Odemglanie MK


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA Wrocław dnia 29.03.2003r.

Wydział INŻYNIERII ŚRODOWISKA

Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa

Ćwiczenie projektowe nr.1

Projekt wentylacji odemglającej:

Temat: Zaprojektować urządzenie odemglające dla

pomieszczenia technologicznego.

Sprawdził : Wykonał :

Mazurkiewicz Wojciech Mariusz kamecki

Opis techniczny.

1) Podstawa opracowania.

Temat:

Zaprojektować urządzenie odemglające dla pomieszczenia technologicznego .

Założenia projektowe:

Parametry powietrza w pomieszczeniu :

- okres przejściowy tpoc = 15o C

- okres zimny tpoz = 15 o C

- okres ciepły tpoz = 30 o C

Zyski od nasłonecznienia .

- Okres ciepły qzoc = 15,0 W/m3

- Okres przejściowy qzop = 10,0 W/m3

Liczba ludzi n= 20 osób

Rodzaj pracy : ciężka

Moc zainstalowana silników elektrycznych . N = 3,0 kW

Oświetlenie elektryczne o mocy zainstalowanej N= 25W/m2

Straty ciepła budynku q str. = 15,0W/m3

Lokalizacja i charakterystyka pomieszczenia technologicznego.

- Lokalizacja : Wrocław

- Przeznaczenie obiektu : produkcja

- Pomieszczenie wentylowane : hala technologiczna

- Wymiary pomieszczenia technologicznego :

a= 20,0 m , b= 20,0 m , h= 4,0 m

Opis przedmiotu

Przedmiotem projektu jest system wentylacji odemglającej dla pomieszczenia technologicznego. Wentylacja odemglająca ma na celu usunięcie nadmiaru wilgoci w postaci pary wodnej wydzielającej się z urządzeń technologicznych, w naszym przypadku są to wanny z wodą. Występujące zjawiska to mgła i para wodna. Mgła jest niepożądana dla załogi, a gdy staje się gęsta, ograniczając widoczność, stwarza warunki zagrażające bezpieczeństwu pracy. Ponadto kropelki mgły, zwilżając powierzchnie przegród budowlanych powodują bardzo szybkie niszczenie ich elementów, zwłaszcza metalowych konstrukcji obiektu, wskutek korozji. Przyczyną tego procesu bywa nie tylko mgła, może go również wywołać kondensująca się na powierzchniach przegród para wodna zawarta w powietrzu, jeśli ich temperatura jest odpowiednio niska. Zawartość wilgoci w powietrzu pod stropem jest największa.

Zapobieganie wytwarzaniu się mgły w wyższych temperaturach powietrza zewnętrznego (ponad 20-220C) nie sprawia trudności, powietrze wentylujące ma wtedy dużą zdolność do asymilacji wilgoci. Wystarczy tylko kontrolować zawartość wilgoci w powietrzu strefy pracy aby nie osiągała nadmiernych wartości (optymalna wilgotność w strefie pracy 12 g/kg, maksymalna 14-15 g/kg) , co uzyskuje się przez odpowiednio duży przepływ objętości powietrza wentylującego.

Potrzeby odemglania wystąpiły w okresie zimnym, gdzie współczynnik kierunkowy przemiany powietrza zachodzącej w pomieszczeniu jest mniejszy niż 3400 kJ/kg.

Opis instalacji nawiewnej i wywiwwnej.

W skład instalacji nawiewnej wchodzą dwa wentylatory firmy Flăkt Centrimaster

typu GTHB-3-071, . Wentylator A o wydatku powietrza do V = 36000 m3/h pracuje w okresie przejściowym zimnym o wydatku V=32940 m3/h w okresie zimowym , oraz V=32976 m3/h w okresie ciepłym.

Wentylator B o wydatku powietrza V = 36000 m3/h pracuje tylko w okresie przejciowym. Wentylator A ma za zadanie doprowadzić powietrze przez kanał wentylacyjny do strefy dolnej (strefy pracy) i górnej (strefy podstropowej). Ilość powietrza doprowadzana do obydwu stref jest regulowana przez przepustnice którymi steruje regulator w zależności od zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym.

W okresie przejściowym pracuje wentylator A i B połączone równolegle.

Wentylatory połączone są z kanałem za pomocą króćców elastycznych zapobiegających przenoszenie drgań na przewody i konstrukcje.

Powietrze jest rozprowadzane za pomocą przewodów i kształtek o przekroju okrągłym typu spiro, wykonanych z blachy ocynkowanej wg PN-89/H-92125.

Do strefy pracy i strefy podsufitowej powietrze doprowadzone jest za pomocą kratek firmy LINDAB typu RGS-4 z przepustnicą przesuwną. W skład urządzeń wentylacyjnych wchodzą dwie nagrzewnice wodne. Pierwsza nagrzewnica A o mocy Qn = 390 kW ma za zadanie ogrzać całkowity strumień powietrza tzn. w okresie zimnym ogrzanie powietrza od -280C do 17,00C o V = 16956 m3/h, a w okresie przejściowym ogrzanie powietrza od 100C do 140C o V = 73977 m3/h. Druga nagrzewnica B o mocy Qn = 100 kW umieszczona w kanale doprowadzającym powietrze do górnej strefy ma za zadanie ogrzać powietrze w okresie zimnym od 17,0 0C do 35 0C przy V = 16005 m3/h,

Instalacja wywiewna wykonana jest z przewodów i kształtek o przekroju okrągłym typu spiro, wykonanych z blachy ocynkowanej wg PN-89/H-92125. Powietrze usuwane jest przez kratek kanałowych RGS z przepustnicą przesuwną. Powietrze usuwane jest przez wentylatory firmy Flăkt Centrimaster typu GTLB-3-125,

V= 86400 m3/h którego moc dostosowywana jest przy pomocy falownika.

