SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Moje obserwacje
Zapis w dzienniku: Drama - spotkanie dzieci ze zwierzętami. Układanie dialogów. Postawy proekologiczne. Prowadzenie kalendarza przyrody. Cele i rodzaje obserwacji przyrodniczych w naturalnym środowisku. Pisownia wyrazów z „rz”. Liczby w zakresie 20. Różnica liczb.
Cel ogólny: Kształtowanie postawy proekologicznej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowie się na temat przeczytanego wiersza;
- przedstawi scenkę dramową;
- wyszuka różnic między obrazkami;
- rozwiąże rebus;
- skreśli niepotrzebne zdania;
- wykona proste pomiary (temperatury powietrza, opadów, zachmurzenia i wyglądu drzewa);
- sformułuje dłuższą wypowiedź pisemną;
- wykona działania w pamięci;
- zastosuje pojęcia matematyczne (składniki, suma, różnica, odjemna, odjemnik) w praktyce;
- uzupełni karty pracy.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela
Tok zajęć:
Wyraziste czytanie wiersza pt. „Tylko raz”. Sprawdzenie rozumienia przeczytanego utworu:
O czym jest mowa w wierszu?
Co autor miał na myśli dając nam do przeczytania ten wiersz?
Dlaczego powinniśmy kochać i szanować przyrodę?
Drama (w parach lub grupami): Spotkanie dzieci ze zwierzętami, np. mrówką, pająkiem, ślimakiem, żabą, pszczołą, motylem. Podczas przedstawiania scenki dzieci muszą przedstawić dialog, w którym pokażą postawę proekologiczna.
Zapoznanie dzieci z wyposażeniem obserwatora przyrody - P. s. 31.
Do czego mogą być potrzebne przedmioty pokazane na obrazku?
Sprawdzenie spostrzegawczości dzieci - K. 22 ćw. 1.
Rozwiązanie rebusu - K. 22 ćw. 2.
Przygotowanie rad dla obserwatorów przyrody - K. 22 ćw. 3.
Proste pomiary i obserwacje przyrodnicze w naturalnym środowisku. Uczniowie przez okno oceniają, jakie są:
temperatura powietrza;
zachmurzenie;
opady;
wygląd drzew.
Zapisanie zdań o przeprowadzonej obserwacji do zeszytu.
Rozmowa na temat jesiennej pogody. Ustalenie co oznaczają poszczególne rysunki. Skreślenie tych, które nie pasują do jesieni - K. 22 ćw. 4.
Prowadzenie kalendarza pogody - K. 23 ćw. 1.
Pisownia wyrazów z „rz” - karta pracy dana przez nauczyciela, K. 23 ćw. 2.
W domu: K. 23 ćw. 3.
MATEMATYKA
Przypomnienie, jak nazywamy liczby, które dodajemy i jak nazywamy wynik dodawania.
Rachunek pamięciowy - obliczenie kilku przykładów dodawania.
Nauczyciel zadaje pytanie: Kto obliczy różnicę liczb 15 i 5? (uczniowie podają całe działanie)
Analiza rysunku - K.M. 15. Znaczenie słów: odjemna, odjemnik i różnica.
Pamięciowe obliczanie różnicy.
Wspólne rozwiązanie - K.M 15 ćw. 1. Analiza każdego przykładu, np. 18 i 8:
Co mamy obliczyć? (różnicę)
Jakie wykorzystamy działanie? (odejmowanie)
Odczytaj odjemną (18), odjemnik (8). Która liczba jest mniejsza, która większa?
Zapisz działanie. (18 - 8 = 10)
Samodzielne rozwiązywanie zadań - K.M. 15 ćw. 2, 3, 4 i 5.
Podsumowanie dnia i samoocena.