Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Opracowanie i realizacja: mgr Małgorzata Dolna
Ośrodek tematyczny: Wielkanoc
Temat dnia: Radosne święta.
Zapis w dzienniku: Dłuższe wypowiedzi na temat udziału dzieci w przygotowaniach świątecznych oraz zwyczajach wielkanocnych. Samodzielne redagowanie życzeń świątecznych. Modelowanie w masie solnej baranka.
Cele dydaktyczno - wychowawcze:
zapoznanie z treścią utworu muzycznego „Wielkanocne zajączki” oraz zwyczajami i tradycjami związanymi ze świętami wielkanocnymi;
wzbogacenia słownictwa uczniów o nowe pojęcia: zwyczaj, tradycja;
dłuższe wypowiedzi uczniów związane z tradycjami i zwyczajami świątecznymi.oraz przygotowaniem do świąt;
wykonanie baranka z masy solnej według planu;
wielka litera w nazwach świąt;
umiejętność uzupełniania zdań;
umiejętność współpracy w grupie;
kultywowanie tradycji rodzinnych związanych z okresem świąt Wielkiejnocy.
Cele operacyjne:
Uczeń:
docenia znaczenie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi;
zna i kultywuje rodzinne tradycje wielkanocne;
pomaga w przygotowaniu do świąt;
wie, jak zachować się podczas uroczystości rodzinnych;
słucha z zainteresowaniem utworów muzycznych i potrafi określić ich budowę;
redaguje życzenia świąteczne;
zna zasady pisowni wielką literą
dba o ład i porządek podczas pracy;
estetycznie wykonuje pracę;
projektuje i wykonuje formy przestrzenne;
współpracuje w zespole.
Metody:
- samodzielne dochodzenie do wiedzy: problemowa, mapa mentalna;
- praca z tekstem - odczytanie życzeń;
- praktyczna - samodzielne pisanie życzeń i wykonanie baranka z masy solnej;
- słowna - praca z kartą.
Formy:
- indywidualna jednolita;
- grupowa zróżnicowana;
- zespołowa jednolita.
Środki dydaktyczne - karty pracy dla poszczególnych grup, płyta CD, magnetofon, tekturka, masa solna, patyczki, kartki ozdobne.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie - śpiew „Wielkanocnej piosenki”.
Są takie święta raz do roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
i wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody,
w zielone każdy z wiosną gra.
Już zima poszła spać za morza,
a w naszych sercach radość trwa.
Kolorowe pisanki
przez dzieci malowane,
pierwsze bazie, pierwiosnki,
wartki z wiosną nurt rzek,
białe z cukru baranki
jak zaczarowane,
małe, żółte kurczątka,
zniknął cały już śnieg.
W piecu rosną sękacze,
baby wielkanocne
i mazurek lśni lukrem,
spójrzcie tam - pierwszy liść!
Według starej recepty
babcia barszcz ugotuje,
przyjdzie cała rodzina,
mamy święta już dziś.
(słowa:W. Stachurski, muzyka:M. Ziąber)
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów wielkanocnych panujących w ich domu i udziału dzieci w przygotowaniach do świąt..
3. Podział na cztery grupy - każda grupa wykonuje zadanie.
4. Prezentowanie wykonanych zadań przez poszczególne grupy.
5. Zapisanie tematu zajęć i pięciu omówionych zwyczajów świątecznych.
6. Słuchanie w kręgu utworu wokalnego pt. „Wielkanocne zajączki” omówienie treści utworu. Improwizowanie ruchem treści i melodii.
7. Indywidualne redagowanie życzeń z okazji świąt wielkanocnych. Wykorzystanie zaproponowanych wyrażeń i zwrotów. Wielka litera w pisowni nazw świąt i zwrotach grzecznościowych.
8. Odczytanie życzeń w grupach. Wybór najciekawszych życzeń i zapisanie na tablicy.
9. Przygotowanie w grupach scenek mimicznych dotyczących dowolnego zwyczaju wielkanocnego (grupy losują kartkę z napisanym zwyczajem).
10. Modelowanie w masie solnej - wielkanocny baranek. Cechy charakterystyczne zwierzątka.
11. Ocena i wystawka prac dzieci.
12. Wykonanie przez grupy map mentalnych do hasła zajęć.
13. Praca domowa - Przepisz życzenia z zeszytu na ozdobną kartkę.
14. Śpiew i wykonanie układu tanecznego do piosenki „Pisanki”.
(Dzieci podzielone na cztery grupy. Dzieci z każdej grupy idą gęsiego i tworzą koło. Dzieci kręcą się w odpowiednim kierunku)
Pisanki, pisanki jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
( Dzieci z czterech kól tworzą jedno duże koło)
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
na nich malowane bajki pisankowe.
( Dzieci łączą się w pary. Stają na obwodzie koła. Dzieci przechodzą na zmianę podając sobie dłonie)
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
( Dzieci wewnątrz koła podają sobie ręce. Dzieci na zewnątrz koła chwytają jedną ręką złączone ręce kolegów, a drugą rękę unoszą do góry. Koło kręci się w prawo)
Na czwartej kwiateczki,
a na piątej gwiazdki,
na każdej pisance piękne opowiastki.
(słowa: K. Różecka, muzyka: F. Leszczyńska)
15. Podsumowanie dnia i samoocena.
16. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości.
GRUPA I
1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem
2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!
3. Uzupełnijcie krzyżówkę
4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta hasło
POWODZENIA!
Rozwiąż krzyżówkę
Dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa
Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny
Rozkwitają na wiosnę na wierzbie, inaczej kotki
Robi się je z suszonych kwiatów, mchów i traw
Malowane jajka
Przynosi dzieciom drobne upominki
Symbol wolności
Znak nowego życia
Koszyczek z poświęconym pokarmem
1. Wielka Sobota, 2. śmigus- dyngus, 3. bazie, 4. palmy, 5. kraszanki. 6. zajączek, 7. baranek, 8. jajko, 9. święconka.
GRUPA II
1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem
2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!
3. Napiszcie w punktach poznane zwyczaje wielkanocne
4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania
POWODZENIA!
Zwyczaje wielkanocne:
1. ___________________________________________
2. ___________________________________________
3. ___________________________________________
4. ___________________________________________
5. ___________________________________________
6. ___________________________________________
7. ___________________________________________
8. ___________________________________________
GRUPA III
1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem
2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!
3. Dokończcie zdanie.
4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania
POWODZENIA!
Wielkanoc to wspaniały dzień. Panuje wtedy
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________
GRUPA IV
1. Przystąpcie do pracy z uśmiechem
2. Pamiętajcie! Należy zachować ciszę!
3. Uzupełnijcie zdania brakującymi wyrazami.
4. Wybierzcie osobę, która pięknie odczyta zdania
POWODZENIA!
Wielkanoc obchodzimy na pamiątkę _____________
__________________________________________ .
W Wielką Sobotę ________________ w koszyku: __________, ____________, ___________________,
________ i _________________.
Ozdobione jajka nazywamy ____________________
lub ____________________.
Składając sobie życzenia w Wielkanoc, dzielimy się ________________________.
Wielkanocny stół zdobimy świeżymi, wiosennymi _________________ i _________________________.
Kartki dla grup
________________________________
Wykonanie pisanek
________________________________
Chodzenie z kogucikiem
_________________________________
Święcenie pokarmów
__________________________________
Śmigus - dyngus
___________________________________
Chodzenie z gaikiem - maikiem
____________________________________
8