Zabezpieczenia przed hałasem i wibracją .

Instalacja wentylacyjna zabezpieczona jest przed hałasem i wibracją poprzez zastosowanie tłumików hałasu umieszczonych w kanale oraz dzięki umieszczeniu króćców elastycznych w miejscach połączenia kanałów z wentylatorami.

Czujnik temperatury zewnętrznej należy umieścić na ścianie północno-zachodniej w miejscu zacienionym.

Rozwiązanie instalacji wentylacji odemglającej.

W urządzeniu realizującym wentylację odemglającą powinny być dwa wentylatory firmy Flăkt Centrimastertypu GTHB-3-071, . Wentylator A o wydatku powietrza do

V = 36000 m3/h pracuje w okresie przejściowym, zimowym i ciepłym rozdział powietrza odbędzie się za pomocą przepustnic, które sterują ilością powietrza nawiewanego o temperaturze 35 0C do strefy górnej i do strefy pracy .

Wentylator B o wydatku powietrza do V = 36000 m3/h pracuje w okresie przejściowym.

W okresie letnim i zimowym pracują wentylatory A i B. Z wymienionymi wentylatorami nawiewnymi musi współpracować odpowiedni wentylator wywiewny

o zwiększonym strumieniu powietrza wywiewanego o 10%, aby utrzymać w pomieszczeniu podciśnienie.

Dla zapewnienia prawidłowej i ekonomicznej pracy urządzenia działanie jego musi być zautomatyzowane.

Opis i uzasadnienie przyjętego rozwiązania wentylacji.

Powietrze nawiewane jest do pomieszczenia w zależności od warunków zewnętrznych na dwóch poziomach. Dla okresów przejściowego i letniego powietrze jest nawiewane przez nawiewniki umieszczone na wysokości 0,5m , natomiast dla okresu zimnego stosujemy nawiew dwupoziomowy . Przy pomocy nawiewników umieszczonych na wysokości 0,5m nawiewane jest powietrze o temp.(17,00C) , jaka panuje w strefie pracy natomiast w strefę pod stropową (3,5m) nawiewane jest powietrze o temp. 35 0C . Nawiew gorącego powietrza pod strop wpływa na warunki w strefie pracy a także zmienia parametry powietrza w całym pomieszczeniu. Następnie powietrze zawraca w stronę kratek wywiewnych i wywiewane jest za pomocą wentylatora kanałowego i kanału wywiewnego zakończonego wyrzutnią dachową.

Taka organizacja wymiany powietrza zapobiega wykraplaniu wilgoci na powierzchniach przegród budowlanych oraz przestrzeni powietrznej hali i powstawaniu w pomieszczeniu przestrzeni nie wentylowanych .

Dobór urządzeń instalacji wentylacji odemglającej.

Dobór wentylatorów nawiewnych:

W toku obliczeń uzyskaliśmy następujące wartości strumieni powietrza wentylującego :

Na tej podstawie określono następujące wielkości strumieni do doboru wentylatorów :

VA = 10 m3/s = 36000 m3/h

VB = 10 m3/s = 36000 m3/h

Uzasadnienie :

Powyższy zespół wentylatorowy będzie pracował wg nastepującego harmonogramu :

Wentylator

WN (A)

WN (B)

okres letni

PRACA

POSTÓJ

okres zimny

PRACA

POSTÓJ

okres przejściowy

PRACA

PRACA

Praca taka zapewni optymalne wykorzystanie mocy wentylatorów.

Dobór wentylatora wywiewnego.

Wentylator wywiewy dobieramy na podstawie wydajności wentylatorów nawiewnych z uwzględnieniem 10% zwiększeniem wydajności celem utrzymania podciśnienia w pomieszczeniu.

Dobrano wentylator firmy Flăkt Centrimaster typu GTHB-3-125 którego moc regulowana będzie przy pomocy falownika.

Dobór kanałowych nagrzewnic powietrza.

W wyniku przeprowadzonych obliczeń otrzymano następujące moce nagrzewnic :

Na tej podstawie określono następujące mocy do doboru nagrzewnic

Eksploatacja.

OBLICZENIA :

Powierzchnia i kubatura pomieszczenia:

a=20m

b=20 m

h=4m

F = a*b = 20*20 = 400 m2

K = F*h = 400*4 = 1600 m3

  1. Obliczenia okresu przejściowego

tz op = 10 ° C , ϕz op= 65%

tp op = 15 ° C , ϕp op=75%

  1. Zyski ciepła jawnego od źródeł zewnętrznych .

    1. Zyski ciepła od nasłonecznienia

qnzop = 10 W/m3

Qnzop = qnzop *K = 10 * 1600 = 16000 W = 16,0 kW

    1. Zyski ciepła od oświetlenia .

Nośw. = 25W/m2

Qośw. = Nośw. *F*[β+(1-α-β)*ko]* ϕ = 25*400*[0,5+(1-0-0,5)*1]*0,3=3000 W =

= 3,0 kW

F-powierzchnia = 400 m2

α- dla opraw niewentylowanych = 0

ϕ-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej = 0,3

ko-współczynnik akumulacji = 1

    1. Zyski ciepła od technologii.

Nt = 3,0 kW

Qt = Nt *ϕ1*ϕ2*ϕ3*ϕ4=3,0*0,8*0,7*0,8*0,65 = 0,87 kW

ϕ1=0,8-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej.

