pr wentylacja 09(1)


Wrocław dn. 11.12.2009

Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa

Wydział Inżynierii Środowiska

Politechnika Wrocławska

PROJEKT Z WENTYLACJI

Wydział Inżynierii Środowiska

Studia: zaoczne

Rok akademicki: 2009/2010

Rok studiów: III; sem. V

Magdalena Pankiewicz

1. Dane do projektu

Przeznaczenie obiektu Kawiarnia

Lokalizacja obiektu Wrocław

Liczba ludzi n = 170 osób

Technologia N = 2,4kW

Oświetlenie elektryczne o mocy zainstalowanej N = 160x01 graphic

Statyczne straty ciepła q = 23 0x01 graphic

Czynnik grzejny woda t = 95/75°C

Czynnik ziębniczy woda t = 6/12°C

Przyjmuję, że sala jest używana od godz.1000 - 2000

Kubatura pomieszczenia 5m*5m = 25 m2 * 3,0 m = 75 m3

Temperatury powietrza dla obszaru Polski Środkowej i Południowej.

Godzina

Temperatura w °C

Temperatura w °C

doby

w miesiącu lipcu

w miesiącu wrześniu

10

26,1

23,0

11

27,4

24,0

12

28,4

25,0

13

29,3

25,5

14

29,8

25,9

15

30,0

26,0

16

29,9

25,6

17

29,5

24,5

18

28,5

23,3

19

27,0

21,9

20

25,5

20,5

tzśr

28,3

24,1

2. Przykład obliczenia bilansu cieplnego Qzjoc

dla miesiąca września o godz. 1200

Temperatura powietrza w pomieszczeniu w okresie ciepłym

0x01 graphic

tpoz = oblicz. temp. powietrza w pom. jaką należy utrzymać w okresie zimnym

tzoc = temp. powietrza na zewnątrz pom. w danym momencie obliczeniowym

0x01 graphic

2.1. Obliczanie wsp. przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej

Właściwości fizyczne materiałów przyjęto na podstawie normy PN-EN ISO 6946:1999

Lp.

Materiał

d [m]

0x01 graphic
[W/mK]

R[m2K/W]

1

Tynk cementowo-wapienny

0,015

0,82

0,018

2

Cegły ceramiczne pełne

0,120

0,77

0,156

3

Wełna mineralna

0,070

0,050

1,400

4

Cegła kratówka

0,250

0,56

0,446

5

Tynk cementowo-wapienny

0,015

0,82

0,018

0,470

2,038

Rsi=0,13 Rse=0,04

0x01 graphic

U = 0,45 < Umax = 0,60

2.2. Zyski ciepła przez przegrody nieprzeźroczyste QPN

QPN = A * k * 0x01 graphic

0x01 graphic
'= 0x01 graphic
+ ( tzśr - 24,5 ) + ( 22 - tp) +0x01 graphic
)

A - powierzchnia ściany A [m2]

k - współczynnik przenikania przez ściany k = 0,45W/m2K

tp - temperatura powietrza po wewnętrznej stronie przegrody tp = 22,5°C

tzśr - temperatura powietrza zewnętrzna tzśr = 24,1°C

0x01 graphic
' - wartość temperatury dla ścian nasłonecznionych i zacienionych

0x01 graphic
- przejrzystość atmosfery (dla obszarów nieuprzemysłowionych) 0x01 graphic
= 1,0

ASE = 5,0 * 3,0 - ( 2,0 * 1,5 ) = 15,0 - 3,0 = 12,0m2

0x01 graphic
'= dla SE godz. 1200

0x01 graphic
'=0x01 graphic
+(tzśr-24)+(26-tp) +0x01 graphic
= 7,7 + ( 24,1 - 24 ) + ( 26 - 22,5 ) + 1,0 = 12,3

0x01 graphic
'= 12,3°C

QPN (SE) = 12,0 * 0,45 * 12,3 = 66,42 W

ANE = 20,94 * 4,80 = 100,5m2

0x01 graphic
= dla NE godz. 1200

0x01 graphic
= 0x01 graphic
+ ( tzśr - 24 ) + ( 26 - tp ) +0x01 graphic
= 0,9 + ( 24,1 - 24 ) + ( 26 - 23,0 ) + 1,0 = 5°C

0x01 graphic
= 5°C

QPN (NE) = 100,5 * 0,45 * 5 = 226,15 W

ANW = (9,96+(2,33*17,43))*4,80 = 50,57*4,80 = 242,74m2

0x01 graphic
= dla NW godz. 1200

0x01 graphic
= 0x01 graphic
+ ( tzśr - 24 ) + ( 26 - tp ) +0x01 graphic
= -3,2 + ( 24,1 - 24 ) + ( 26 - 23,0 ) + 1,0 = 0,9°C

