Scenariusz zajęć z informatyki
Dane ogólne:
Klasa: VI
Data lekcji: 24.11.2010
Miejsce lekcji: pracownia nr 8
Czas trwania lekcji: 45 minut
Temat lekcji: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej
Cele lekcji:
Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności wstawiania efektów specjalnych takich jak:
przejście slajdu
tempo prezentacji
animacje niestandardowe dla poszczególnych elementów slajdu.
Cele operacyjne:
Uczeń zna zasady edytowania istniejącej prezentacji
Uczeń potrafi:
ustawić efekt przejścia wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. żaluzje pionową, rozproszenie, rozwijanie pionowe,
ustawić szybkość pojawiania się przejścia wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. wolno, średnio, szybko,
dodać dźwięk, który ma towarzyszyć przejściom wybranego slajdu lub wszystkich slajdów, np. aplauz, dzwonki, świst,
ustawić, w jakim tempie mają odbywać się te przejścia: po kliknięciu myszką, czy też automatycznie po upływie kilku sekund,
animować poszczególne elementy na slajdach dzięki animacji niestandardowej:
wybierać efekt, ustawić, z której strony będzie się pojawiał, przypisać mu dźwięk, określić, co stanie się z obiektem po zakończeniu animacji i jeśli obiekt jest tekstem, określić w jaki sposób będą się pojawiać litery,
wybrać kolejność pojawiania się obiektów i określić sposób określenia animacji.
Plan lekcji:
Ogniwo lekcji |
Treści kształcenia |
Metody kształcenia |
Formy kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas (min) |
Czynności organizacyjne |
- Powitanie uczniów - Sprawdzenie obecności - Zapisanie tematu lekcji |
|
|
Tablica |
3 minuty |
Ewaluacja wiedzy |
- Ogólne zasady tworzenia prezentacji multimedialnej - Dodawanie obrazów i dźwięków |
Kontrola ustna |
Indywidualna |
|
5 minut |
Wprowadzenie do nowego tematu |
- Porównywanie prezentacji bez efektów specjalnych i prezentacji posiadającej animacje i przejścia między slajdami i - Zalety i wady prezentacji z efektami specjalnymi |
- Pokaz - Rozmowa |
Grupowa |
- Komputer z systemem operacyjnym Windows XP - Program MS PowerPoint - Pliki z prezentacjami - Rzutnik multimedialny |
5 minut |
Realizacja treści nowego tematu
|
- Wyjaśnienie na czym będzie polegać edycja prezentacji przygotowanych na poprzedniej lekcji - Pokaz kolejnych czynności zmierzających do uzyskania prezentacji z efektami specjalnymi - Ustawienie przejścia slajdów, jego efektów, szybkości i dźwięku - Ustawienie tempa prezentacji - Wybór animacji niestandardowych, ustawienie efektów wizualnych i dźwiękowych dla danych obiektów oraz kolejności pojawiania się animacji |
- Pokaz - Metoda praktyczna |
Indywidualna |
- Komputery z systemem operacyjnym Windows XP - Program MS PowerPoint - Rzutnik multimedialny
|
13 minut |
Notatka |
Wyjaśnienie głównych cech efektów przejścia slajdów, tempa prezentacji i animacji |
|
|
Notatka na kartkach ksero dla każdego ucznia |
1 minuta |
Ćwiczenie |
Samodzielne dodanie efektów specjalnych zgodnie z poleceniem nauczyciela |
Metoda praktyczna |
Indywidualna |
- Komputer z systemem operacyjnym Windows XP - Program MS PowerPoint - Pliki z prezentacją |
13 minut |
Rekapitulacja |
Powtórzenie zalet i wad prezentacji z efektami specjalnymi |
Rozmowa |
Grupowa |
|
2 minuty
|
Zadanie i omówienie pracy domowej |
Przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat z uwzględnieniem wymagań |
|
|
Wymagania na kartkach ksero dla każdego ucznia
|
2 minuty |
Zakończenie zajęć |
Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie uczniów |
|
|
|
1 minuta |
Przebieg lekcji:
Temat: Zastosowanie efektów specjalnych w prezentacji multimedialnej (do 8:03)
Ewaluacja wiedzy: (do 8:08)
Dwóch wybranych uczniów odpowiada na temat tworzenia prezentacji. Pierwszy z nich opowiada o ogólnych właściwościach tworzenia prezentacji, drugi o zastosowaniu obrazów i dźwięków
Wprowadzenie do nowego tematu:
Pokaz prezentacji bez efektów specjalnych oraz prezentacji z przejściami i animacjami.