ϕ2=0,7-współczynnik obciążenia

ϕ3=0,8-współczynnik jednoczesności pracy .

ϕ4=0,65- współczynnik przejmowania ciepła przez powietrze.

  1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników.

    1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy:

2.1.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk -współczynnik przejmowania ciepła jawnego ;

αk = 5,7 +4,07 *w W/(m2K)

w= 0,5 m/s - prędkość ruch u powietrza

αk= 5,7+4,07*0,5 = 7,74 W/(m2K)

a=1,5m

b=2m

n=5 - ilość zbiorników

F= 1,5*2,0 = 3,0 m2 - powierzchnia zwierciadła cieczy

Δt -dla zwierciadła wody

Δt = tpc -t

tpc- temperatura powierzchni wody

tpc = 63,5o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 75oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15o C

Δt= 63,5-15 = 48,5o C

Qj = 7,74 *3*48,5*5= 5630 W = 5,63 kW

2.1.1b) Zbiorniki prostopadłościenne

tpc = 82o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 90 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

a= 1,5m

b=1,5m

n=5

F = 2,25 m2

Δt= 82-15 = 67o C

Qj = 7,74*2,25*67*5 = 5834 W = 5,83 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od ścian zbiorników.

2.2.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 2,0 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 2*(1,5*1,0) + 2*(2,0*1,0)=7,0 m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15 oC

Δt= 50-15 = 35 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(35/1) 0,25 = 4,82 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 4,82*7,0*35*5= 5904 W = 5,90 kW

2.2.1b) Zbiorniki prostopadłościenne :

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 1,5 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 4*(1,5*1,0) = 6,0m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15 oC

Δt= 50-15 = 35 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(35/1,0) 0,25 = 4,82 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 4,82 *6,0*35*5= 5061 W = 5,06 kW

Sumaryczne zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników :

Qj = Qzw. cieczy+Qść. zb.=5,63+5,83+5,90+5,06 = 22,42 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od przebywających osób .

Qlj = qj *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-181 W/os.-jednostkowe zyski ciepła jawnego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlj = 181 *0,8 *20 = 2896 W = 2,90 kW

  1. Zyski ciepła całkowitego i wilgoci od ludzi:

3.1) Zyski ciepła całkowitego :

Qlc = qc *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-293 W/os.-jednostkowe zyski ciepła całkowitego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlc = 293*0,8 *20 = 4688 W = 4,69 kW

    1. Zyski wilgoci

Wl = w *ϕ *n

n-20-liczba osób

w-168 (g/h)os.-jednostkowe zyski wilgoci-praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Wl = 168*20*0,8 = 2688 g/h= 2,69 kg/h

  1. Zyski wilgoci od zwierciadeł cieczy:

4.1a)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-385,51 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 75 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

Po=ϕ x pon= 50%x17.0=8,5 hPa

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-3m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-63,5 oC -temp. powierzchni wody

tw-75 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,028-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,028+0,013*0,5) * (385,51-8,5)*3 *1013/1013 = 39,02 x 5 = 195,1 kg/h

4.1b)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-615,36 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 82 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-2,25 m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-82 oC -temp. powierzchni wody

tw-90 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,035-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,035+0,013*0,5) * (515,36-8,5)*2,25 *1013/1013 = 47,33 x 5 = 236,7 kg/h

  1. Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą:

W = [ 86,66+9,0/w] * (ts - tm) *F*10-5 kg/h

w-0,1 m/s - prędkość ruchu powietrza nad posadzką

ts = 15 oC - temperatura powietrza wg termometru suchego

tm = 9,5 oC - temperatura powietrza wg termometru mokrego

F = 400 m2 - powierzchnia podłogi

c- 17 % - procent zwilżenia podłogi (68 m2)

W = [ 86,66+9,0/0,1] * (15 - 9,5) *68*10-5 = 0,66 kg/h

  1. Strumień ciepła utajonego wnoszonego do powietrza z parą wodną

Qu = W*(2500 + 1,92*t) kW

Od zbiorników porostopadłościennych:

W=195,1 kg/h=0,054 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (75°C)

t =63,5°C

Qu = 0,054*(2500 + 1,92*63,5)=141,6 kW

Od zbiorników porostopadłościennych

W=236,7 kg/h=0,066 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (90°C)

t =82°C

Qu = 0,066*(2500 + 1,92*82)=175,4 kW

Od zwilżonych poierzhni

W=0,66 kg/h=1,83x10-4 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (15°C)