0x01 graphic
= 0,9°C

QPN (NW) = 242,74 * 0,45 * 0,9 = 98,30 W

AStr = 540,32m2

0x01 graphic
= dla NW godz. 1200

0x01 graphic
= 0x01 graphic
+ ( tzśr - 24 ) + ( 26 - tp ) +0x01 graphic
= 7,2 + ( 24,1 - 24 ) + ( 26 - 23,0 ) + 1,0 = 15,5°C

0x01 graphic
= 15,5°C

QPN (Str) = 540,32 * 0,35 * 15,5 = 2931,2 W

Całkowite obliczenia

QPN = QPN (SE) + QPN (NE) + QPN (NW) + QPN (Str)

QPN = 1288,95 + 226,15 + 98,30 + 2931,2 = 4544,6W

2.3. Zyski ciepła przez przenikanie przez okna (konwekcja)

QPP = QP + QR

QP = qp * A0 = A0 * k0 * (tz - tp.)

A0 - powierzchnia okien i drzwi w świetle muru A0 = 3,0m2

k - wsp. przenikania ciepła przez okna k = 2,6 W/m2K

tz - chwilowa temp. powietrza zewnętrznego tz = 25,0°C

tp - chwilowa temperatura powietrza w pomieszczeniu tp. = 23,0°C

Całkowite obliczenia

QP = 3,0 * 2,6 * ( 25,0 - 23,0 ) = 15,6W

2.4. Zyski ciepła w wyniku promieniowania słonecznego

QR = [A1 * Icmax * a + (A - A1) * Irmax ] * b * s

Dla ściany NW

A0 - powierzchnia okna w świetle muru

A0 = 3,0 m2

A - powierzchnia szyb w oknie

g - udział powierzchni szyb w powierzchni okna g = 0,95

A = Ao * g = 3,0 * 0,95 = 2,85m2

A1 - nasłoneczniona powierzchnia szyb A1 = 2,85m2

a - wsp. poprawkowy uwzględniający zanieczyszczenie atmosfery a = 1

b - wsp. przepuszczalności promieniowania słonecznego przez okno b = 0,42

b1 - dla okien podwójnie oszklonych b1 = 0,6

b2 - dla żaluzji kat otwarcia 45° b2 = 0,7

Irmax - maksymalne natężenie promieniowania słonecznego dla N Irmax = 99

Icmax - maksymalne natężenie promieniowania słonecznego dla NW Icmax = 184

Icmax - maksymalne natężenie promieniowania słonecznego dla SE Icmax = 628

sNW - wsp.akumulacji ciepła w przegrodach otaczających pomieszczenie s = 0,54

sSE - wsp.akumulacji ciepła w przegrodach otaczających pomieszczenie s = 0,64

Całkowite obliczenia

QR(NW) = [39,7 * 184 * 1 + ( 39,7 - 39,7 ) * 99] * 0,42 * 0,54 = 1656,72 W

QR(SE) = [2,85 * 628 * 1 + ( 2,85 - 2,85 ) * 99] * 0,42 * 0,64 = 481,1 W

Całkowite obliczenia

QPP(NW) = 217,36 + 1656,72 = 1874,08 W

QPP(SE) = 15,6 + 481,1 = 496,7 W

2.5. Zyski ciepła od technologii

0x01 graphic

N - moc maszyn zainstalowanych w pomieszczeniu N = 1kW

0x01 graphic
- sprawność silnika 0x01 graphic
= 0,8

0x01 graphic
1 - wsp. wykorzystania zainstalowanej mocy 0x01 graphic
1= 0,7

0x01 graphic
2 - wsp. obciążenia 0x01 graphic
2 = 0,4

0x01 graphic
3 - wsp. jednoczesności pracy 0x01 graphic
3 = 0,3

0x01 graphic
4 - wsp. przyswajania ciepła 0x01 graphic
4 = 0,85

Całkowite obliczenia

QT = 1000*1/0,8 *0,7*0,4*0,3*0,85 = 89,3W

2.6. Zysk ciepła od oświetlenia

Qośw = N * F * [0x01 graphic
+ ( 1 - 0x01 graphic
-0x01 graphic
) * ko] * 0x01 graphic

N - zainstalowana moc oświetlenia elektrycznego N = 1W/m2

0x01 graphic
- poprawka dla opraw niewentylowanych 0x01 graphic
=0

0x01 graphic
- dla lampy fluorescencyjnej wbudowanej do sufitu 0x01 graphic
=0,15

