SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Sprawdzenie wiadomości i umiejętności
Zapis w dzienniku: Sprawdzenie znajomości alfabetu. Śpiewanie piosenki „Jagódki” z uwzględnieniem rytmu i melodii. Praktyczne ważenie warzyw. Degustacja warzyw. Liczby w zakresie 20. Dodawanie i odejmowanie - zadania tekstowe. Zabawy rzutne „Piłka parzy”.
Cel ogólny: Sprawdzenie wiadomości
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zapisze litery alfabetu w odpowiedniej kolejności;
- zaśpiewa piosenkę;
- policzy w pamięci;
- zważy warzywa;
- posmakuje warzywa i wypowie się na temat ich smaku;
- rozwiąże karty pracy (samodzielnie);
Oceni swoją pracę na zajęciach.
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy matematyczne, waga, warzywa,
Tok zajęć:
Sprawdzenie znajomości alfabetu - sprawdzian.
Odśpiewanie piosenki pt. „Jagódki” - uczniowie dobierają się trójkami i śpiewają samodzielnie piosenkę na ocenę.
Rachunek pamięciowy - zabawa „Milczek”.
Praktyczne ważenie warzyw przyniesionych przez nauczyciela.
Degustacja niektórych warzyw. Wypowiadanie się na temat różnic smakowych.
Zabawa rzutna „Piłka parzy”.
Czynnościowe ilustrowanie rozwiązywania zadań.
Ćwiczenie 1.
W kopercie są patyczki. Jeżeli wyjmiemy z koperty 5 patyczków, to w kopercie zostaną jeszcze 3 patyczki. Ile patyczków było w kopercie?
Analiza treśi zadania z równoczesnym zapisem:
- Nie wiemy, ile jest patyczków w kopercie (zapis rysunkowy: koperta).
- Wyjmujemy 5 (uzupełniamy zapis: koperta - 5).
- W kopercie zostały 3 patyczki (kończenie zapisu: koperta - 5 = 3).
Kto już wie ile było patyczków w kopercie na początku? (8) Na początku były w kopercie i te, które wyjęto, i te, które zostały, czyli 8. Aby policzyć stan początkowy, trzeba na powrót włożyć do koperty te, które wyjęto i policzyć wszystkie.
Jak zapisać obliczenie? (koperta - 5 = 3)
3 + 5 = koperta
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.P. 19.
Podsumowanie zajęć i samoocena.