Qu =1,83x10-4 *(2500 + 1,92*15)= 0,34 kW

Qu = 141,6+175,4+0,46 = 317,46 kW

  1. Obliczenie współczynnika kierunkowego przemiany

ε=Qzbc /Wop kJ/kg

Zestawienia zysków ciepła

jawne

utajone

całkowite

W

W

W

kW

Qnop-zyski od nasłonecznienia

1600

-----------------

1600

1,60

Qośw.-zyski od oświetlenia

3000

-----------------

3000

3,00

Qt-zyski od technologii

870

-----------------

870

0,87

Qzb-zyski od zbior. i zw. cieczy

22420

317460

339880

339,9

Ql-zyski od ludzi

2896

1792

4688

4,69

SUMA

350,06

Zestawienia zysków wilgoci

całkowite

kg/h

kg/s

Wp- Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą

0,66

1,83x10-4

Wzb -zyski wilgoci od zbior. i zw. cieczy

431,8

0,1199

Wl- zyski wilgoci od ludzi

2,69

7,47x10-4

SUMA

0,12083

ε=350,06 /0,12083 = 2897 kJ/kg <3400 dominujące zyski wilgoci

  1. Obliczenie okresu przejściowego na wykresie i-x

8.1) Parametry powietrza w strefie pracy

tpop =15 °C

ϕpop = 75 %

xpop = 8,2 g/kg

8.2) Parametry powietrza nawiewanego

tnop =14,0 °C

ϕnop = 50 % odczytano z wykresu i-x

xnop = 5 g/kg odczytano z wykresu i-x

8.3) Obliczenie zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym

Wysokość strefy pracy h = 2,0 m

Wysokość usytuowania otworów wywiewnych H= 3,5 m

Współczynnik zdolności asymilacyjnej powietrza n= f(h/H;ε)

h/H= 2,0/3,5=0,57

ε= 2897 kJ/kg

n= 0,65 odczytano za tabeli 7.1

Zawartość wilgoci w powietrzu wywiewanym:

Xw = Xn + ( Xp-Xn) / n g/kg

Xw = 5 + ( 8,2-5) / 0,65= 9,9 g/kg

8.4) Parametry powietrza wywiewanego

twop =16 °C odczytano z wykresu i-x

ϕwop = 89 %

xwop = 9,9 g/kg

8.5) Obliczenie strumienia powietrza wentylującego

V= Wop / (Xw - Xn)*ρ

V= 0,12083*1000 / (9,9 - 5)*1,2 = 20,6 m3/s= 73977 m3/h

8.6) Obliczenie mocy nagrzewnicy powietrza

Qn = ρ*cp*V*(tn-tz) kW

Qn = 1,2*1,006*20,6*(14,0-10) = 99,5 kW

8.7) Obliczenie krotności wymian powietrza

Ψ = V/K

Ψ = 73977/1600 = 46 wymian

  1. Obliczenia okresu zimnego

tz oz= -18° C , ϕz oz=100% , xz oz = 0,8 g/kg

tp oz = 15 ° C , ϕp oz,=75%

  1. Zyski ciepła jawnego od źródeł zewnętrznych .

    1. Zyski ciepła od oświetlenia .

Nośw. = 25W/m2

Qośw. = Nośw. *F*[β+(1-α-β)*ko]* ϕ = 25*400*[0,5+(1-0-0,5)*1]*0,3=3000 W =

= 3,0 kW

F-powierzchnia = 400 m2

α- dla opraw niewentylowanych = 0

ϕ-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej = 0,3

ko-współczynnik akumulacji = 1

    1. Zyski ciepła od technologii.

Nt = 3,0 kW

Qt = Nt *ϕ1*ϕ2*ϕ3*ϕ4=3,0*0,8*0,7*0,8*0,65 = 0,87 kW

ϕ1=0,8-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej.

ϕ2=0,7-współczynnik obciążenia

ϕ3=0,8-współczynnik jednoczesności pracy .

ϕ4=0,65- współczynnik przejmowania ciepła przez powietrze.

    1. Straty budynku .

qstr.= 15W/m3

Qstr.= K *qstr. *(tp /tp-tz) =1600*15*(15/15-(-18))= 10800W = 10,8 kW

K= 1600m3- kubatura pomieszczenia

qstr= 15 W/m3 - jednostkowa strata ciepła

tp=15°C - temp. pomieszczenia

tz=-18°C - temp. zewnętrzna

  1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników.

    1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy:

2.1.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk -współczynnik przejmowania ciepła jawnego ;

αk = 5,7 +4,07 *w W/(m2K)

w= 0,5 m/s - prędkość ruch u powietrza

αk= 5,7+4,07*0,5 = 7,74 W/(m2K)

a=1,5m

b=2m

n=5 - ilość zbiorników

F= 1,5*2,0 = 3,0 m2 - powierzchnia zwierciadła cieczy

Δt -dla zwierciadła wody

Δt = tpc -t

tpc- temperatura powierzchni wody

tpc = 63,5o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 75oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15o C

Δt= 63,5-15 = 48,5o C

Qj = 7,74 *3*48,5*5= 5630 W = 5,63 kW

2.1.1b) Zbiorniki prostopadłościenne

tpc = 82o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 90 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

a= 1,5m

b=1,5m

n=5

F = 2,25 m2

Δt= 82-15 = 67o C

Qj = 7,74*2,25*67*5 = 5834 W = 5,83 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od ścian zbiorników.

2.2.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 2,0 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 2*(1,5*1,0) + 2*(2,0*1,0)=7,0 m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15 oC

Δt= 50-15 = 35 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(35/1) 0,25 = 4,82 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 4,82*7,0*35*5= 5904 W = 5,90 kW

2.2.1b) Zbiorniki prostopadłościenne :

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 1,5 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 4*(1,5*1,0) = 6,0m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=15 oC

Δt= 50-15 = 35 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(35/1,0) 0,25 = 4,82 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 4,82 *6,0*35*5= 5061 W = 5,06 kW

Sumaryczne zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników :

Qj = Qzw. cieczy+Qść. zb.=5,63+5,83+5,90+5,06 = 22,42 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od przebywających osób .