0x01 graphic
- wsp. wykorzystania mocy zainstalowanej 0x01 graphic
= 1,04

k0 - wsp. akumulacji ko = 0,97

F - powierzchnia podłogi F = 25,0m2

Całkowite obliczenia

Qośw = 1 * 25,0 * [ 0,15 + ( 1 - 0 - 0,15 ) * 0,97 ] * 1,04 = 25,34W

3. Bilans ciepła jawnego okresu ciepłego

Qzjoc = QPN + QPP + QT + Qośw

QPN - zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody nieprzeźroczyste

QPP - zyski ciepła od nasłonecznienia przez przegrody przeźroczyste

QT - zyski ciepła od technologii

Qośw - zyski od oświetlenia

Qzjoc = 66,42 + 496,7 + 89,3 + 25,34 = 677,76W = 0,68kW

Maksymalne zyski ciepła występują w pomieszczeniu w lipcu o godz. 1700 (warunki obliczeniowe) i wynoszą 24926,35W = 24,9kW

4. Obliczanie strumienia powietrza wentylującego

0x01 graphic

Qzjoc - ciepło jawne Qzjoc = 24,9 kW

Cp - ciepło właściwe powietrza Cp = 1,005 kJ/kgK

0x01 graphic
- gęstość powietrza 0x01 graphic
= 1,2kg/m3

n - ilość osób n = 170

tw - temperatura powietrza wywiewanego

tn - temperatura powietrza nawiewanego

4.1 Temperatura powietrza wywiewanego

Otwory wywiewne w strefie przebywania ludzi

0x01 graphic

4.2 Temperatura powietrza nawiewanego

0x01 graphic

Całkowite obliczenia

0x01 graphic

5. Obliczenie krotności wymiany powietrza

0x01 graphic

Vw = 20310,27 m3/h

Vk = 1891,12 m3

Całkowite obliczenia

0x01 graphic

6. Obliczenie mocy chłodnicy

(chłodnica sucha, z recyrkulacją)

6.1.1 Minimalny strumień powietrza zewnętrznego

0x01 graphic

n - ilość osób 170 osób

vzmin - minimalny strumień powietrza zewnętrznego 20m3/h*osoba

Vz = 170 * 20 = 3400m3/h = 0,94m3/s

6.1.2 Udział powietrza zewnętrznego w wentylującym

0x01 graphic

6.1.3 Temperatura mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego

0x01 graphic

0x01 graphic
= 0,16

war. oblicz. godz.1200, wrzesień

max tem.godz.1700,lipiec

tz = 25,0 oC

tp = 23,0 oC

tmoc = 0,16 * 25,0 + ( 1 - 0,16 ) * 23,0

tmoc = 23,3 oC

tz = 29,5 oC

tp = 25,3 oC

tmoc = 0,16 * 29,5 + ( 1 - 0,16 ) * 25,3

tmoc = 25,9 oC

Temperatura powietrza nawiewanego

0x01 graphic

war. oblicz. godz.1200, wrzesień

max tem.godz.1700,lipiec

tp = 23,0 oC

0x01 graphic

0x01 graphic

tp = 25,3 oC

0x01 graphic

0x01 graphic

Moc chłodnicy

0x01 graphic

war. oblicz. godz.1200, wrzesień

max tem.godz.1700,lipiec

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

6. Bilans cieplny okresu zimowego

6.1. Zyski ciepła od ludzi

QL = n * qi *0x01 graphic

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

qi = 91W - ciepło wydzielane tem. 21°C

t p = 21oC

n = 170 osób

0x01 graphic
= 1,0

Całkowite obliczenia

QL = 170 * 91 * 1,0 = 15470 W = 15,47 kW

qi = 91 W - ciepło wydzielane tem. 21°C

t p = 21oC

n = 40 osób

0x01 graphic
= 1,0

Całkowite obliczenia

QL = 40 * 91 * 1,0 = 3640 W = 3,64 kW

6.2. Statyczne straty ciepła

Qstr = qstr * Vk

qstr = 23 W/m3

Vk = 1891,12 m3

Qstr = 23 * 1891,12 = 43495,76W = 43,49kW

6.3. Straty ciepła w ogrzewaniu dyżurnym

0x01 graphic

tpoz = 21°C

tzoz = -18°C

td = 8°C

Qstr = 43,49kW

0x01 graphic

6.4. Zysk ciepła od oświetlenia

Qośw = N * F * [0x01 graphic
+ ( 1 - 0x01 graphic
-0x01 graphic
) * ko] * 0x01 graphic

