laborka z chemii!!! 5


Nr ćwiczenia

6A

Temat:

Równowaga fazowa. Układy trójskładnikowe.

Data:

1999-10-20

Nr zespołu:

3

Metalurgia grupa II

Sylwia Laska

Grzegorz Kołkowski

Ocena:

Cel ćwiczenia:

Wyznaczanie krzywej rozdziału faz.

Wykonanie ćwiczenia:

Faza - część układu w której wnętrzu własności fizykochemiczne zmieniają się w sposób ciągły, odgraniczona wyraźnie od pozostałych części układu.

Równowaga fazowa - stan w którym nie zachodzi wymiana masy i energii pomiędzy jednolitymi fazami.

Trójkąt stężeń Gibbsa - diagram trójwymiarowy, którego osie stanowią boki trójkąta równobocznego. Wierzchołki ABC odpowiadają czystym składnikom a boki układu dwuskładnikowego - każdy punkt leżący wewnątrz odpowiada układowi trójskładnikowemu.

Binoda - krzywa rozdziału faz. Powierzchnia nad krzywą odpowiada układom jednofazowym, natomiast pod krzywą - układom złożonym z dwu faz ciekłych.

Kanody - linie wiążące DE, D'E', D''E'', łączą składy faz pozostających w równowadze. Kanody przecinają się w jednym punkcie poza trójkątem na linii stanowiącej przedłużenie BC zwanym ogniskiem, jeżeli B i C wykazują praktycznie całkowity brak rozszerzalności, a ciecz A tworzy z nimi roztwory doskonałe.

Oznaczanie ilości faz w układzie

f - ilość faz

n - ilość składników układu

Układ ma być w stanie izotermiczno-izobarycznej równowagi, tzn. w równowadze muszą być wszystkie procesy przechodzenia składnika z jednej fazy do drugiej.

Chcąc opisać stan każdej fazy musimy podać f*(n-1) stężeń, temperaturę i ciśnienie, czyli
2+f*(n-1) parametrów intensywnych. Parametry muszą spełniać n*(f-1) równań.

s - liczba stopni swobody

s=2+f*(n-1)-n*(f-1)

s=n-f+2

to równanie po raz pierwszy wprowadził Gibbs i nosi nazwę reguły faz.

Przygotowany roztwór

Ilość H­­­2O

Ilość CHCl3

Ilość CH3COOH

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

10% roztwór CH3COOH w H2O

22,5

22,5

2,5

2,38

25% roztwór CH3COOH w H2O

18,75

18,75

6,25

5,95

40% roztwór CH3COOH w H2O

15

15

10

9,52

60% roztwór CH3COOH w H2O

10

10

15

14,28

10% roztwór CH3COOH w CHCl3

22,5

15

2,5

2,38

25% roztwór CH3COOH w CHCl3

18,75

12,5

6,25

5,95

40% roztwór CH3COOH w CHCl3

15

10

10

9,52

60% roztwór CH3COOH w CHCl3

10

6,66

15

14,28

Roztwory dwuskładnikowe miareczkuje dodając trzeciego składnika w celu uzyskania układu trójskładnikowego. Wyniki z miareczkowania zestawiamy w tabeli:

Przygotowany roztwór

Ilość H­­­2O

Ilość CHCl3

Ilość CH3COOH

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

%wag.

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

%wag.

Masa

[g]

Objętość

[cm3]

%wag.

10% roztwór CH3COOH w H2O

22,5

22,5

86,87

0,9

0,6

2,5

2,38

9,66

25% roztwór CH3COOH w H2O

18,75

18,75

70,75

1,5

1

6,25

5,95

23,59

40% roztwór CH3COOH w H2O

15

15

54,15

2,7

1,8

10

9,52

36,11

60% roztwór CH3COOH w H2O

10

10

33,56

4,8

3,2

15

14,28

50,33

10% roztwór CH3COOH w CHCl3

0,2

0,2

22,5

15

89,29

2,5

2,38

9,92

25% roztwór CH3COOH w CHCl3

0,8

0,8

18,75

12,5

72,67

6,25

5,95

24,23

40% roztwór CH3COOH w CHCl3

2,8

2,8

15

10

53,96

10

9,52

35,97

60% roztwór CH3COOH w CHCl3

6,9

6,9

10

6,66

31,35

15

14,28

47,02

Opracowanie wyników:

Ilość gramów roztworu miareczkującego obliczamy ze wzoru:

m = ρ*V

gdzie ρ to gęstość, a V to objętość roztworu miareczkującego

ρH2O = 1 kg/dm­3

ρCHCl3 = 1,5 kg/dm3

ρCH3COOH = 1,05 kg/dm3

% wagowe składników obliczamy ze wzoru :

%wag. = (mr / mH2O + mCH3COOH + mCHCl3 ) * 100%

Obliczenie wykonujemy dla 8 składników trójskładnikowych.

