SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach
Temat dnia: Pożegnania - powitania
Zapis w dzienniku: Zabawy integrujące zespół klasowy. Układanie dialogów. Wyróżnianie obrazów przeciwstawnych w wierszu pt.: „Dzień dobry, szkoło!”. Kolorowanie wakacyjnego obrazka. Barwy ciepłe i zimne. Praca plastyczna pt.: „Moje wspomnienie z wakacji”. Wyodrębnianie zbiorów - przeliczanie elementów zbioru. Zajęcia ruchowe. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Cel ogólny: Kształtowanie pojęcia barwy ciepłej i zimnej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- przedstawi swoja osobę;
- przedstawi swoje przygody z wakacji;
- wykona prace plastyczną;
- wysłucha wzorowego czytania wiersza;
- wypowie się na temat wiersza;
- przedstawi scenki dramowe;
- odróżni barwy ciepłe od zimnych;
- wykona działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.
Metody: podająca, problemowa, praktyczna
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, kartki papieru A3 i A4, kredki, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, kłębek wełny, opisy barw,
Tok zajęć:
Zabawy integracyjne:
Pląs „Wszyscy są, witam Was!”
Każdy przedstawia się i mówi coś o sobie.
Zabawa w kręgu. Dzieci po kolei mówią: „Nazywam się Gosia, lubię arbuza”. Kolejne dziecko mówi: „Gosia lubi arbuza, a ja jestem Kasia i lubię pomarańczę”, itd.
Zabawa z kłębkiem i imionami dzieci.
Ustawienie się wg dat urodzenia.
Podzielenie się na grupy wg pór roku.
Zrobienie plakatu na temat zainteresowań.
Przedstawienie plakatu.
Rozmowa na temat wakacji. Każdy z uczniów wypowiada się na temat: „Gdzie byłem na wakacjach? Co tam robiłem?
Wysłuchanie recytacji utworu „Dzień dobry, szkoło!” (P. s. 3). Rozmowa:
Co pożegnaliśmy?
Co witamy?
Zapisanie zwrotów w zeszycie
Z czym się żegnamy? |
Co witamy? |
|
|
Drama. Przedstawienie dramy obrazującej żegnanie się przed wakacjami i witanie po wakacjach z kolegami i nauczycielami. Zwrócenie uwagi na zwroty grzecznościowe i nastrój jaki panuje przy takiej okazji.
Ciche czytanie ze zrozumieniem - wyszukiwanie fragmentów utworu, zawierających niezwykłe poetyckie wyrażenia.
K. 1, ćw. 1, 2, 3.
Kolorowanie wakacyjnego obrazka, nadanie mu tytułu (K. 1, ćw. 4)
Praca plastyczna. Narysowanie wspomnienie z wakacji. Rozmowa na temat wykonanych prac.
Wprowadzenie pojęcia: barwa ciepła i zimna.
Rozmowa na temat barw ciepłych i zimnych. Rozpoznawanie ich na obrazku. Wyszukiwanie w klasie przedmiotów w odcieniach barw.
K. 1, ćw. 6.
Zabawa w kolory. Nauczyciel mówi nazwy kolorów. Zadaniem dzieci jest chodzenie po sali kiedy usłyszą nazwę barwy ciepłej lub stanie bez ruchu i w ciszy kiedy usłyszą nazwę barwy zimnej.
Ćwiczenia ruchowe. Ćwiczenia z piłką, ćwiczenia na koncentrację uwagi. Ćwiczenia kształtujące koordynację ruchową).
MATEMATYKA
Zapisanie liczb w zeszycie od 0 do 10 w słupku. Zadaniem dzieci jest ułożenie działań na dodawanie i odejmowanie tak, aby wynikiem była wcześniej zapisana cyfra.
WYNIK |
DODAWANIE |
ODEJMOWANIE |
0 |
|
|
… |
|
|
Karta pracy przygotowana rzez n-la (Pokoloruj obrazek wg podanych objaśnień).
K.M., ćw. 1, 2, 3.