Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich
Data: 20.11.2009r.
Grupa: „Stokrotki” - pięciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „W królestwie Króla Maciusia” - Król Maciuś raduje się razem z nami
Cele ogólne:
- budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę;
- poznanie przez dzieci swoich praw;
- ukazanie zabawy jako źródła radości;
- nauka nowej zabawy „Król Maciuś zaprasza dzieci”.
Cele operacyjne:
- zna swoje prawa;
- wie, że zabawa może sprawiać radość;
- potrafi wyrażać uczucia swoje i innych;
- zna zabawę „Król Maciuś zaprasza dzieci” i chętnie w niej uczestniczy.
Metody pracy:
- słowna;
- problemowa.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: tron, korona dla króla, treść opowiadania „Król Maciuś Pierwszy”, ilustracja przedstawiająca bawiące się dzieci za oknem.
Przebieg:
Zapowiedź tematu - wyjaśnienie kim był „Król Maciuś” i dlaczego nas odwiedzi.
Inscenizacja opowiadania. wybrane dziecko siada na tronie i przedstawia to co nauczycielka opowiada.
Rozmowa z dziećmi - utrwalenie poznanych treści poprzez odpowiedzi na pytania:
Dlaczego król Maciuś był smutny?
O czym marzył?
Co robił z dziećmi w ogrodzie?
Co mu sprawiało radość?
Jak myślicie, czy ucieszyłby się, gdybyśmy go zaprosili do naszego przedszkola?
„Król Maciuś Pierwszy zaprasza do zabawy” - zabawa ruchowa.
Wybrane dziecko - Król Maciuś - zaprasza przedszkolaków do zabawy ruchowej. Dzieci w określony sposób poruszają się po sali , np. jak zające, jak węże, jak ptaki itp.
„Zabawa uspokajająco - wyciszająca”; ćwiczenia oddechowe.
Dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe : głęboki wdech nosem - wydech ustami wymawiając przy tym różne głoski (coraz głośniej, coraz ciszej).
„Nazwij swoje uczucia” - dokończ zdania.
Dzieci tworzą dalszą część rozpoczętego przez nauczycielkę zdania, np.
Czuję się szczęśliwy , ponieważ .....
Czuję się zadowolony , gdy .....
- Jest mi wesoło, kiedy ......
7. „Zabawa w komplementy”. Dzieci wypowiadają się nt. „Co lubię, co mi się podoba u swoich kolegów i koleżanek”.