N - zainstalowana moc oświetlenia elektrycznego N = 16W/m2

0x01 graphic
- poprawka dla opraw niewentylowanych 0x01 graphic
=0

0x01 graphic
- dla lampy fluorescencyjnej wbudowanej do sufitu 0x01 graphic
=0,15

0x01 graphic
- wsp. wykorzystania mocy zainstalowanej 0x01 graphic
= 1,04

k0 - wsp. akumulacji ko = 0,97

F - powierzchnia podłogi F = 540,32m2

Całkowite obliczenia

Qośw = 16 * 540,32 * [ 0,15 + ( 1 - 0 - 0,15 ) * 0,97 ] * 1,04 = 8761,65W

7. Bilans ciepła okresu zimowego

Qzjoz = QL + Qośw + QT - Qstw

Qośw = 8761,65 W

QT = 214,2 W

Qstw = 14496,66 W

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

QL = 15470W

Qzjoz = 15470 + 8761,65 + 214,2 - 14496,66

Qzjoz = 9949,19W = 9,94 kW

QL = 3640W

Qzjoz = 3640 + 8761,65 + 214,2 - 14496,66

Qzjoz = -1880,81W = -1,88kW

7.2. Minimalny strumień powietrza zewnętrznego

0x01 graphic

n - ilość osób

vzmin - minimalny strumień powietrza zewnętrznego 20m3/h*doba

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

n = 170 osób

Vz = 170 * 20 = 3400m3/h = 0,94m3/s

n = 40 osób

Vz = 40 * 20 = 800m3/h = 0,22m3/s

7.3. Udział powietrza zewnętrznego w wentylującym

0x01 graphic

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

0x01 graphic

0x01 graphic
<0,10 przyjęto 0,10

7.4. Temperatura mieszaniny powietrza zewnętrznego i obiegowego

0x01 graphic

tz = -18 oC

tp = 21 oC

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

0x01 graphic
= 0,16

tmoz = 0,16 * (-18) + ( 1 - 0,16 ) * 21

tmoz = 14,76 oC

0x01 graphic
= 0,16

tmoz = 0,16 * (-18) + ( 1 - 0,16 ) * 21

tmoz = 14,76 oC

7.5. Obliczenie temperatury powietrza nawiewanego

0x01 graphic

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

7.6. Moc nagrzewnicy w zależności od pow. zewnętrznego

0x01 graphic

przy pełnej frekwencji

przy minimalnej frekwencji

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

2.12. Dobór anemostatów nawiewnych

W instalacji nawiewnej dobrano 20 anemostatów prostokątnych typu ANO-5 firmy KLIMOR, wym. 300x500x75 o V = 1020m3/h. Ilość anemostatów - 20szt.

2.13. Dobór kratek wywiewnych:

Strumień powietrza jest o 15 % mniejszy od strumienia nawiewanego.

100 % - 15 % = 85 %

Vwyw = 0,85 * 20400 = 17340 m3 /h = 4,81 m3/s

Przyjęto 30 kratek wywiewnych o wymiarach 323 x 267 typ KW-13 firmy KLIMOR

Strumień wentylacyjny przypadający na 1 kratkę:

V1 = 17340 / 30 = 578,0 m3/h = 0,16 m3/s

Dobór czerpni powietrza

Vw = 20400 m3/h, wcz = 3 m/s

Fcz = Vw / wcz * 3600 = 20400 / 3 * 3600 = 1,88 m2

Przyjęto 3 czerpnie ścienne połączone typu A o wym. 500 x 1000 mm

Dobór wyrzutni powietrza

Przyjęłam wyrzutnię dachową typ A o wym. 630 x 1000 mm, która znajduje się na podstawie dachowej typu A o wym. 630 x 1000.

Dobór wentylatora

Δ p = 498 Pa, V = 12040 m3/h = 3,34 m3/s

n = 3,34⋅900 / 3.5 = 858 obr/min

Nw = V⋅Δ p / η = 3,34 ⋅498 / 0.61 = 2726 W

Ns = k⋅Nw / η = 1,25⋅2726 / 0,80 = 4260 W

Dobrano wentylator promieniowy dwustronnie ssący z napędem za pomocą przekładni pasowej wlk. 400.

VI Opis i uzasadnienie przyjętego rozwiązania

Projekt obejmuje zespół urządzeń wentylacji nawiewno- wywiewnej. Instalacja zaprojektowana jest jako instalacja z normowaniem temperatury w okresie zimowym z recyrkulacją powietrza. Projektuje się instalację wykonaną z kanałów prostokątnych z blachy stalowej ocynkowanej oraz kanałów okrągłych elastycznych typ Flex.

