SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Jaki piękny jest świat wokół nas!
Temat dnia: Wiosenny las i jego mieszkańcy
Zapis dzienniku: Wytworzenie nastroju wprowadzającego w atmosferę panującą w wiosennym lesie - wykorzystanie zabawy „W lesie podczas deszczu”. Wypowiedzi dzieci na temat zwierząt i roślin w wiosennym lesie. Rozmowa na temat ochrony lasu. Ustalenie łańcuchów pokarmowych w środowisku leśnym. Samodzielne redagowanie notatki z wykorzystaniem zdobytych wiadomości i pytań pomocniczych. Wykonanie ilustrowanej mapy lasu według podanego opisu. Dzielenie liczb sposobem pisemnym w zakresie 1000 - ćwiczenia.
Cel ogólny: Pogłębienie wiedzy dotyczącej flory i fauny w wiosennym lesie
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zrelaksuje się podczas wizualizacji;
wypowie się na temat swoich uczuć;
wysłucha opowiadań i wiersza;
wypowie się na ich temat;
zaznaczy nazwy zwierząt i roślin w opowiadaniach;
dobierze podpisy pod ilustracje;
wypełni karty pracy;
rozwiąże zagadki;
poda przykłady łańcuchów pokarmowych;
wyszuka informacji w książkach;
napisze notatkę;
uzupełni krzyżówkę;
podzieli pisemnie;
rozwiąże rebus;
wypowie się na temat ochrony lasów i zachowania się w nich.
Metody:
podająca: rozmowa,
praktyczna: karty pracy, wyszukiwanie nazw roślin i zwierząt, układanie łańcuchów pokarmowych, praca plastyczna,
problemowa: krzyżówka, rebus, zagadki,
eksponująca: wystawa z prac plastycznych.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki i ćwiczenia;
książki przyniesione przez dzieci;
nagranie Roberta Szumana pt. „Marzenie”;
ilustracje i podpisy pod nie;
zagadki;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel włącza nagranie Roberta Szumana „Marzenie” i czyta opowiadanie. Dzieci w tym czasie siedzą na dywanie z zamkniętymi oczami, słuchają opowiadania.
Wąska ścieżka wchodzisz w las... Jest piękny wiosenny dzień, słońce przedziera się przez korony drzew i delikatnymi smugami kładzie się na ziemi. Na rozstajach widzisz samotną sosnę, stoisz w potarganej plamie światła obok jej pnia. Jak dobrze odpocząć tak chwilę, wsłuchać się w szum gałęzi... Kiedy tak stoisz, patrząc w lekko rozkołysaną koronę, wydaje ci się, że szum się wzmaga. Tak, teraz to już słychać całkiem wyraźnie, zaczyna nawet padać drobniutki deszczyk... Coraz grubsze krople spadają na ziemię, wiatr targa gałęziami - to prawdziwa ulewa. Ale ty jesteś bezpieczny w swoim schronieniu pod gęstą koroną sosny. I milknie wiatr, i grube krople rozpadają się na tysiąc iskrzących drobinek... Już po deszczu, znów przez gałęzie przedziera się słońce i słychać tylko szum w sosnowych gałązkach.
Rozmowa z dziećmi na temat ich wyobrażeń, odczuciach emocjach podczas słuchania opowiadania i muzyki.
Słuchanie czytanych przez nauczyciela tekstów „Z notatnika obserwatora przyrody - wiosna w lesie”. (podręcznik s. 54)
Zaznaczenie w przeczytanym tekście nazw zwierząt i roślin. Głośne odczytanie.
Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje przedstawiające zwierzęta i rośliny, o których była mowa w opowiadaniu. Zadaniem dzieci jest dopasować podpisy do ilustracji.
Rozwiązywanie zagadek.
Długie uszy, ogon mały, przy tym bardzo jest nieśmiały. I z ogonem jak pomponik przez zielone pola goni. (zając)
Mieszka wśród lasu. orzeszki zjada w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)
Jest on dziki i jest zły, ma on bardzo ostre kły, kto go w lesie spotyka niech na drzewo szybko zmyka. (dzik)
Ten ptak nie ma czasu śpiewać, bo czas spędza lecząc drzewa i by zwalczać drzew chorobę, musi w drzewa stukać dziobem. (dzięcioł)
Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie. Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą … . (sarna)
Przez całą zimę słodko sobie śpi, a słodko dlatego, że miód mu się śni. (niedźwiedź)
Jestem zwierzątko nieduże, mam ostre kolce na skórze. (jeż)
Czarną maską kryje oczy, na wyprawy rusza w nocy. Za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś rozpoznać może. (borsuk)
Zwierz ten nosi z rogów wieniec, bo waleczny jest szalenie. Gdyby miał laurowe liście to zjadłby je oczywiście. (jeleń)
Rudy mieszka w norze poluje po borze. Mistrz wybiegów, zasadzki, strzeż w kurniku kury, kaczki. (lis)
Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy, i widzi, i słyszy, poluje na myszy. (sowa)
Po gałęziach hyca leśna drapieżnica. Ostre zęby i pazurki zmykają przed nią wiewiórki. (kuna leśna)
Jakie zwierzę z bajek, ma takie zwyczaje Że chce połknąć wnuczkę, więc babcię udaje. (wilk)
Wyszukiwanie w przyniesionych przez dzieci materiałach informacji do zadań 1 i 2, str. 82 (ćwiczenia). Jeżeli dzieci nie przyniosą żadnych materiałów wykonują to zadanie w domach.
