Konspekt zajęć świetlicowych
Temat: „ Zwyczaje wielkanocne w naszym regionie”
Czas pracy: 90 min
Grupa wiekowa: klasy 1-3
Cele:
- poznanie i podtrzymywanie lokalnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
- zapoznanie ze sposobem ozdabiania wielkanocnych pisanek;
- podnoszenie własnej wartości w wyniku wykonywanej pracy;
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dzieci;
- rozwijanie ekspresji słownej podczas wypowiedzi na temat zwyczajów wielkanocnych.
Środki dydaktyczne:
- okazy i ilustracje pisanek, ilustracje przedstawiające ozdoby i potrawy wielkanocne oraz zwyczaje związane z Wielkanocą;
- wiersz Katarzyny Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole”;
- wydmuszki z jajek, papier kolorowy, włóczka, bibuła, ścinki materiału, plastelina, nożyczki, klej, brokat, farby, pędzelki.
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Metody pracy:
- obserwacja, słowne, praktycznej działalności, pozytywnych wzmocnień.
Postawy:
- wyrabianie nawyku zachowania bezpieczeństwa przy wykonywaniu pisanek;
- wdrażanie do dbania o porządek i ład na stanowisku pracy;
- poszanowanie obyczajów wielkanocnych;
- pobudzanie do samodzielnej pracy;
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
- rozwijanie inwencji twórczej.
Umiejętności kluczowe:
- dziecko potrafi wykonać samodzielnie pisanki;
- dziecko potrafi wypowiadać się płynnie na temat wiersza;
- dziecko potrafi wypowiadać się na temat przedstawionych ilustracji;
- dziecko posiada wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych.
Lp. |
Przebieg zajęć |
Przewidywane osiągnięcia |
1. |
Czynności organizacyjne. - przygotowanie pomocy do zajęć; - powitanie w kręgu: „ Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.” |
Budowanie więzi międzyludzkich- integracja grupy. |
2. |
Wprowadzenie do tematu zajęć. - recytacja wiersza Marii Kuzior- Wierzbowskiej pt. „ Na świątecznym stole” przez nauczyciela: „ Stoją na stole baby lukrowane, a między nimi cukrowy baranek. Pobekuje cicho, stuka kopytkami, bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami. Ale dwa kurczaczki tej miski pilnują, na baranka oba groźnie popiskują. Więc mały baranek w inną stronę zmierza, kilka listków rzeżuchy uskubnął z talerza.”
|
Dzieci uważnie słuchają tekstu wiersza. |
3. |
Rozmowa na temat treści wiersza. * O jakim święcie opowiada wiersz? * Jakie potrawy znajdują się na wielkanocnym stole? *Wybierz ilustrację, na której przedstawiona jest wymieniona przez ciebie potrawa. * Jakie ozdoby dekorują świąteczny stół? * Odnajdź obrazek z wymienioną ozdobą.
|
Dzieci odpowiadają na postawione pytania.
Pokazują ilustrację przedstawiającą określoną potrawę i ozdobę wielkanocną. |
4. |
Rozmowa na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą. *Jakie znacie zwyczaje związane z Wielkanocą? (odsłanianie plansz przez nauczyciela) * przedświąteczne porządki; * wysyłanie kart z życzeniami; * malowanie jajek; * dekorowanie domów stroikami wielkanocnymi; * święcenie pokarmów w Wielką Sobotę; * dzielenie się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania i składanie sobie życzeń; * oblewanie się wodą w Śmigus-Dyngus; |
Dzieci opowiadają o zwyczajach wielkanocnych na podstawie ilustracji. |
5. |
Zaproponowanie dzieciom wykonanie wielkanocnej pisanki.
- oglądanie okazów i zdjęć przedstawiających różne pisanki; - swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich wyglądu |
Dzieci uważnie oglądają okazy i zdjęcia. Wypowiadają się na temat wyglądu pisanek. |
6. |
Objaśnienie sposobu wykonania pracy.
- prezentacja sposobu wykonania pisanki; - zachęcanie dzieci do pobudzania własnej wyobraźni; - przypomnienie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy oraz konieczności utrzymania ładu i porządku na stanowisku pracy;
|
Dzieci znają sposób wykonania pisanki. Potrafią właściwie zachować się podczas wykonywania pracy, dbają o porządek. |
7. |
Wykonanie pisanek wielkanocnych. Dzieci wykonują pisanki według własnych pomysłów, wykorzystując przygotowane przez nauczyciela wydmuszki z jajek i środki dydaktyczne. - zwrócenie uwagi na staranność i estetykę prac; - pomoc dzieciom mniej sprawnym podczas pracy; - udzielenie pochwał po kolejnych etapach pracy;
|
Dzieci wykonują estetyczne prace plastyczne w określonej technice.
|
8. |
Prezentacja i ocena wykonanych prac. - zorganizowanie wystawki i rozmowa na temat wykonanych prac; - wskazanie w każdej pracy pozytywnego ele- mentu; - podkreślenie pomysłowości i oryginalności oraz estetyki wykonania prac;
|
Dzieci okazują zainteresowanie wykonanymi pracami oraz wypowiedziami nauczyciela i kolegów. |
9. |
Porządkowanie świetlicy. Śpiewanie piosenki na zakończenie. Pożegnanie dzieci. |
Dzieci pozostawią porządek po zakończonej pracy.
|
Wykonała:
Sylwia Smolińska
Patrycja Bodnarska
III rok Pedagogika