Qlj = qj *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-181 W/os.-jednostkowe zyski ciepła jawnego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlj = 181 *0,8 *20 = 2896 W = 2,90 kW

  1. Zyski ciepła całkowitego i wilgoci od ludzi:

3.1) Zyski ciepła całkowitego :

Qlc = qc *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-293 W/os.-jednostkowe zyski ciepła całkowitego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlc = 293*0,8 *20 = 4688 W = 4,69 kW

    1. Zyski wilgoci

Wl = w *ϕ *n

n-20-liczba osób

w-168 (g/h)os.-jednostkowe zyski wilgoci-praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Wl = 168*20*0,8 = 2688 g/h= 2,69 kg/h

  1. Zyski wilgoci od zwierciadeł cieczy:

4.1a)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-385,51 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 75 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

Po=ϕ x pon= 50%x17.0=8,5 hPa

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-3m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-63,5 oC -temp. powierzchni wody

tw-75 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,028-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,028+0,013*0,5) * (385,51-8,5)*3 *1013/1013 = 39,02 x 5 = 195,1 kg/h

4.1b)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-615,36 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 82 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-2,25 m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-82 oC -temp. powierzchni wody

tw-90 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,035-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,035+0,013*0,5) * (515,36-8,5)*2,25 *1013/1013 = 47,33 x 5 = 236,7 kg/h

  1. Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą:

W = [ 86,66+9,0/w] * (ts - tm) *F*10-5 kg/h

w-0,1 m/s - prędkość ruchu powietrza nad posadzką

ts = 15 oC - temperatura powietrza wg termometru suchego

tm = 9,5 oC - temperatura powietrza wg termometru mokrego

F = 400 m2 - powierzchnia podłogi

c- 17 % - procent zwilżenia podłogi (68 m2)

W = [ 86,66+9,0/0,1] * (15 - 9,5) *68*10-5 = 0,66 kg/h

  1. Strumień ciepła utajonego wnoszonego do powietrza z parą wodną

Qu = W*(2500 + 1,92*t) kW

Od zbiorników porostopadłościennych:

W=195,1 kg/h=0,054 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (75°C)

t =63,5°C

Qu = 0,054*(2500 + 1,92*63,5)=141,6 kW

Od zbiorników porostopadłościennych

W=236,7 kg/h=0,066 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (90°C)

t =82°C

Qu = 0,066*(2500 + 1,92*82)=175,4 kW

Od zwilżonych poierzhni

W=0,66 kg/h=1,83x10-4 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (15°C)

Qu =1,83x10-4 *(2500 + 1,92*15)= 0,34 kW

Qu = 141,6+175,4+0,46 = 317,46 kW

  1. Obliczenie współczynnika kierunkowego przemiany

ε=Qzbc /Wop kJ/kg

Zestawienia zysków ciepła

jawne

utajone

całkowite

W

W

W

kW

Qnop-zyski od nasłonecznienia

10800

-----------------

10800

10,8

Qośw.-zyski od oświetlenia

3000

-----------------

3000

3,00

Qt-zyski od technologii

870

-----------------

870

0,87

Qzb-zyski od zbior. i zw. cieczy

22420

317460

339880

339,9

Ql-zyski od ludzi

2896

1792

4688

4,69

SUMA

337,66

Zestawienia zysków wilgoci

całkowite

kg/h

kg/s

Wp- Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą

0,66

1,83x10-4

Wzb -zyski wilgoci od zbior. i zw. cieczy

431,8

0,1199

Wl- zyski wilgoci od ludzi

2,69

7,47x10-4

SUMA

0,12083

ε=337,66 /0,12083 = 2795 kJ/kg <3400 dominujące zyski wilgoci

  1. Obliczenie okresu przejściowego na wykresie i-x

8.1) Parametry powietrza w strefie pracy

tpop =15 °C

ϕpop = 75 %

xpop = 8,0 g/kg

8.2) Parametry powietrza nawiewanego

tnop =13,5 °C

ϕnop = 0,19 % odczytano z wykresu i-x

xnop = 0,8 g/kg odczytano z wykresu i-x

8.3) Obliczenie zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym

Wysokość strefy pracy h = 2,0 m

Wysokość usytuowania otworów wywiewnych H= 3,5 m

Współczynnik zdolności asymilacyjnej powietrza n= f(h/H;ε)

h/H= 2,0/3,5=0,57

ε= 2795 kJ/kg

n= 0,66 odczytano za tabeli 7.1

Zawartość wilgoci w powietrzu wywiewanym:

