Scenariusz lekcji j. polskiego w klasie V z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania.
T: Czy uważnie przeczytaliśmy powieść F. Burnett „Tajemniczy ogród”?
Cele:
Uczeń:
pozna biografię autorki lektury•
zna• treść lektury
potrafi kojarzyć fakty•
opowiada treść lektury,• uwzględniając najważniejsze wydarzenia
układa pytania do treści• lektury
rozwija zainteresowania czytelnicze•
Metody:
rozmowa• dydaktyczna, wzajemne odpytywanie się, gwiazda pytań, informacja zwrotna
Formy pracy:
praca w grupach, praca z całą klasą•
Środki dydaktyczne:
- różna wydania powieści „Tajemniczy ogród”, czasopismo „Victor Junior”, plansza z narysowaną gwiazdą pytań, paski papieru, kolorowe pisaki.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Powitanie uczniów. Zapis tematu lekcji.
2. Prezentacja różnych wydań książki „Tajemniczy ogród” oraz biografii autorki z podaniem źródła informacji.
3. Omówienie metody pracy z wykorzystaniem gwiazdy pytań: (na dużym arkuszu papieru rysujemy pięcioramienną gwiazdę. W jej kolejnych rogach piszemy pytania: Kto?, Co?, Kiedy?, Jak?, Gdzie?. Szóste pytanie: Po co? umieszczamy w środku figury.).
4. Podział klasy na sześć grup. Przydzielenie każdej grupie pytania z gwiazdy, pasków papieru i kolorowego pisaka. Redagowanie pytań przez poszczególne grupy i zapisywanie ich wybranym kolorem na paskach papieru.
6. Zebranie pytań. Rozpoczęcie konkursu grup.
Każdy uczeń losuje pytanie i udziela na nie odpowiedzi. W przypadku wylosowania pytania ze swojej grupy, należy losowanie powtórzyć. Konkurs składa się z tylu rund, ilu członków znajduje się w najliczniejszej grupie. Grupy, w których jest mniej osób, wskazują zawodnika, który odpowiada na kolejne pytania. Wyniki pracy grup są notowane w tabeli.
7. Omówienie wyników konkursu. Ocena uczniów.
8. Zapis w zeszycie najistotniejszych informacji dotyczących lektury (autor, rok wydania, czas i miejsce zdarzeń, bohaterowie, główny problem powieści).
9. Wypełnienie przez uczniów kart ewaluacji.
10. Zadanie domowe
a) Zaznacz fragmenty powieści przedstawiające Mary, Colina i Dicka.
b) Poszukaj informacji o adaptacji filmowej powieści „Tajemniczy ogród”
(dla chętnych).
ZAŁĄCZNIKI
I. Frances Hodgson Burnett (1849 - 1924) pisarka angielska, autorka powieści dla młodzieży: „Mały lord”, „Mała księżniczka”, „Tajemniczy ogród”.
II. Instrukcja pracy dla grup:
Waszym zadaniem jest ułożenie dziesięciu pytań dotyczących treści lektury. Mają one zaczynać się od słowa ... . Każde pytanie zapiszcie wybranym kolorem na osobnym pasku papieru. Czas pracy - 10 minut.
III. Przykładowa lista pytań:
1. Kto napisał powieść „Tajemniczy ogród”?
2. Kto to był Archibald Craven?
3. Kiedy została wydana powieść „Tajemniczy ogród”?
4. Kiedy zmarła mama Colina?
5. Jak nazywał się Dick?
6. Jak Mary trafiła do ogrodu?
7. Co Mary robiła w ogrodzie?
8. Gdzie znajdował się klucz do ogrodu?
9. Co zastanowiło Mary pewnej nocy?
10. Gdzie lubił przebywać Dick?
11. Po co Colin wybrał się do ogrodu?
12. Po co Mary poprosiła wuja o kawałek ziemi?
13. ...
14. ...
IV. Ankieta ewaluacyjna.
Zaznacz właściwą odpowiedź:
1. Byłem przygotowany do zajęć: dobrze, przeciętnie, nie przygotowałem się
2. Byłem aktywny na lekcji: tak, przeciętnie, nie
3. Moja grupa pracowała: sprawnie, szybko, powoli, słabo, źle
4. Czy chciałbyś pracować na lekcjach, wykorzystując gwiazdę pytań: tak, nie