Przewody i kształtki wentylacyjne powinny być wykonane jako niskociśnieniowe zgodnie z wymogami normy BN-84/8865-40.

Na przewodzie nawiewnym wchodzącym z maszynowni projektuje się zastosowanie tłumika przewodowego 1050 x 600, l = 1250 mm.

W maszynowni zostały zaprojektowane 2 sakcje - nawiewna i wywiewna.

Nawiewna zawiera:

a) czerpnię ścienną typ A 1000 x 1000

b) filtr kasetowy EU3

c) nagrzewnicę wodną N2 o mocy 30 kW

d) wentylator wlk. 400

Natomiast sakcja wywiewna składa się z :

a) wyrzutni dachowej typ A 1000 x 630

b) wentylatora

Jako elementy nawiewne zastosowano anemostaty nawiewające w czterech kierunkach typ SDA firmy KMW engineering wielkość 5, 430 x 430. Każdy anemostat wyposażony jest w skrzynkę oraz przepustnicę regulacyjną.

Do przetłaczania powietrza w przewodach nawiewnych dobrano centralę nawiewną typ BO-04-5.

Powietrze do instalacji dostarczane jest z czerpni ściennej 1000 x 1000. W celu zabezpieczenia odpowiedniej jakości powietrza dostarczanego do pomieszczenia oraz zabezpieczenia urządzeń uzdatniających i przetłaczających powietrze w centrali wentylacyjnej zamontowany jest filtr kasetowy typ EU3. Jest to filtr tkaninowy o powierzchni zwiniętej w „zyg - zak”. Tkanina zabezpieczona jest siatką aluminiową. Filtr zamontowany jest w centrali w prowadnicach umożliwiających łatwe wysunięcie z centrali w celu wymiany. Filtr może pracować w temperaturze do 60 oC. Należy zwrócić szczególną uwagę na obsługą filtrów. Nie można dopuścić do znacznego wzrostu oporów przepływu i przestrzegać zalecanego okresu eksploatacji działek filtracyjnych.

Wywiew prowadzony jest dwoma kanałami połączonymi trójnikiem orłowym. Instalacja wywiewa o 15 % powietrza mniej niż jest nawiewanego. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje nadciśnienie, które zapewnia czyste powietrze w pomieszczeniu głównym.

Przewody wentylacyjne wywiewne prowadzone są pod przewodami nawiewnymi.

Powietrze z pomieszczenia zasysane jest przez 12 kratek typu STW o wymiarach 625 x 225.

Do przetłaczania powietrza w przewodach wywiewnych dobrano centralę wyciągową typ BO-14-5

Instalacja wywiewna posiada połączenie z instalacją nawiewną aby umożliwić zmieszanie powietrza zewnętrznego z obiegowym.

Podmieszanie obu strumieni następuje w centrali nawiewnej, w komorze mieszania tuż przed filtrem. Minimalny udział powietrza zewnętrznego w wentylującym wynosi 19 %.

Instalacja elektryczna

Podłączenia wentylatorów należy dokonać w sposób uniemożliwiający pracę tylko jednego urządzenia. Przy uruchamianiu instalacji musi następować jednoczesne włączanie obu wentylatorów.

Przełączniki do uruchamiania instalacji należy zamontować w miejscu łatwo dostępnym dla obsługi.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
FUNKCJE I ČRËDúA PR PRACY (09 10 2014)
PR 01 P 09
pr wentylacjaaa 2009
pr wentylacjaaa 2009
Scenariusz19.09, Studia PO i PR, konspekty
Scenariusz 27.09, Studia PO i PR, konspekty
104 09, Temat: Wyznaczanie pr˙dko˙ci d˙wi˙ku w powietrzu metod˙ przesuni˙cia fazowego.
test i klucz - pr. cywilne całość, 10.09.09
Scenariusz 22.09, Studia PO i PR, konspekty
Prawo cywilne - 18.09.2010, Administracja WSEI Lublin, Pr.Cywilne dr Mojak-wsei
Scenariusz28.09, Studia PO i PR, konspekty
pr bud 26 09 07, Nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami
Prawo handlowe-18.09.2010, Administracja WSEI Lublin, Pr.Hndlowe dr Demendecki-wsei
18.09, Studia PO i PR, konspekty
2010.09.03 egzamin wentylacja i po ary podziemne rok akad. 2009 2010[1]

więcej podobnych podstron