Xw = Xn + ( Xp-Xn) / n g/kg

Xw = 0,8 + ( 8,0-0,8) / 0,66= 11,7 g/kg

8.4) Parametry powietrza wywiewanego

twop =16 °C odczytano z wykresu i-x

ϕwop > 100 %

xwop = 11,7 g/kg

8.5) Obliczenie bezpiecznej temperatury powietrza wywiewanego

tw=(tr+1)*αw-u*tz / αw - u

u= 0,35 W/(m2K) - wsp. przenikania ciepła przez przegrody

αw= 8,15 W/(m2K) - wsp. przejmowania ciepła po wewn. stronie przegrody

t= 15 ° C - temp. powietrza w pomieszczeniu

tz=-18 ° C - temp. powietrza zewnętrznego

tr= 16,5 ° C - temp. punktu rosy powietrza wywiewanego

tw=(16,5+1)*8,15-0,35*(-18 )/ 8,15 - 0,35= 19 ° C

8.6 Obliczenie zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym przy nowych założeniach:

Wysokość strefy pracy h = 2,0 m

Wysokość usytuowania otworów wywiewnych H= 3,5 m

Współczynnik zdolności asymilacyjnej powietrza n= f(h/H;ε)

h/H= 0,57

ε= 3050 kJ/kg Odczytany z wykresu nowy współczynnik kierunkowy przemiany dla prostej N1-W2

n2= 0,64

Zawartość wilgoci w powietrzu w strefie pracy przy nowym stanie powietrza nawiewanego:

Xp2= n2 * ( Xw2-Xn1) +X n1 g/kg

Xp2= 0,64 * ( 11,8-0,8) +0,8 = 7,8 g/kg

8.7) Obliczenie strumienia powietrza wentylującego

V= Wop / (Xw - Xn)*ρ

V= 0,12083*1000 / (11,8 - 0,8)*1,2 = 9,15m3/s = 32953 m3/h

8.7a) Obliczenie strumienia powietrza nawiewanego do strefy pracy i strefy górnej

-strumień powietrza nawiewany do strefy górnej

VG =V*N1Nx/N1N2

VG = 32953 (13,5-17) /13,5*35 = 16005 m3/h= 4,44 m3/s

strumień powietrza nawiewany do strefy pracy

VD= V-VG

VD= 9,15-4,44=4,71 m3/s

8.8) Obliczenie mocy nagrzewnicy powietrza

Qsp = ρ*cp*V*(tn-tz) kW

Qsp = 1,2*1,006*9,15*(17,0-(-18) = 386 kW

3.8a) Obliczenie mocy nagrzewnicy powietrza nawiewanego do strefy podsufitowej

Qsg = ρ*cp*V*(tn-tz) kW

Qsg = 1,2*1,006*4,44*(35-17,0) = 96,5 kW

3.9) Obliczenie krotności wymian powietrza

Ψ = V/K

Ψ = 32953/1600 = 20,6 wymian

  1. Obliczenia okresu ciepłego

tz oc = 30 °C , ϕz oc= 45%

tp oc = tzoc+5 °C =35°C , ϕp oc=60%

  1. Zyski ciepła jawnego od źródeł zewnętrznych .

    1. Zyski ciepła od nasłonecznienia

qnzop = 15 W/m3

Qnzop = qnzop *K = 15 * 1600 = 24000 W = 24,0 kW

    1. Zyski ciepła od oświetlenia .

Nośw. = 25W/m2

Qośw. = Nośw. *F*[β+(1-α-β)*ko]* ϕ = 25*400*[0,5+(1-0-0,5)*1]*0,3=3000 W =

= 3,0 kW

F-powierzchnia = 400 m2

α- dla opraw niewentylowanych = 0

ϕ-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej = 0,3

ko-współczynnik akumulacji = 1

    1. Zyski ciepła od technologii.

Nt = 3,0 kW

Qt = Nt *ϕ1*ϕ2*ϕ3*ϕ4=3,0*0,8*0,7*0,8*0,65 = 0,87 kW

ϕ1=0,8-współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej.

ϕ2=0,7-współczynnik obciążenia

ϕ3=0,8-współczynnik jednoczesności pracy .

ϕ4=0,65- współczynnik przejmowania ciepła przez powietrze.

  1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników.

    1. Zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy:

2.1.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk -współczynnik przejmowania ciepła jawnego ;

αk = 5,7 +4,07 *w W/(m2K)

w= 0,5 m/s - prędkość ruch u powietrza

αk= 5,7+4,07*0,5 = 7,74 W/(m2K)

a=1,5m

b=2m

n=5 - ilość zbiorników

F= 1,5*2,0 = 3,0 m2 - powierzchnia zwierciadła cieczy

Δt -dla zwierciadła wody

Δt = tpc -t

tpc- temperatura powierzchni wody

tpc = 63,5o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 75oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=35o C

Δt= 63,5-35 = 28,5 oC

Qj = 7,74 *3*28,5*5= 3309 W = 3,3 kW

2.1.1b) Zbiorniki prostopadłościenne

tpc = 82o C (zgodnie z punktem 4,7,2 Wentylacja -Przydróżny) dla tw= 90 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

a= 1,5m

b=1,5m

n=5

F = 2,25 m2

Δt= 82-35 = 47o C

Qj = 7,74*2,25*47*5 = 4093 W = 4,10 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od ścian zbiorników.

