II Scenariusz zajęć
Grupa: 4- latki
Temat: Uwaga na sygnały - rozmowy przy obrazkach.
Cel ogólny: poznawanie zasad ruchu drogowego pieszych.
Cele szczegółowe:
rozumie znaczenie barw sygnalizatora i właściwie na nie reaguje,
określa kształty znaków drogowych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
odtwarza z pamięci treść wiersza,
wyraża uczucia mimiką,
rozpoznaje dźwięki występujące na drodze: klakson, warkot silnika samochodu, traktora, motocykla, sygnał karetki,
komponuje pojazdy z płaskich figur geometrycznych,
Metody: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających, kierowanie własną działalnością dziecka, pokaz rozmowa, żywe słowo.
Pomoce: krążki do ćwiczeń gimnastycznych, nagranie magnetofonowe dźwięków ruchu ulicznego oraz piosenki pt. „Uwaga - czerwone światło” M. Terlikowskiej, wiersz
pt. „Ulica” F. Kobryńczuka, kartony, klej, figury geometryczne z kolorowego papieru, obrazki znaków drogowych.
Przebieg:
1. Powitanie przy piosence pt. „Uwaga - czerwone światło”
Zapraszam was do zabawy przy piosence pt. „Uwaga - czerwone światło”. W trakcie muzyki, będziecie podskakiwać w różnych kierunkach. W parze powitacie się rękami, stopami lub kolanami z jak największą liczbą osób.
„Uwaga - czerwone światło” słowa M. Terlikowska
Czy to duże miasto,
wioska czy osada,
kto uważnie chodzi,
ten pod nic nie wpada!
Kolorowe światła obok skrzyżowania:
jedno iść pozwala,
drugie iść zabrania.
Bądźmy uważni!
Bądźmy ostrożni!
Przejście przez ulicę
nie jest trudną sprawą:
„Najpierw spójrzmy w lewo!
Potem spójrzmy w prawo!
Jeśli nic nie jedzie,
można iść bezpiecznie.
Ten drogowy przepis
trzeba znać koniecznie!
Bądźmy uważni!
Bądźmy ostrożni!
Ten czerwony sygnał
przejść nam nie pozwala,
gdy czerwonym okiem
patrzy na nas z dala.
A zielony sygnał
oko ma zielone,
mówi: „Bardzo proszę”
przejść na drugą stronę!”
Bądźmy uważni!
Bądźmy ostrożni
2. Zabawa ruchowa „Poznaj swój kolor”.
Pobawimy się teraz z krążkami. Ustawcie się w kole, każdy przed krążkiem. Na sygnał - kolor wypowiedziany przeze mnie, osoby z krążkiem w takim kolorze obiegną koło.
3. Rozwiązywanie zagadek słuchowych.
Posłuchajcie dźwięków z kasety magnetofonowej. Określcie, co wydaje takie dźwięki?
(klakson, warkot silnika traktora, samochodu, sygnał karetki)
4. Praca przy obrazkach.
- Jakie kolory są w sygnalizatorze i co one oznaczają?
- Jakie kolory mają znaki drogowe?
- Jakie kształty mają znaki drogowe?
- Jak rozpoznać przejście dla pieszych?
5. Zabawa ruchowa „Sygnalizator”.
Sprawdzimy czy potraficie się właściwie zachować przy światłach sygnalizatora.
Każdy otrzyma krążek, który wykorzysta jako kierownicę. Jedno dziecko dostanie krążki
w kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym. Dziecko to będzie „sygnalizatorem”. Na znak sygnalizatora, będziecie reagowały jadąc lub zatrzymując się. W czasie jazdy naśladujcie dźwięki wydawane przez wasze pojazdy.
6. Nauka wiersza.
Recytacja wiersza przez nauczycielkę i omówienie jego treści:
- O czym opowiada wiersz?
- Nauczmy się tych przepisów na pamięć.
- Powtarzajcie słowa wiersza za mną.
„Ulica” - wiersz F. Kobryńczuk
Kiedy przechodzisz przez ulicę,
pamiętaj o wypadek łatwo.
na skrzyżowaniu wolną drogę
Wskazuje ci zielone światło
Przez jezdnię nigdy nie przebiegaj,
Choćbyś się nawet bardzo spieszył.
Poszukaj sobie białych pasów,
Tu właśnie przejście jest dla pieszych.
7. Wyrażanie uczuć mimiką.
Nauczyciel pokazuje dzieciom poduszkę i stwierdza: to jest pojazd kosmiczny. Pokażcie jak na jego widok dziwicie się, cieszycie się, boicie się, jesteście niezadowoleni.
8. Kreacja.
Z otrzymanych figur geometrycznych ułóżcie pojazd fantastyczny i naklejcie na karton.
9. Uprzątnięcie sali.
10. Wystawa prac.