Scenariusz zabawy dydaktycznej „odgłosy i dźwięki”
Cel dydaktyczny:
uświadomienie dzieciom istnienia odgłosów i dźwięków szkodliwych dla zdrowia
uwrażliwienie na efekty słuchowe przyjemne i nieprzyjemne
tworzenie miłego nastroju w zabawie
Forma zajęć: praca z całą grupą
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta magnetofonowa, instrumenty muzyczne (bębenek, tamburyno, trójkąt, flet)
Przebieg zabawy:
Zagadki słuchowe w oparciu o nagrania magnetofonowe
odgłosy z kopalni
odgłosy z przedszkola
odgłosy z ulicy
Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie skąd pochodzą te odgłosy? Po czym dzieci poznały te odgłosy? Czy były to odgłosy przyjemne czy nieprzyjemne?
zieci rozpoznając odgłosy stwierdzają, że są one nieprzyjemne bo są głośne, hałaśliwe.
Nauczycielka prosi dzieci aby odwróciły się tyłem i kolejno gra na instrumentach. Dzieci rozpoznają instrumenty muzyczne. Każde dziecko trzymuje instrument.
Nauczycielka prosi aby dzieci użyły tych instrumentów w taki sposób aby były to dźwięki przyjemne.
Dzieci umiarkowane cicho grają na instrumentach.
Następnie nauczycielka prosi aby dzieci użyły instrumentów w hałaśliwy sposób. Dzieci głośno grają na instrumentach ale szybko rezygnują stwierdzając, że jest za głośno.
Odsłuchiwanie i rozpoznawanie odgłosów natury z taśmy magnetofonowej.
Dzieci rozpoznają:
szum morza
powiewy wiatru
plusk strumyka
śpiew ptaków
odgłosy deszczu
stwierdzają że są to odgłosy przyjemne.
Dzieci wraz z nauczycielką formułują wniosek, że istnieją odgłosy przyjemne i nieprzyjemne. Nieprzyjemne są szkodliwe dla zdrowia, bo są zbyt głośne.
Zakończenie zabawy swobodnym poruszaniem się w takt słyszanej muzyki.