2.2.1a) Zbiorniki prostopadłościenne :

Qj = αk * F*Δt*n kW

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 2,0 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 2*(1,5*1,0) + 2*(2,0*1,0)=7,0 m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=35 oC

Δt= 50-35 = 15 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(15/1) 0,25 = 3,90 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 3,90*7,0*15*5= 2048 W = 2,05 kW

2.2.1b) Zbiorniki prostopadłościenne :

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 W/(m2K)

w = 0,5 m/s

a=1,5 m

b= 1,5 m

h= 1,0 m

n = 5

F = 2*a*h + 2*b*h = 4*(1,5*1,0) = 6,0m2

Δt -dla ścian zbiornika

Δt = θ-t

θ- temperatura ścian zbiornika = 50 oC

t- temperatura powietrza w pomieszczenia

t=35 oC

Δt= 50-35 = 15 oC

αk = 1,98*(Δt /h) 0,25 =1,98 *(15/1,0) 0,25 = 3,90 (W/(m2K)

Qj = αk * F*Δt*n kW

Qj = 3,90 *6,0*15*5= 1755 W = 1,76 kW

Sumaryczne zyski ciepła jawnego od zwierciadeł cieczy i ścian zbiorników :

Qj = Qzw. cieczy+Qść. zb.=3,30+4,10+2,05+1,76 = 11,21 kW

    1. Zyski ciepła jawnego od przebywających osób .

Qlj = qj *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-101 W/os.-jednostkowe zyski ciepła jawnego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlj = 101 *0,8 *20 = 1616 W = 1,62 kW

  1. Zyski ciepła całkowitego i wilgoci od ludzi:

3.1) Zyski ciepła całkowitego :

Qlc = qc *ϕ *n

n-20-liczba osób

qj-293 W/os.-jednostkowe zyski ciepła całkowitego -praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Qlc = 293*0,8 *20 = 4688 W = 4,69 kW

    1. Zyski wilgoci

Wl = w *ϕ *n

n-20-liczba osób

w-290 (g/h)os.-jednostkowe zyski wilgoci-praca ciężka

ϕ- 0,8 -współczynnik jednoczesności przebywania

Wl = 290*20*0,8 = 4640 g/h= 4,64 kg/h

  1. Zyski wilgoci od zwierciadeł cieczy:

4.1a)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-385,51 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 75 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

Po=ϕ x pon= 50%x17.0=8,5 hPa

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-3m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-63,5 oC -temp. powierzchni wody

tw-75 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,028-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,028+0,013*0,5) * (385,51-8,5)*3 *1013/1013 = 39,02 x 5 = 195,1 kg/h

4.1b)Zbiorniki prostopadłościenne .

W = (a+0,013*w) * (pon-po)*F*1013/b kg/h

pon-615,36 hPa - ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w warstwie granicznej

przy temp. powierzchni wody tpc = 82 oC

po-8,5 hPa-ciśnienie cząsteczkowe pary wodnej w powietrzu w temp . powietrza.

b-1013 hPa-ciśnienie barometryczne

w-0,5 m/s - prędkość ruchu powietrza nad zwierciadłem wody.

F-2,25 m2 - powierzchnia swobodnego zwierciadła wody

n-5 -liczba zbiorników

tpc-82 oC -temp. powierzchni wody

tw-90 oC - temp. wody w zbiorniku

a-0,035-współczynnik zależny od tw ,tpc (odczyt z wykresu)

W = (0,035+0,013*0,5) * (515,36-8,5)*2,25 *1013/1013 = 47,33 x 5 = 236,7 kg/h

  1. Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą:

W = [ 86,66+9,0/w] * (ts - tm) *F*10-5 kg/h

w-0,1 m/s - prędkość ruchu powietrza nad posadzką

ts = 35 oC - temperatura powietrza wg termometru suchego

tm = 28,2 oC - temperatura powietrza wg termometru mokrego

F = 400 m2 - powierzchnia podłogi

c- 17 % - procent zwilżenia podłogi (68 m2)

W = [ 86,66+9,0/0,1] * (35 - 28,2) *68*10-5 = 0,82 kg/h

  1. Strumień ciepła utajonego wnoszonego do powietrza z parą wodną

Qu = W*(2500 + 1,92*t) kW

Od zbiorników porostopadłościennych:

W=195,1 kg/h=0,054 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (75°C)

t =63,5°C

Qu = 0,054*(2500 + 1,92*63,5)=141,6 kW

Od zbiorników porostopadłościennych

W=236,7 kg/h=0,066 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (90°C)

t =82°C

Qu = 0,066*(2500 + 1,92*82)=175,4 kW

Od zwilżonych poierzhni

W=0,82 kg/h=2,27x10-4 kg/s -strumień wilgoci wnoszony do powietrza (35°C)

Qu =2,27x10-4 *(2500 + 1,92*35)= 0,58 kW

Qu = 141,6+175,4+0,58 = 317,58 kW

  1. Obliczenie współczynnika kierunkowego przemiany

ε=Qzbc /Wop kJ/kg

Zestawienia zysków ciepła

jawne

utajone

całkowite

W

W

W

kW

Qnop-zyski od nasłonecznienia

2400

-----------------

2400

2,4

Qośw.-zyski od oświetlenia

3000

-----------------

3000

3,00

Qt-zyski od technologii

870

-----------------

870

0,87

Qzb-zyski od zbior. i zw. cieczy

11210

317580

328790

328,79

Ql-zyski od ludzi

1616

3072

4688

4,69

SUMA

361,35

Zestawienia zysków wilgoci

całkowite

kg/h

kg/s

Wp- Zyski wilgoci od powierzchni zwilżonych wodą

0,82

2,28x10-4

Wzb -zyski wilgoci od zbior. i zw. cieczy

431,8

0,1199

Wl- zyski wilgoci od ludzi

4,64

1,29x10-3

SUMA

0,121418

ε=361,35 /0,121418 = 2976 kJ/kg <3400 dominujące zyski wilgoci

  1. Obliczenie okresu ciepłego na wykresie i-x

8.1) Parametry powietrza w strefie pracy

tpop =35 °C

ϕpop = 60 %

xpop = 20,8 g/kg

8.2) Parametry powietrza nawiewanego

tnop =30 °C

ϕnop = 45 % odczytano z wykresu i-x

xnop = 10,3 g/kg odczytano z wykresu i-x

8.3) Obliczenie zawartości wilgoci w powietrzu wywiewanym

Wysokość strefy pracy h = 2,0 m

Wysokość usytuowania otworów wywiewnych H= 3,5 m

Współczynnik zdolności asymilacyjnej powietrza n= f(h/H;ε)