Pytania do pokazu:
Która prezentacja Wam się podoba i dlaczego?
Co zmienilibyście w pierwszej?
A dlaczego druga przykuła Waszą uwagę?
Zalety stosowania prezentacji z efektami specjalnymi:
Umożliwiają przejrzystość, estetyczność
Zwrócenie uwagi na istotne kwestie
Wady stosowania prezentacji z efektami specjalnymi:
Mogą odwracać uwagę słuchacza od treści wykładu
Zakłócać przekaz informacji, rozpraszać słuchaczy
Mogą powodować nieczytelność slajdów
Realizacja treści nowego tematu:
Hasłami głównymi są efekty przejścia slajdów, tempo prezentacji i animacje.
Notatka - rozdanie każdemu uczniowi kartki
Przygotowując pokaz slajdów, można wzbogacić go o wiele efektów wizualnych, muzycznych i animacyjnych. Przy ich wyborze zachowaj jednak umiarkowanie. Dołączane do pokazu efekty specjalne - przejścia i animacje - powinny służyć podkreślaniu kolejnych punktów prezentacji, a nie rozpraszaniu uwagi słuchaczy.
Efekty przejścia slajdów - są to animowane efekty, które słuchacze prezentacji widzą w trakcie zmian kolejnych slajdów. Program PowerPoint oferuje wiele różnych efektów przejścia.
Tempo prezentacji - duże znaczenie ma ustawienie właściwego tempa - zbyt szybkie przełączanie slajdów może zaskoczyć odbiorców, zbyt wolne- uśpić. Właściwe tempo prezentacji można ustalić, korzystając z możliwości prowadzenia próbnych pokazów programu.
Animacje - to efekty, które występują w ramach jednego slajdu. Te specjalne efekty wizualne i dźwiękowe, można dodawać do tekstów innych obiektów, na przykład obrazów i wykresów. Można określić, żeby każdy kolejny znak wypunktowania pojawił się na ekranie dopiero w momencie, gdy zaczniemy go omawiać. Można też sprawić, by obraz, wykres, pole tekstowe wsunęło się w wybranym momencie na ekran.
Ćwiczenie
Samodzielne dodanie do przygotowanej przez nauczyciela prezentacji efektów.
Zastosowanie do wszystkich slajdów:
Efektu rozwijanie pionowe
Szybkość pojawiania się efektu jako średnio
Świstu jako dźwięk, który ma towarzyszyć przejściom
Przejścia mają odbywać się po kliknięciu myszką i automatycznie po upływie 30 sekund
Zastosowanie animacji niestandardowej:
Ustawienie animacji niestandardowej wszystkim polom tekstowym jako rozproszenie, dźwięk jako projektor slajdu
Ustawienie animacji niestandardowej wszystkim obrazkom jako powiększenie z aplauzem
Kolejność - pierwszy ma być tekst, następnie obraz, a pokaz ma odbywać się po kliknięciu myszką i automatycznie po upływie 30 sekund
Rekapitulacja
Powtórzenie zalet i wad prezentacji z efektami specjalnymi
Zadanie i omówienie pracy domowej
Przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat z uwzględnieniem wymagań tj.:
Prezentacja ma się składać z 15 slajdów
Należy:
Ustawić tło,
Wstawić pole tekstowe,
Wstawić co najmniej 5 obrazów,
Wstawić dźwięki,
Ustawić efekty przejścia,
Ustawić tempo prezentacji,
Ustawić efekty specjalne.