Samodzielne redagowanie notatki o wiosennym lesie i jego mieszkańcach na podstawie zdobytych wiadomości i pytań pomocniczych:
Jakie rośliny kwitną wczesną wiosną?
Co robią teraz mieszkańcy lasu?
W jakich rodzinach zwierzęcych pojawi się wkrótce potomstwo?
Kto buduje gniazda, a kto zakłada gniazda w dziuplach?
Na czym polega praca służby leśnej?
Jaki jest wiosenny las?
Głośne odczytanie kilku notatek.
Uzupełnienie kart pracy s. 83, ćw. 4.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy.
Korzystając z tabeli „Wybrane gatunki zwierząt oraz pokarm jakim się żywią” ułóż i przedstaw graficznie 4 dowolne łańcuchy pokarmowe. Strzałka między organizmami oznacza „jest zjadany przez”.
Wybrane gatunki zwierząt oraz pokarm jakim się żywią |
|
Zwierze |
Czym się żywi? |
lis |
soczyste owoce, myszy |
kuna |
wiewiórki, ptaki, małe ssaki |
wiewiórka |
nasiona drzew, owoce, grzyby, owady |
sarna |
trawa, zioła, liscie, kora drzew |
mysz leśna |
owady, ślimaki, owoce, nasiona, żołędzie, orzechy |
borsuk |
żołędzie, ptasie jaja, żaby, małe ssaki, owady |
dzik |
owoce leśne, larwy owadów, małe ssaki |
kornik |
drewno drzew iglastych i liściastych |
dzięcioł |
owady i nasiona |
………………………… => ………………………… => …………………………
………………………… => ………………………… => …………………………
………………………… => ………………………… => …………………………
………………………… => ………………………… => …………………………
Głośne czytanie wiersza Władysława Ścisłowskiego pt.: „Wycieczka”.
Był las, proszę was -
i do tego lasu
dla zabicia czasu
przyszło młodzieńców dziewięciu.
Pierwszy - wyrzeźbił nożem
swoje nazwisko w korze.
Drugi - gdy tylko przybył
skopał niewinne grzyby.
Trzeci - wesołość rozniecił,
bo porozrzucał śmieci.
Czwarty - wrzeszczał jak goryl,
echo gra do tej pory.
Piąty - z wiatrówką w dłoni
zaczął wiewiórkę gonić.
Szósty - tak się rozgniewał,
że tłukł butelki o drzewa.
Siódmy w zabawy szczycie
podpalił leśne poszycie.
Wreszcie dwaj pozostali
gałęzie łamali.
A las,
proszę was,
westchnął sobie żałośnie.
- Ja wyrosłem pięknie!
Ale co z nich wyrośnie?
Rozmowa na temat wiersza. Nauczyciel zadaje pytania:
Co chłopcy zrobili źle?
Jak powinniśmy zachowywać się w lesie?
Co powinniśmy robić, żeby ocalić lasy i zwierzęta w nich mieszkające?
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy (rozsypanka wyrazowa).
Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej, a dowiesz się jak ty możesz chronić las.
zapalaj • W lesie • tylko • w • ogniskach • miejscach. • wyznaczonych
zostawiaj • w • śmieci • lesie. • Nie
nawet, * Każdy * pożar * mały * strażakom. * pożar * zgłoś*
przedmioty, * Kupuj * makulatury. * które * z * wyprodukowano
śmieci. * Segreguj
Rozwiązanie rebusu.
Odpowiedź: Las kocha ciszę!
Rozwiązywanie krzyżówki danej przez nauczyciela.
1) |
S 1 |
Z |
Y |
S 9 |
Z 2 |
K |
I |
|
2) |
S |
A 8 |
R |
N 4 |
A |
|
|
|
3) |
M |
U 5 |
C |
H |
O |
M |
O |
R |
4) |
J 6 |
A 3 |
J |
K |
A |
|
|
|
5) |
L 7 |
E |
Ś |
N |
I |
C |
Z |
Y10 |
Pytania:
Owoce sosny.
To płochliwy, zgrabny ssak o brązowych oczach.
Znany trujący grzyb.
Podrzuca je kukułka innym ptakom.
Dokarmia zimą zwierzęta.
Odpowiedź: Szanuj lasy.
Jeżeli starczy czasu to dzieci wykonują ćw. 5 na str. 83.
MATEMATYKA
Zabawa z dzieleniem.
19. Uzupełnianie kart pracy s. 69-70.