Magiczny świat figur


"„Magiczny świat figur” - stworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających doświadczeniom matematycznym dziecka. Scenariusz zajęcia otwartego z kształtowania pojęć matematycznych w grupie 4-5latków.


Scenariusz zajęcia otwartego z kształtowania pojęć matematycznych w grupie 4-5latków

TEMAT: „Magiczny świat figur” - stworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających
doświadczeniom matematycznym dziecka.

CEL OGÓLNY:
-Kształcenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych płaskich;
-Budzenie zainteresowań figurami geometrycznymi i kompozycjami z figur, rozwijanie fantazji, pobudzanie do aktywności twórczej.

CELE OPERACYJNE:
(wg taksonomii celów B. Niemierko)
Dziecko:
-nazywa i rozpoznaje figury geometryczne: koło i trójkąt;
-posługuje się nazwami figur geometrycznych: trójkąt, koło;
-rozróżnia kształt i wielkość klocków geometrycznych dotykiem - doskonali zmysł dotyku;
-prawidłowo odwzorowuje i odtwarza kształty znanych figur geometrycznych;
-wykazuje się pomysłowością, kształtuje wyobraźnię i rozwija inwencję twórczą;
-tworzy ciekawe wzory wg własnych pomysłów (np. zwierzęta, rośliny, różne postacie itp.) za pomocą stempli z ziemniaka.
-sprawnie reaguje na polecenia nauczycielki, poprawnie wykonuje zadania do wykonania.
-chętnie bierze udział w zabawach dydaktycznych i ruchowych proponowanych przez nauczycielkę;
-zgodnie współdziała w zespole i grupie, potrafi działać w zespole dwuosobowym: ja - rodzic, ja - nauczyciel.

METODY:
(wg podziału W. Okonia)
-podające;
-problemowe;
-praktyczne.

FORMY PRACY:
-zespołowa, grupowa, indywidualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-opowiadanie pt.: „Trójkątna bajka” D. Wawiłow i O. Usenko;
-sylwety składające się z figur geometrycznych zgodne z treścią wiersza do przypięcia na tablicy;
-emblematy na szyję: koła i trójkąty - dla każdego dziecka;
-2 stojaki z umocowanymi figurami geometrycznymi: koła i trójkąta;
-geoplany i sznurówki zakończone twardymi końcówkami dla każdego dziecka;
-woreczki, w których znajdują się klocki w kształcie koła i trójkąta dla każdego dziecka;
-stemple z ziemniaka, w kształcie koła i trójkąta dla każdego dziecka;
-tamburyno;
-kartki z bloku rysunkowego;
-farby plakatowe i pędzle.

PRZEGIEG ZAJĘCIA:

·Część wstępna:
Powitanie zebranych rodziców, przedstawienie celu zajęcia otwartego oraz zaproponowanie wpisania się na listę obecności.

·Część zasadnicza:
1.Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania pt.: „Trójkątna bajka” D. Wawiłow i O. Usenko.
Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą. Nauczyciel opowiada „Trójkątną bajkę” i na tablicy przypina wycięte elementy zgodnie z treścią wiersza.
2.Krótka rozmowa na temat treści wiersza i odwołanie się do pamięci dzieci o poznanych wcześniej figurach geometrycznych
3.Czarodziejski worek - zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie za pomocą dotyku i nazywanie kształtów figur geometrycznych.
W nieprzezroczystych woreczkach znajdują się klocki w kształcie koła i trójkąta duże i małe. Dzieci biorą woreczki z klockami. Nie zaglądając do worka, wyjmują klocki o kształcie, który określa nauczycielka np. „wyjmijcie klocek w kształcie koła" itd., po czym z powrotem wkładają klocek do woreczka.
Kolejna wersja, trudniejsza, polega na rozpoznawaniu dotykiem i określaniu dwóch cech: kształtu i wielkości np. „poszukaj małego klocka w kształcie trójkąta” itd.
4.Jaki to kształt? - zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka chowa do ręki klocek i pokazuje gestem kształt, dzieci zgadują jaki klocek nauczycielka schowała. Na podłodze układają kształt klocka z kredek lub sznurowadeł.
5.Zabawa ruchowa.
Nauczycielka umieszcza w różnych miejscach sali 2 stojaki z umocowanymi figurami geometrycznymi: koło i trójkąt. Dzieci biorą emblematy z figurami geometrycznymi i zawieszają na szyi. Słysząc dźwięki tamburyna biegają po całej sali. Kiedy instrument przestaje grać, szukają stojaka z figurą geometryczną zgodnie ze swoim emblematem i gromadzą się przy nim. Nauczyciel w trakcie zabawy przemieszcza stojaki w różne miejsca sali.
6.Zabawa dramowa.
Dzieci siedzą na dywanie, mają przywieszone na szyi emblematy z figurami geometrycznymi. Na hasło nauczycielki „na spacer idą wszystkie koła”, dzieci, które mają emblemat z tą figurą spacerują po całej sali. W trakcie zabawy nauczycielka zaprasza na spacer coraz to inne dzieci. Dla utrudnienia podaje także inne cechy figur wyszczególnione na emblematach np. „na spacer pójdą teraz tylko duże zielone trójkąty” lub np. „małe czerwone koła”.
7.Ćwiczenie rozwijające koordynację wzrokowo - ruchową. Przewlekanie sznurowadła przez dziurki w geoplanie, aby otrzymać kształt trójkąta.
8.Pieczątki z ziemniaków - zabawa plastyczna z czynnym udziałem rodziców.
Stemplowanie ziemniakiem figur geometrycznych: kół i trójkątów. Zachęcanie do „wyczarowania” z figur ciekawych postaci zwierząt, kwiatów, materiału na sukienkę dla mamy lub czarodziejskiej krainy, gdzie wszystko jest trójkątne lub okrągłe jak w bajce.

·Część podsumowująca:
Na zakończenie sprzątniecie swoich miejsc pracy i zorganizowanie wystawki prac plastycznych.
Krótkie podsumowanie zajęcia przez nauczyciela.
Ewaluacja - zebranie informacji zwrotnej od dzieci i ich rodziców.

LITERATURA:
1.R. Folejewska: Program wychowania przedszkolnego Rośnij z DIDASKO wraz z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli.
2.E. Gruszczyk - Kolczyńska, E. Zielińska: Dziecięca matematyka - książka dla rodziców i nauczycieli; WSiP Warszawa 1997


