SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Jesień dookoła
Temat dnia: W parku jesienią
Zapis w dzienniku: Porównanie poetyckiej wypowiedzi w wierszu „Drzewa jednosylabowe” z językiem potocznym. Liczby w zakresie 20. Przemienność dodawania. Wyrażanie ruchem nastroju utworu „ Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego. Wyodrębnienie w wyrazach sylab, głosek, liter. Układanie i zapisywanie zdań o liściach. Opanowanie podstawowych form porządkowych z zastosowaniem zabaw orientacyjnych i skocznych.
Cel ogólny: Wdrażanie do stosowania przemienności dodawania
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowie się na dany temat;
- wysłucha wiersza;
- policzy sylaby, litery i głoski w wyrazie;
- przekształci język poetycki na potoczny;
- zaimprowizuje ruchem melodię;
- policzy w pamięci;
- dostrzeże zależności w przemienności dodawania.
Metody: podająca, praktyczna
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy dane przez nauczyciela, kasztany, ilustracje,
Tok zajęć:
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat drzew jesienią.
Słuchanie wzorowego czytania wiersza „Drzewa jednosylabowe”. Sprawdzenie rozumienia tekstu.
Podkreślcie nazwy drzew, które występują w tekście.
Jak sądzisz, czy celem poety było wywołanie uśmiechu, czy też zachęcenie cię do zadumy nad pięknem jesieni?
Co oznacza tytuł wiersza?
Przekształcanie języka poetyckiego na język potoczny.
Podział wyrazu na sylaby, litery i głoski - karta pracy dana przez nauczyciela.
Policz i zapisz liczbę sylab, liter i głosek w nazwach drzew
Nazwa drzewa |
Liczba sylab |
Liczba liter |
Liczba głosek |
buk |
|
|
|
cis |
|
|
|
brzoza |
|
|
|
jesion |
|
|
|
kasztanowiec |
|
|
|
topola |
|
|
|
wierzba |
|
|
|
wiśnia |
|
|
|
lipa |
|
|
|
Świerk |
|
|
|
sosna |
|
|
|
wiąz |
|
|
|
Improwizacja ruchowa utworu A. Vivaldiego „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku”. Dzieci pokazują spadające liście.
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające liście drzew. Kolorowanie liści barwami jesieni. Umieszczenie nalepek z nazwami liści w odpowiednich miejscach - K. 33 ćw. 1.
Wypisanie z wiersza nazw drzew jednosylabowych i podkreślenie w nich samogłosek - K. 33 ćw. 2
Podział wyrazów na sylaby, litery i głoski - K. 33 ćw. 3, 4.
Samodzielne redagowanie dłuższej wypowiedzi pisemnej na temat jesiennych liści - K. 34 ćw. 1.
Zapisywanie liczb słownie - K. 34 ćw. 2.
Zapisanie kilku przykładów podziału wyrazów na sylaby, głoski i litery w zeszycie.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy. Nauczyciel podaje działanie używając języka matematycznego a dzieci je rozwiązują.
Żywa matematyka - przemienność dodawania.
Nauczyciel układa 5 kasztanów i 3 kasztany. Ile kasztanów jest razem? (Uczniowie podają całe działanie)
Nauczyciel układa 3 kasztany i 5 kasztanów. Ile kasztanów mamy razem?
Co zauważacie w tych dwóch działaniach?
Po co przekładamy składniki sumy? (Aby ułatwić sobie dodawanie)
Układanie działań z trzema składnikami. Przekładanie kasztanów tak, aby był łatwiej obliczyć sumę. Np. 4 + 6 + 4 = 14
Samodzielne rozwiązywanie zadań - K. M. 21 ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Zapisanie kilku przykładów na przemienność dodawania w zeszycie.
Podsumowanie zajęć i samoocena uczniów.