Roztwór 1a:

mCHCl3 = 1,5 * 0,6 = 0,9g

%wag.CHCL3 = (0,9 / 22,5+0,9+2,5)*100% = 3,47 %

%wag.H2O = (22,5/25,9)*100% = 86,87%

%wag.CH3COOH = (2,5/25,9)*100% = 9,66%

Roztwór 2a:

mCHCl3 = 1 * 1,5 =1,5g

%wag.CHCl3 = (1,5/26,5)*100% = 5,66%

%wag.H2O = (18,75/26,5)*100% = 70,75%

%wag.CH3COOH = (6,25/26,5)*100% = 23,58%

Roztwór 3a:

mCHCl3 = 1,8 *1,5 = 2,7g

%wag.CHCl3 = (2,7/27,7)*100% = 9,74%

%wag.H2O = (15/27,7)*100% = 54,15%

%wag.CH3COOH = (10/27,7)*100% = 36,11%

Roztwór 4a:

mCHCl3 = 3,2 * 1,5 = 4,8g

%wag.CHCl3 = (4,8/29,8)*100% = 16,11%

%wag.H2O = (10/29,8)*100% = 33,56%

%wag.CH3COOH = (15/29,8)*100% = 50,33%

Roztwór 1b:

mH2O = 1 * 0,2 = 0,2g

%wag.H2O = (0,2/25,2)*100% = 0,79%

%wag.CHCl3 = (15,2/25,5)*100% = 89,29%

%wag.CH3COOH =(2,5/25,5)*100% = 9,92%

Roztwór 2b:

mH2O = 1 * 0,8 = 0,8g

%wag.H2O = (0,8/25,8)*100% = 3,10%

%wag.CHCl3 = (18,75/25,8)*100% = 72,67%

%wag.CH3COOH =(6,25/25,8)*100% = 24,23%

Roztwór 3b:

mH2O = 1 * 2,8 = 2,8g

%wag.H2O = (2,8/27,8)*100% = 10,07%

%wag.CHCl3 = (15/27,8)*100% = 53,97%

%wag.CH3COOH =(10/27,8)*100% = 35,97%

Roztwór 4b:

mH2O = 1 * 6,9 = 6,9g

%wag.H2O = (6,9/31,9)*100% = 21,63%

%wag.CHCl3 = (10/31,9)*100% = 31,35%

%wag.CH3COOH = (15/31,9)*100% = 47,02%

Wnioski :

Na podstawie przeprowadzonego doświadczenia wyznaczyliśmy krzywą rozdziału faz (binodę) dla układu trójskładnikowego. Binoda ma bardzo zbliżony kształt do krzywej teoretycznej, co świadczy o tym, iż doświadczenie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Obszar pod krzywą odpowiada układowi dwóch faz ciekłych, natomiast nad krzywą układowi jednofazowemu, natomiast punkty leżące na krzywej reprezentują składy faz pozostające ze sobą w równowadze.

Gdyby nie zakończono miareczkowania tylko nadal dodawano roztworu miareczkującego otrzymanoby 2 fazy w których jedna z nich byłaby bogata w składnik miareczkujący

1

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
laborki- kola, Laborki z CHEMII !!
5Wykrywanie i badanie trwaT-oTÂci odcisk+-w palc+-w, Laborki z CHEMII !!
Lista 11, Polibuda, Podstawy Chemii Organicznej, Chemia Organiczna Laborki, Listy zadań
Sprawozdanie z chemii laboratorium amfoteryczność, Studia IS na GIG, Chemia Laborki
Ściąga z chemii (Na, Chemia Fizyczna, chemia fizyczna- laborki rozne, Rozne
Ściąga z chemii (C, Chemia Fizyczna, chemia fizyczna- laborki rozne, Rozne
2 kolo z analitycznej laborki sciaga, Biotechnologia PWR, Semestr 4, Podstawy chemii analitycznej -

więcej podobnych podstron