SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W świecie zwierząt
Temat dnia: Galeria naszych zwierząt
Zapis w dzienniku: Ocena postępowania bohaterów opowiadania Hanny Ożogolskiej „Rasowy szczeniak” - wielozdaniowe wypowiedzi dzieci na temat właściwej opieki nad zwierzętami hodowanymi w domach. Czytanie wiersza K. Pokorskiej pt.: „Szczeniaczek” - rozmowa na temat uczuć psa mającego właściciela i będącego bezdomnym. Nauka piosenki „Pies na medal”. Pamięciowe dzielenie liczb trzycyfrowych typu: 240 : 6.
Cel ogólny: Pogłębienie wiedzy dotyczącej opiei nad zwierzętemi
Cele szczegółowe:
Uczeń:
przedstawi klasie swojego zwierzaka;
wypowie się na zadany temat;
oceni postępowanie chłopców z opowiadania;
wykona karty pracy;
określi cechy zachowania chłopców;
przyczyni się do powstania szczęśliwego zakończenia opowiadania;
opracuje kartę opieki nad zwierzęciem;
naszkicuje zwierzęta w ruchu;
określi uczucia szczeniaka w różnych sytuacjach;
podzieli liczby wykorzystując prawo przemienności dzielenia względem dodawania.
Metody:
podająca: rozmowa;
praktyczna: wypełnienie kart pracy, narysowanie zwierzęcia, dopasowanie opisó zachowania chłopców do sylwety, liczenie z wykorzystaniem prawa przemienności dzielenia względem dodawania, opracowanie kart opieki nad zwierzęciami;
problemowa: układanie zakończenia opowiadania.
Formy:
indywidualna;
zbiorowa;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki i karty pracy;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela;
sylwety postaci;
pluszowy piesek;
6 kartek dużego bloku;
wiersz „Szczeniaczek”;
papierowe pieniążki;
teksty piosenki;
mała piłka.
Przebieg zajęć:
(na dywanie) Rozmowa na temat zwierząt, które mają dzieci i oglądanie przyniesionych przez dzieci fotografii swoich ulubieńców. Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie zwierzęta macie w domu?
Jak mają na imie?
Jak długo już z wami mieszkają?
Jakie ciekawe historie z udziałem waszych ulubieńców możecie opowiedzieć?
Czytanie przez dzieci opowiadania Hanny Ożogowskiej pt. Rasowy szczeniak”. Rozmowa na jego temat:
Kto był głównym bohaterem tego opowiadania?
Co wydarzyło się bohaterom tego opowidania?
Czy chłopcy dobrze zrobili biorąc psa do domu?
Jak myślicie, dlaczego próba zamienienie Kłapka w jamnika okazała się złym pomysłem?
Czy raza psa powinna decydować o prawdziwej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem?
Czy dzieci mogą same podjąć decyzję o posiadaniu zwierzęcia? Dlaczego nie mogą?
Czy zawsze ofiarowanie komuś w prezencie zwierzęcia jest dobrym pomysłem?
Ustalenie kolejności zdarzeń w opowiadaniu (ćwiczenia s. 66, ćw. 1).
Przekształcenie wypowiedzi z ćw. 1 w zdania i zapisanie ich do zeszytu.
Nauczyciel zawiesza na tablicy sylwety chłopców oraz zdania i wyrazy opisujące zachowanie dzieci. Zadaniem uczniów jest dopasowanie opisów, które określają zachowanie chłopców.
Wspólne redagowanie zdań opisujących zachowanie chłopców na podstawie zdań zgromadzonych na sylwetach. Zapisanie zdań w zeszycie.
(na dywanie) Wspólne układanie szczęśliwego zakńczenia opowiadania. Nauczyciel rozpoczyna mówiąc jakieś zdanie (np. Rano obudziło Tomaka głośne pukanie do drzwi.) i przekazuje pluszowego pieska do osoby, która siedzi po jego lewej stronie. Dzieci wymyślają po jednym zdaniu i przekazują pieska kolejnej osobie.
Nauczyciel dzieli klasę na 6 grup i każdej grupie rozdaje brystol i kartkę, na której są napisane informacje dotyczące pielęgnacji psa. Każda grupa szuka informacji dotyczących innego problemu:
grupa I - Gdzie przygotować psu legowisko?
grupa II - Czym karmić psa?
grupa III - Gdzie ustawić miskę z wodą?
grupa IV - Jak dbać o higienę?
grupa V - Jak często należy wyprowadzać psa na spacey?
grupa VI - Jakie zabawy trzeba mu organizować?