h/H= 2,0/3,5=0,57

ε= 2976 kJ/kg

n= 0,66 odczytano za tabeli 7.1

Zawartość wilgoci w powietrzu wywiewanym:

Xw = Xn + ( Xp-Xn) / n g/kg

Xw = 10,3 + ( 20,8-10,3) / 0,66= 26,2 g/kg

8.4) Parametry powietrza wywiewanego

twop =37 °C odczytano z wykresu i-x

ϕwop = 65 %

xwop = 26,2 g/kg

8.5) Obliczenie strumienia powietrza wentylującego

V= Wop / (Xw - Xn)*ρ

V= 0,121418*1000 / (26,2 - 10,3)*1,2 = 9,16 m3/s= 32976 m3/h

8.6) Obliczenie krotności wymian powietrza

Ψ = V/K

Ψ = 32976/1600 = 20,61 wymian


Wymiennik krzyżowy

Wymiennik obrotowy

Wymiennik glikolowy

Wymiennik typu „rurka ciepła”

centrala

typ

CV-A3 X314A/1-6

CV-A3LO-298A/1-6

CV-A3PG-42A/1-6

CV-A3PG256A/1-6

[mm]

4880 X 2272

3690 X2272

3310X1261

2930X1261

3110 X1980

Strata ciśnienia [Pa]

Nawiew

Filtr - 117

Wym. - 207

Nagrz.-22

Chłod.- 99

Filtr - 117

Wym. - 71

Nagrz.-22

Chłod.- 99

Filtr - 117

Nag. glik. - 278

Nagrz.-49

Chłod.- 99

Filtr - 130

Wym. - 100

Nagrz.-80

Chłod.- 80

Wywiew

Filtr-111

Wym.-181

Filtr-111

Wym.-61

Filtr-111

Chłod glik.-247

Filtr-130

Wym.-100

Moc nagrzewnicy

63

39

76

58

Moc nagrzewn .wtórnej

9

------------------

9

9

Moc chłodnicy

50

37

53

53

Sprawność

59%-odzysk temperatury.

75% -odzysk temperatury , wilgotności.

45%- odzysk temperatury

60%- odzysk temperatury

Parametry powietrza wywiewanego.

Jakość strumienia

Całkowita separacja strumienia nawiewanego i wywiewanego

Możliwe nieszczelności 3-5%, nie należy stosować przy całkowitej separacji strumienia.

Stosuje się w systemach o wysokim reżimie czystości powietrza .

Całkowita separacja strumienia nawiewanego i wywiewanego

Dodatkowe urządzenia

Wymiennik jest wyposażony w

  • przepustnicę obejściową (by-pass),

  • pod wymienn.,po stronie wywiewu odkraplacz z tacą na skropliny odpływ wyposaż . w syfon.

  • po stronie wywiewu za wymiennikiem znajduje się czujnik temp.

  • zaleca się zwiększenie mocy nagrzewnicy

Wymiennik jest wyposażony w

  • silnik z regulacją ilości obrotów (zabezpieczenie przed zamarzaniem)

  • w standardzie wirnik posiadający śluzy czyszczące zapobiegające przedostawaniu się powietrza wywiewanego na stronę nawiewu.

Dla poprawnego funkcjonowania ,układ musi być wyposażony w kompletną instalację glikolową która nie jest częścią składowa centrali

Wymiennik jest wyposażony w

  • przepustnicę obejściową (by-pass),

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

Wydział INŻYNIERII ŚRODOWISKA

Katedra Klimatyzacji i Ciepłownictwa

Ćwiczenie projektowe nr.2

Z

„Wybranych zagadnień z wentylacji przemysłowej”

Temat : Projekt wentylacji odemglającej.

Sprawdził : Wykonała :

mgr inż. Rafał Spławski Monika Kruk

0x08 graphic

CENTRALA NAWIEWNA CENTRALA WYWIEWNA

0x08 graphic

CENTRALA Z WYMIENNIKIEM TYPU „RURKA CIEPŁA”

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Dane Projekt nr 1 MK
Nissin Di866 mk II instrukcja
mk 23
MK warstwowe.odpowiedzi, STUDIA, SEMESTR IV, Materiały kompozytowe
grammar lesson mk
MK zbior2
sprawko na MK
ZPR 11 2012 MK
mk 05
mk 6
MK (2)
Mk test gr 4
CHROMATOGRAFIA PODSTAWY MK
mk 01
mk 16
mk 19
firearms ! Manual Sten MK II Submachine Gun
Mk test gr 2
MK, Stomatologia, III rok, medycyna ratunkowa, materiały

więcej podobnych podstron