SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH
Grupa wiekowa: mieszana (3,4,5-latki)
Obszar: Edukacja matematyczna
Temat: MAGICZNY ŚWIAT FIGUR - stworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających doświadczeniom matematycznym dziecka.
Cele:
- kształcenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych płaskich
- budzenie zainteresowania figurami geometrycznymi, rozwijanie fantazji, pobudzanie do aktywności twórczej
Cele operacyjne :
(wg taksonomii celów B.Niemierko)
Dziecko:
nazywa i rozpoznaje figury geometryczne : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt
posługuje sie nazwami figur geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt
rozróżnia kształt i wielkość klocków geometrycznych Dienesea za pomocą dotyku - doskonali zmysł dotyku
prawidłowo odwzorowuje i odtwarza kształty znanych figur geometrycznych
wykaże sie pomysłowością, rozwija wyobraźnię i inwencję twórczą
reaguje na polecenia n-lki, poprawnie wykonuje powierzone mu zadania
chętnie bierze udział w zabawach
Metody:
(wg W. Okonia)
podające
problemowe
praktyczne
Formy pracy:
- zespołowa
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
szarfy (żółta, zielona, czerwona, niebieska)
tarcze, czerwone czapki
napisy (Stacja 1, 2, 3, 4)
emblematy z figurami (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt)
muzyka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Tworzenie pociągu - wyjazd do magicznej krainy figur geometrycznych
Stacja 1 - KOŁO
- zabawa integracyjna „Przywitaj się każdą częścią ciała”
a) nosem
b) palcami dłoni
c) kolankami
zabawa „Liczenia paluszków”
zgadnij, jaką jestem figurą?
jaki mam kolor?
tworzenie dużego koła
Stacja 2 - TRÓJKĄT
- jaka figurą teraz jestem?
- ile mam boków? a ile rogów?
- jaki mam kolor?
- ułożenie trójkątów ze skakanek - podział na 2 zespoły: chłopcy i dziewczynki
- nałożenie czerwonych czapek
- układanie z palców daszków w kształcie trójkąta
Stacja 3 - PROSTOKĄT
- jaka figura tutaj sie ukryła?
- kto wie , kim jestem?
- ile mam boków? jakie one są?
- zabawa ruchowa „Pociągi”
N- lka wyznacza 4 lokomotywy i proponuje, aby dzieci ustawiły się za dowolna lokomotywą, tworząc pociągi, jednak nie więcej, niż 4-osobowe. Lokomotywy oznaczone są szarfami w 4 kolorach (żółty, zielony, niebieski, czerwony). Pociąg rusza, kiedy n-lka pokaże krążek odpowiedniego koloru.
Stacja 4 - KWADRAT
- jestem trudną figurą do rozpoznania, może ktoś wie, jak się nazywam?
- ile mam boków? jakie one są?
-taniec z wełną (sznurkiem)
*połóż sznurek na głowie
*za sobą
*przed sobą
*ułóż ze sznurka kwadrat
Podsumowanie
- czarodziejski woreczek - dziecko rozpozna za pomocą dotyku wybraną figurę geometryczną
- zabawa ruchowa „Zmień sie w dowolną figurę geometryczną”
Dzieci poruszają się zgodnie z rytmem muzyki, na przerwę w muzyce zmieniają się w wybraną figurę geometryczną