Prezentacja prac poszczególnych grup.
Uzupełnienie karty pracy s. 67, ćw. 4.
Czytanie wiersza K. Pokorskiej pt. „Szczeniaczek”. Rozmowa na jego temat. Nauczyciel zadaje pytania:
Jak myślicie co mogło się przydarzyć szczeniakowi?
„Szczeniaczek”
Wtulony w kącik ciemny
siedzi sam, bezimienny
mały piesek,
szczeniaczek
i płacze.
Takie maleństwo
co to jeszcze mleko ssie,
takie niemowle psie.
Zatrzymaj się przy nim,
rozejrzyj dokoła,
może ktoś go odnajdzie,
może ktoś go zawoła...
Nie. Nie ma mikogo.
I nie woła nikt.
A pieseczek
wciąż płacze.
Dobry świat przed nim znikł.
Wyjdź piesku
Z ciemnego kąta!
Słyszysz?
Już bije piąta.
Mama wróciła z pracy.
Ucieszy się,
gdy cię zobaczy.
Co z toba zrobić - doradzi.
Nakarmi i będzie ci raźniej.
Może cię komuś pod opieke odda...
A może mnie?!
Nie płacz!
Nie będzie ci źle!
Okreslanie uczuć szczeniaka wtedy, kiedy nie ma domu i wtedy, kiedy ma dom.
Nauczyciel rozdaje uczniom kart pracy, na których muszą narysować przedmioty, które są potrzebne do pielędnacji i opieki szczeniaka.
Pokoloruj psa i obok dorysuj to, co jest potrzebne do jego pielęgnacji i do życia.
Próba naszkicowania zwierzat w ruchu. Nauczyciel rozdaje uczniom ilustracje przedstawiające w jaki sposób można wykonać proste ilustracje zwierząt przedstawionych w ruchu.
Nauka piosenki „Pies na medal”.
„Pies na medal”
1. Jak był mały to znalazłam go w ogródku
I wyglądał jak czterdzieści osiem smutków
Taki mały taki chudy, nie miał pana ani budy
Więc go wzięłam, przygarnęłam, no i jest
Ref. Razem ze mną kundel bury
penetruje wszystkie dziury
Kundel bury, kundel bury,
kundel bury, fajny pies
2. Gdy jest obiad to o kundlu najpierw myślę,
Gdy jest brudny to go latem kąpię w Wiśle
Ma numerek na obroży i wygląda nienajgorzej
Chociaż czasem ktoś zapyta co to jest
Ref. Razem ze mną kundel bury...
3. Ludzie mają różne pudle i jamniki,
Ale ja tam nie zamienię się już z nikim
Tylko mam troszeczkę żalu,
Że nie dadzą mu medalu
Bo mój kundel to na medal przecież pies.
Ref. Razem ze mną kundel bury...
MATEMATYKA
(na dywanie) Wszyscy ustawiają się w kręgu. Nauczyciel rzuca do jakiegoś dziecka piłkę i mówi działanie matematyczne. Zadaniem dziecka jest obliczyć iloraz i rzucić piłkę do kolejnej osoby, także mówić jakieś działanie na iloraz.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest obliczenie działań stosując prawo przemienności dzielenia względem dodawania.
Wykonaj dzielenie. Otrzymane wyniki wpisz do górnego wiersza
tabeli w kolejności od najmniejszego do największego. Gdy pod
każdym wynikiem wpiszesz odpowiadającą mu literę , otrzymasz
hasło.
654 : 6 = .......................................................... Ę
357 : 7 = .......................................................... W
515 : 5 = .......................................................... R
328 : 4 = .......................................................... E
159 : 3 = .......................................................... I
612 : 2 = .......................................................... T
189 : 9 = .......................................................... Z
924 : 3 =........................................................... A
848 : 8 = ........................................................... Z
Wykonanie kart pracy s. 59.
Praktyczne liczenie na pieniążkach. Nauczyciel układa na podłodze jakieś sumy mieniędzy. Zadaniem dzieci jest podzielenie tych pieniądzy na 2, 3, 4, 5, 6 równych części.
Wykonanie kart pracy s. 60.