5373


Scenariusz zajęć terenowych

  1. Temat: Witamy na wiosennej łące.

  2. Cel zajęć: Poznanie wybranych parametrów ekosystemu łąki.

Cele operacyjne: określenie typu krajobrazu, form terenu, posługiwanie się kierunkami świata, opisywanie warunków życia na łące, pomiar niektórych parametrów klimatu, rozpoznawanie pospolitych roślin i zwierząt, korzystanie z atlasów, wyszukiwanie zależności pokarmowych między organizmami, nawiązanie więzi emocjonalnych z przyrodą, kształtowanie odpowiedzialności za środowisko.

  1. Czas trwania - 4 godz.; Termin - maj/czerwiec

  2. Teren: najbliższe okolice szkoły.

  3. Środki dydaktyczne: atlasy, lornetka, lupy, mapy, termometr, taśma, teczka botaniczna, ramki miernicze, worki na śmieci, karty pracy.

  4. Forma pracy: grupy 4 - 5 osobowe.

Przebieg zajęć:

Nadchodzi po zimie, znasz dobrze jej imię.

Kroczy w kwiatów pąkach i w promieniach słonka. (WIOSNA)

Maj - środek wiosny, dzień trwa ok. 17 godz., dni są słoneczne i ciepłe, obserwujemy pełny rozwój roślinności.

Jaki kolor wiosna miewa, a jaki kolor stroi drzewa? (ZIELONY)

Majowa łąka jest zielona, ponieważ trawy mają dużo świeżych liści, kłoszą się i zaczynają kwitnąć. Spotkamy kilka gatunków traw i podobnych do nich turzyc.

W bujnej trawie przybywa coraz więcej przybywa coraz więcej kwiatów i łąka mieni się różnymi kolorami. W pierwszej połowie maja była żółta od obficie kwitnącego mniszka lekarskiego, potem biała od dmuchawców. Kiedy znikają kule białego puchu, zaczynają kwitnąc różowe firletki. Przybywa jaskrów o żółtych, błyszczących, jakby polakierowanych kwiatkach. Na łąkach w pobliżu stawów niebieszczą się niezapominajki, spotkamy też czerwono kwitnący szczaw zwyczajny. Na początku czerwca pojawiają się fiołkowe dzwonki, biała i różowa koniczyna. Wśród kwiatów uwijają się owady. Na liściach żerują gąsienice, a spod nóg uciekają koniki polne.

Popularni mieszkańcy pól i łąk to:

Przyleciał szary ptaszek Ledwie błyśnie słońce złote

Nad polem zaśpiewał jak dzwonek Słychać brzęk wesoły

Znają go dobrze dzieci To dla dzieci robią miodek

Jest to …………… Pracowite…………….

(SKOWRONEK) (PSZCZOŁY)

Zapraszam Was na łąkę!

Podział klasy na grupy, rozdanie kart pracy.

UWAGA! Przypomnieć zasady poruszania się po drogach publicznych.

Zadanie 1.

Na podstawie mapy terenu określ trasę wycieczki, zorientuj mapę według charakterystycznych punktów w okolicy, zapisz godzinę wyjścia.

Zadanie 2.

Naszkicuj położenie łąki do stałych obiektów terenu - szosy, stawów, zabudowań z zaznaczeniem kierunków świata.

Zadanie 3.

Po dokonaniu obserwacji i pomiarów wypełnij tabelkę.

Formy terenu

Zachmurzenie

Wiatr

Temp. powietrza

Wilgotność gleby

Na powierzchni

10 cm w głąb

Zadanie 4.

Wybierz dowolny fragment łąki, rozstaw kwadrat mierniczy i policz rośliny, aby uzupełnić tabelkę.

LICZBA GATUNKÓW

Różnych roślin

Traw

Roślin kwitnących na:

biało

żółto

czerwono

niebiesko

Zadanie 5.

Wybierz roślinę, którą umiesz nazwać, narysuj ją, obejrzyj pod lupa, policz liczbę płatków, obrysuj liść. Następnie policz ile tych roślin (osobników) znajduje się na kwadracie. Określ i naszkicuj ich rozmieszczenie.

Zadanie 6.

Zmierz 5 (10) roślin i wykonaj karty zielnika zgodnie z instrukcją otrzymaną w pracowni.

Zadanie 7.

Usiądź cichutko, posłuchaj odgłosów łąki, rozejrzyj się wokół siebie. Jakich dostrzegasz mieszkańców łąki i jak się poruszają?

Zadanie 8.

Z zaobserwowanych roślin i zwierząt ułóż łańcuch pokarmowy.

Zadanie 9.

Ułóż krzyżówkę lub rebus z hasłem ŁĄKA.

Przerwa na posiłek i zabawę (1 godz.)

Opracowanie kart i złożenie prac w ciągu tygodnia.

Na koniec zajęć dzieci wypełniają arkusz ewaluacji

Arkusz samooceny ucznia

Dokonaj analizy i oceny dzisiejszych zajęć. Zaznacz kółeczkiem na skali cyfrę odpowiadającą Twoim odczuciom.

  1. Czy podobały się Tobie dzisiejsze zajęcia?

____________________________________

1 2 3 4 5 6

  1. Oceń Twoje zaangażowanie w pracę grupy?

____________________________________

1 2 3 4 5 6

  1. Czy zdobyłeś nowe umiejętności, które potrafisz wykorzystać?

____________________________________

1 2 3 4 5 6


