek- paczka zawiera kasetę magnetofonową z piosenką Pt. „Witajcie w naszej bajce”- uczniowie dowolnie, w rytm melodii inscenizują ruchem słowa piosenki.
5. Uczniowie odszukują na ławeczkach i odczytują odpowiednie fragmenty do omawianych bajek.
6. Rozmowa z uczniami na temat gdzie możemy kupić książki , kasety wideo, płytki z piosenkami, gry komputerowe.
7. Ułożenia z rozsypani sylabowej haseł i wspólne wyjaśnienie ich znaczenia :
„Prawa autorskie”, „Nagrania pirackie”
8 . Podział uczniów na II grupy :
I grupa wykonuje plakat zachęcający do kupowania w księgarniach i EMPIK-ach.
II grupa wykonuje plakat przestrzegający przed kupowaniem nagrań pirackich.
( po 10 min. zamiana grup )
9. Ocena pracy grup i zapisanie wniosków z zajęć w zeszytach np.
Należy zawsze przestrzegać praw autorskich.
Nigdy nie korzystajmy z nagrań pirackich.
10. Ewaluacja zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom kółeczka z papieru.
- Jeżeli dzisiejsze zajęcia wam się podobały to narysujcie buzię uśmiechniętą buzią. Jeżeli nie - to buzię smutną.
11. Podsumowanie zajęć.
12.. Praca domowa - Napisz dwa zdania ,którymi chciałbyś rozpocząć swoją bajkę.
13. Samoocena pracy uczniów.
Opracowała:
mgr Barbara Gadzina