KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
w grupie 3- 4latków
Temat: Święto Pluszowego Misia
Cel główny:
- Stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi mowy, wyobraźni sprawności motorycznej i wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
utrwala kolejne etapy mycia rąk
rozwija sprawność fizyczną
doskonali ekspresję ruchową, manualną i muzyczną
ćwiczy spostrzegawczość
nazywa podstawowe część ciała (oczy, uszy, ręce)
próbuje wyrażać słowami uczucia
próbuje opowiadać o swojej zabawce
poprzez maskotkę misia poznaje bliżej samego siebie
ćwiczy narządy mowy
naśladuje ruchy inscenizujące treść opowiadania
odtwarza ruch zgodnie z treścią piosenki
Metody:
- czynne: ćwiczeń,
- słowne: rozmowy, opowiadania,
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, brakujące elementy misia Uszatka, emblematy buzi misia, płyta CD z piosenką „Jadą, jadą Misie”.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
Przebieg:
1. Odnajdywanie emblematów misiów ukrytych na sali. Dziecko zawieszając emblemat na szyi wypowiada swoje imię.
2. Gimnastyka poranna z misiem.
Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
Siad prosty - unoszenie misia siedzącego na nogach;
Ćwiczenie równowagi - przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
„Miś na koniku” - czworakowanie w różnych kierunkach;
Ćwiczenia oddechowe - dziecko kładzie misia na brzuszku i wykonuje głęboki wdech(miś się podnosi) i wydech(miś opada).
3. Czynności samoobsługowe.
4. Śniadanie
5. Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola i opowiadają o nim (pytania pomocnicze nauczycielki).
6. Wesoły miś - zabawa dydaktyczna.
To jest miś Uszatek ( nauczycielka prezentuje dużą sylwetę misia). Nasz miś jest
niekompletny. Czego mu brakuje? Dzieci wymieniają: brakuje mu oczu, klapniętego uszka, łapki.
7. Opowiadanie ruchowe ,,Misie i miód":
To będzie opowiadanie o misiach, które lubią miód. Ja jestem dużym misiem, wy małymi misiami. Małe misie robią to, co duży miś.
- Misie wstają, przeciągają się... w brzuszkach mamy pusto (głaszczą się po brzuchach) i mruczą (mrrr... mrrr...)
- tam na drzewie (gest w górę) jest miód
- wchodzimy na drzewo (stojąc w miejscu naśladują wdrapywanie się na drzewo)
- sięgamy łapą po miód (wyciągają rękę, nabierają na niby miód i wkładają do buzi)
- dobry miód (mruczą, mlaskają, oblizują usta)
- a tu przyleciała pszczoła i bzyczy (bzzzzzz...)
- może użądlić (misie machają łapami)
- trach, spadają z drzewa (siadają na podłodze)
- w brzuszku pełno (klepią sie po brzuchu)
- idziemy spać (ziewają, przeciągają się, kładą na ziemi i udają że śpią).
8. Zabawa przy piosence „Jadą jadą Misie” Dzieci dobierają się w pary i wykonują ruchy zgodnie z treścią piosenki.
9. Zabawa swobodna dzieci.
10. Spacer w okolicy przedszkola.