SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw
Temat dnia: Rośliny ozdobne
Zapis w dzienniku: Rozpoznawanie roślin ogrodowych na ilustracjach. Wyróżnianie głównych części rośliny. Zabiegi pielęgnacyjne i ich wpływ na wzrost i rozwój roślin. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb. Układanie zdań o jesiennych bukietach. Zabawa muzyczno-ruchowa - improwizacja ruchowa.
Cel ogólny: Zapoznanie z głównymi częściami rośliny
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozpozna rośliny ogrodowe;
- wyróżni główne części rośliny;
- zbada rośliny różnymi zmysłami (węchem, dotykiem, wzrokiem);
- wypowie się na temat pielęgnacji roślin;
- ułoży nazwy w kolejności alfabetycznej;
- rozwiąże zagadki;
- zaimprowizuje ruchem muzykę;
- znajdzie i zapisze jak najwięcej wyrazów z „ó” niewymiennym;
- zredaguje wypowiedź pisemną o jesiennym bukiecie;
- obliczy w pamięci;
- samodzielnie rozwiąże zadanie matematyczne;
- zaprezentuje rozwiązania zadania na osi liczbowej.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, ilustracje przedstawiające wygląd roślin, żywe okazy roślin, plansza z budowa roslin
Tok zajęć:
Rozpoznawanie roślin ogrodowych na ilustracjach przyniesionych przez nauczyciela.
Wyróżnianie głównych części rośliny.
Nauczyciel pokazuje plansze prezentującą budowę rośliny oraz podpisy. Zadaniem dzieci jest wspólne ustalenie, w jakich miejscach znajdują się poszczególne części rośliny: korzeń łodyga, liście, kwiaty, owoce.
Pokazywanie na naturalnym okazie części rośliny.
Nauczyciel daje uczniom karteczki, a zadaniem dzieci jest samodzielne podpisanie części rośliny.
Badanie roślin ozdobnych, które znajdują się w klasie różnymi zmysłami: podziwianie kształtów, harmonii barw, odróżnianie zapachów, badanie dotykiem cech rośliny (miękkie, aksamitne płatki, szorstkie liście itd.)
Znaczenie zabiegów pielęgnacyjnych dla wzrostu rośliny:
Jakie zabiegi pielęgnacyjne mają wpływ na wzrost i rozwój rośliny?
Jakie prace wykonuje się w ogrodzie, aby roślina mogła rosnąć?
Czynniki warunkujące wzrost i rozwój rośliny - K. 24 ćw. 1.
Głośne zbiorowe mówienie alfabetu.
Układanie w kolejności alfabetycznej nazw roślin ogrodowych - K. 24 ćw. 2.
Rozwiązywanie zagadek dotyczących jesiennego ogrodu - P. s. 32-33 oraz zagadki przygotowane przez nauczyciela:
Wyrósł na drodze na jednej nodze. Wygląda jak słońce, ziaren ma tysiące. (słonecznik)
Wszyscy o niej mówią, że kwiatów królowa. Bywa herbaciana, biała i różowa. (róża)
Nie las, nie park, chociaż się zieleni, smaczne tam owoce znajdziesz w jesieni. (sad)
Wiosną na drzewie rozwija się z pąka, jesienią złoty po świecie się błąka. (liść)
Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku w brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)
Na zagonie złota głowa, smaczne pestki w sobie chowa. (dynia)
Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)
Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała? (kapusta)
Zabawa muzyczno-ruchowa do utworu Piotra Czajkowskiego pt. „Walc kwiatów” - improwizacja ruchowa.
Budowa roślina na przykładzie krzewu dzikiej róży. Podpisanie części rośliny - K. 24 ćw. 4.
Rozwiązanie zagadki. Podkreślenie wyrazów z „ó” niewymiennym - K. 24 ćw. 5.
Burza mózgów - pisownia wyrazów z „ó” niewymiennym. Uczniowie w grupach zapisują na kartce jak najwięcej wyrazów z „ó” niewymiennym.
Rozpoznawanie ozdobnych roślin ogrodowych na ilustracjach. Dzieci za wzór mają ilustracje roślin wywieszone na tablicy - K. 26 ćw. 1.
Samodzielne redagowanie zdań o jesiennym bukiecie - K. 25 ćw. 3.
Zadanie domowe - K. 25 ćw. 2.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy - obliczanie sumy i różnicy liczb.
Zadania tekstowe. Zaznaczanie na osi liczbowej - karta pracy przygotowana przez nauczyciela.
Kasia miała 14 kasztanów. 3 z nich podarowała Krzysiowi. Ile kasztanów jej zostało?
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Obliczenie: ………………………………
Odpowiedź: …………………………………………………… .
Mama miała 20 złotych. Poszła do sklepu i wydała 7 złotych. Ile pieniędzy jej zostało?
Obliczenie: ………………………………
Odpowiedź: …………………………………………………… .
Niedźwiedź miał 13 beczek miodu. Przyleciały pszczoły i 5 beczek mu zjadły. Ile beczek zostało niedźwiedziowi?
Obliczenie: ………………………………
Odpowiedź: …………………………………………………… .
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 16 ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6.
Podsumowanie dnia i samoocena.