SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Zawody ludzi
Temat dnia: Kto pracuje w szkole?
Zapis w dzienniku: Wyodrębnianie zdarzeń w opowiadaniu „Zawód najłatwiejszy na świecie”. Czasowniki jako wyrazy oznaczające nazwy czynności. Każdy zawód jest potrzebny. Liczby w zakresie 20. Porównywanie różnicowe. Skoki w dal z miejsca. Mierzenie długości skoków skokami, stopami.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z trudem zawodu nauczyciela.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wysłucha opowiadania;
- wypowie się na temat opowiadania;
- wyodrębni wydarzenia, które widział wizytator, a które Janek;
- przedstawia za pomocą ruchu czynności wykonywane przez osoby wykonujące różne zawody;
- dobierze czasowniki do rzeczowników;
- wyszuka wszystkich czasowników w zdaniach;
- wypowie się na temat zawodów wykonywanych przez osoby w naszej szkole;
- policzy w pamięci działania z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, kartoniki z liczbami, kartoniki z nazwami zawodów
Tok zajęć:
Słuchanie wzorowego czytania utworu „Zawód najłatwiejszy na świecie” z poleceniem zwrócenie uwagi na przygotowania dzieci do ważnej wizyty w ich klasie.
Sprawdzenie stopnia rozumienia przeczytanego opowiadania. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto miał przyjść na zajęcia do klasy?
Co postanowiły dzieci zrobić?
Dlaczego zachowanie uczniów już na drugiej lekcji zdziwiło i zaniepokoiło nauczycielkę?
Jakim uczuciem darzyły dzieci swoją wychowawczynię?
Co o tym świadczyło?
Kim okazał się wizytator?
Jak myślisz, czy zawód nauczyciela jest naprawdę najłatwiejszy na świecie?
Wyodrębnianie wydarzeń związanych z pobytem w szkole wizytatora oraz Janka:
Szukanie w tekście fragmentów mówiących o tym, co zobaczył Janek - P. s. 54-55.
Szukanie w tekście fragmentów mówiących o tym, co zobaczył wizytator - P. s. 54-55.
Zaznaczenie ilustracji pasujących do sytuacji, jakie zobaczył wizytator i Janek - K. 52 ćw. 1.
Drama: Odgadywanie nazw czynności wykonywanych przez różne zawody. Nauczyciel daje dzieciom kartoniki z nazwami zawodów a chętne dzieci pokazują czynność ruchem.
Czasowniki jako wyrazy oznaczające nazwy czynności:
Dobieranie czasowników do rzeczowników - K. 52 ćw. 2.
Układanie zdań z rozsypani wyrazowej i podkreślenie nazw czynności - K. 52 ćw. 3.
Dłuższe kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat ludzi różnych zawodów pracujących w szkole:
Jakie zawody wykonują ludzie, pracujący w szkole?
Co robi:
pielęgniarka?
kucharka?
sprzątaczka?
woźna?
bibliotekarka?
nauczyciel?
pedagog?
Jak myślisz, czy jest zawód najważniejszy?
Skoki w dal z miejsca. Mierzenie długości skoków krokami, stopami.
W domu: Wykonaj ćw. 5 z podręcznika s. 55.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy: porównywanie różnicowe z przekroczeniem progu. Nauczyciel zadaje pytania:
O ile liczba 7 jest mniejsza od 12?
O ile liczba 18 jest większa od 9?
Zwiększ liczbę 4 o 5.
Zmniejsz liczbę 12 o 6.
Uczniowie pokazują w odpowiedzi kartoniki z liczbami.
Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 31 ćw. 1, 4.
Wspólne rozwiązanie zadań:
K.M. 31 ćw. 2.
Wspólna analiza zadania, samodzielne obliczenia i udzielenie odpowiedzi.
Po rozwiązaniu zadania pytamy:
Jakie inne pytanie można postawić w tym zadaniu? Co jeszcze można obliczyć? (Ile kupiono razem pomidorów i ogórków? 6 + 13 = 19)
K.M. 31 ćw. 3.
Wspólna analiza zadania, samodzielne obliczenia i udzielenie odpowiedzi.
Po rozwiązaniu zadania pytamy:
Jakie inne pytanie można postawić w tym zadaniu? Co jeszcze można obliczyć? (Ile wszystkich książek wypożyczyła? 11 + 7 = 18)
K.M. 31 ćw. 6.
Wspólna analiza zadania, samodzielne obliczenia i udzielenie odpowiedzi. Po rozwiązaniu zadania pytamy:
Jakie inne pytanie można postawić w tym zadaniu? Co jeszcze można obliczyć? (Ile listów ma razem? 16 + 9 = 25)
Podsumowanie dnia i samoocena.