SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem”
Cele:
Dziecko:
· wie, jak należy się zachować, gdy spotka się obcą osobę,
· potrafi wypowiedzieć się na temat usłyszanego fragmentu bajki,
· potrafi wymienić głównych bohaterów bajki,
· potrafi podzieli bohaterów na postaci pozytywne i negatywne,
· potrafi współpracować z innymi,
· wie, co powiedzieć, aby pocieszyć i uspokoić inną osobę,
· uczy się pomagać innym,
· budowanie własnego „Ja”,
Czas trwania zajęć: 45 minut
Formy pracy:
grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
· płyta z bajką „Czerwony Kapturek” z serii „Bajki - Grajki”,
· pacynka Czerwony Kapturek,
· materiałowy tunel,
· magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna - „Ja jestem...”
Dzieci siedzą w kręgu. Każde z nich po kolei przedstawia się mówiąc: Ja
jestem ... (tu mówi swoje imię). Gdy wszystkie dzieci przedstawią się
próbują przedstawić innych mówiąc: Ty jesteś ...(tu imię dziecka).
2. Powitanie
Dzieci chodzą po sali. Na hasło podchodzą do innego dziecka i witają się np.:
nóżkami, noskami, paluszkami, itp. (w zależności od polecenia
prowadzącego)
3. Poznanie gospodarza zajęć - pacynki Czerwonego Kapturka.
Dzieci witają się z Czerwonym Kapturkiem przez podanie mu ręki. Kapturek
zaprasza dzieci do wysłuchania jego opowieści.
4. Wysłuchanie I części bajki grajki pt.: Czerwony Kapturek (do momentu
rozstania Czerwonego Kapturka z wilkiem).
5. Rozmowa
Czerwony Kapturek pyta dzieci czy dobrze postąpił odpowiadając na
wszystkie pytania miłego wilka. Odpowiedź na pytanie: „Co należy zrobić,
gdy spotka się nieznajomego?”.
6. Zabawa ruchowa „W lesie”
Dzieci chodzą po sali słuchając piosenki o Czerwonym Kapturku. Gdy
muzyka milknie dzieci szybko kucają i rozglądają się czy nie widać
nieznajomego.
7. Słuchanie dalszego ciągu bajki (do momentu zjedzenia babci i Czerwonego
Kapturka). W tym czasie pacynka Czerwony Kapturek mówi, że bardzo się
boi. Nie lubi przypominać sobie tamtych wydarzeń.
8. Tunel myśli - element dramy.
Postanawiamy pomóc Kapturkowi. Tworzymy tunel myśli. Dzieci stoją w
dwóch rzędach naprzeciw siebie, Czerwony Kapturek przechodząc jego
środkiem usłyszy od nas dlaczego nie musi się bać. Dzięki temu pomożemy
mu pokonać lęk.
9. Burza myśli + pantomima
Jak można pomóc Czerwonemu Kapturkowi i jego babci?
Chętne dzieci próbują pokazać przy pomocy pantomimy, w jaki sposób
można pomóc Kapturkowi i babci.
10. Słuchanie zakończenia bajki
11. Zabawa ruchowa „Tunel”
Inscenizujemy przy pomocy dużego materiałowego tunelu jak Czerwony
Kapturek i babcia wyszli z brzucha wilka.
12.Rozmowa „Kiedy czuję się bezpiecznie?”
13.Wspólne zaśpiewanie piosenki „Czerwony Kapturek”.
14.Pożegnanie z Czerwonym Kapturkiem.
Po każdych zajęciach z cyklu rodzice proszeni są o przeczytanie lub
wysłuchanie z dzieckiem omawianej na zajęciach bajki. Ma to bardzo duże
znaczenie w wygaszaniu lęków. Po kilkakrotnym powtórzeniu bajki przez mamę
lub tatę nastąpi efekt przewarunkowania - wilk zacznie coraz mniej przerażać.
W czasie następnych zajęć będziemy korzystać z takich Bajek - Grajek jak:
· O Tadku niejadku, babci i dziadku
· Brzydkie kaczątko
· Pinokio, itp.