Zaczarowany świat bajek - 4-latki, 4-latki


Jest to scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w grupie dzieci 4 - letnich. W oparciu o bajkę "Złota rybka" dzieci poznają świat wartości uniwersalnych (dobro) oraz postawy bohaterów literackich, próbują dokonać ich oceny. Zapoznają się z przedstawicielami flory i fauny charakterystycznej dla środowiska wodnego. Tematycznie do zajęcia dobrane są tresci muzyczno - ruchowe, plastyczne i zadania matematyczne.

Temat bloku: Zaczarowany świat bajek


Temat dnia: W królestwie złotej rybki


Cele ogólne:

-      Wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych: dobro; pomaganie dziecku w poznawaniu różnych postaw bohaterów literackich, próby ich oceny.

-        Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania.

-        Poznawanie środowiska przyrodniczego - podmorskiej głębiny; zapoznanie z wyglądem zwierząt i roślin charakterystycznych dla środowiska wodnego.

-        Dostrzeganie i opisywanie różnic między przedmiotami; stwarzanie okazji do klasyfikowania i liczenia.


Cele operacyjne, dziecko:

-        Rozpoznaje i nazywa dźwięki charakterystyczne dla środowiska wodnego;

-        Uważnie słucha opowiadania nauczycielki;

-        Ocenia postawy bohaterów;

-        Wyjaśnia pojęcia: chciwy, pirat;

-        Nazywa niektóre rośliny i zwierzęta morskie;

-        Mówi na temat ilustracji;

-        Śpiewa piosenki;

-        Estetycznie porusza się do muzyki;

-        Klasyfikuje przedmioty ze względu na podane kryterium;

-        Stosuje określenia: nad - pod;


Metody:

-        Czynna: zadań stawianych do wykonania;

-        Oglądowa: sylwety, ilustracje, akcesoria związane z morzem;

-        Słowna: opowiadanie, rozmowa.


Formy:

-        Praca zbiorowa

-        Praca indywidualna: klasyfikowanie przedmiotów, pisanie życzenia do złotej rybki


Pomoce:

Sylwety do bajki „O rybaku i złotej rybce”, ilustracja podmorskiej głębiny, sylweta przedstawiająca nurka i pirata, koperty z sylwetami przedmiotów do klasyfikacji, miotełki do ćwiczeń metodą Kniessów, szkatułka z akcesoriami związanymi z morzem (muszelki, gąbka, perły, koral, bursztyny), obrazki do kolorowania, nagranie magnetofonowe „Morze” i piosenki pt. „Syrenka”, kartoniki i flamastry, rybka - sakiewka.


Przebieg:

1.      Zagadka słuchowa: rozpoznawanie i nazywanie odgłosów morza nagranych na taśmę magnetofonową: szum fal, krzyk mew, plusk wody itp.

2.      Słuchanie bajki pt. „O rybaku i złotej rybce” ilustrowanej sylwetami.

3.      Zabawa ruchowo - taneczna do piosenki „Syrenka”.

Raz pewna syrenka w sukience z róż

Nauczyć się tańczyć chciała i już.

Refren:

Tańczyła w przód, tańczyła w tył,

Tańczyła, tańczyła aż brakło sił.

Plątały się nóżki, mylił się rytm,

A małej syrence aż było wstyd.

Tańczyła syrenka przez cały dzień,

Aż słońce za morzem schowało się.


4.      Rozmowa nt. bajki:

-        Co niezwykłego przydarzyło się rybakowi podczas połowu?

-        Dlaczego rybka przyrzekła spełnić każde życzenie rybaka?

-        Co zażądała żona rybaka, a co chciał rybak?

-        W jaki sposób rybka ukarała żonę rybaka?

-        Jaki był rybak, a jaka jego żona?

5.      Zabawa rytmiczno - ruchowa do muzyki pt. „Idzie rak” wg metody Bati Strauss i zabawy z miotełkami (z elementami metody Kniessów):

-        Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie szumu fal (szsz), wycie wiatru (uuu)

-        Ćwiczenia oddechowe: wdech - nosem, wydech - ustami; naśladowanie wiatru i wichury;

-        Ćwiczenia rytmiczne z miotełkami do melodii piosenki pt. :Syrenka”.

6.      Rozmowa nt. ilustracji przedstawiającej podmorską głębinę;

-        Kto może zobaczyć jak wygląda świat pod wodą? (nurek); omówienie wyglądu, stroju nurka;

-        Co może się stać ludziom, dzieciom, którzy nie potrafią pływać?

-        Jak wygląda podwodny świat? (ilustracja).

7.      „Skarb piratów” - rozmowa na temat znaczenia pojęcia „pirat” - ilustracja. Oglądanie skarbów ukrytych w szkatułce: perły, bursztyny, korale, muszelki, gąbka, itp.

8.      Kształtowanie pojęć matematycznych - klasyfikowanie przedmiotów: „Co pod wodą, a co nad wodą?”

Każde dziecko otrzymuje kopertę z sylwetami: ryby, muszelki, fale, łódka, domek, ptaki, drzewa, rozgwiazdy, itp. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka poprzez umieszczenie sylwet pod falą lub nad falą, a łódki na fali. W trakcie wykonywania zadania dzieci utrwalają także pojęcia: duży - mały, oraz liczebniki główne.


9.      Życzenia do złotej rybki.

Dzieci wraz z rodzicami piszą lub rysują na kartoniku życzenia i wkładają je do „złotej rybki” - uszytej z materiału sakiewki w kształcie ryby.

10.  Zakończenie zajęć - rozmowa podsumowująca:

-        Za co ukarała złota rybka żonę rybaka?

-        Co to znaczy, że ktoś jest chciwy?

-        Jakie znacie inne zwierzęta - oprócz przedstawionych na ilustracji - żyjące w morzu?

-         Podajcie nazwy rzeczy, które znajdują się pod wodą, nad wodą.


                                                                                                                                         

11.  Ćwiczenia manualne (zadanie do domu) - rozdanie dzieciom obrazków do kolorowania: wypełnianie kolorem konturów zwierząt i roślin morskich - ryba, rozgwiazda, konik morski itp.

                                                                                                                                 
                                                                                                                                                 Renata Hejnosz


