Sc opor zib


Politechnika Gdańska

Wydział Inżynierii Środowiska

Katedra Geotechniki

PROJEKT Z FUNDAMENTOWANIA

Mur oporowy dla dwóch wariantów posadowienia.

0x08 graphic

Zbigniew SZUCHNICKI

WBL sem.VI KBI2

Rok akademicki 1998/99

1.0 OPIS TECHNICZNY

Projekt przewiduje zaprojektowanie muru oporowego podtrzymującego naziom wysokości 3m. Przyjęto ścianę żelbetową kątową ze wspornikiem odciążającym. Wysokość ściany 7,5 m.; szerokość podstawy 5,8 m.; najmniejsza grubość ściany wynosi 0,30 m największa 0,50 m przy podstawie; najmniejsza grubość ściany części pionowej 0,2 m . Szerokość odsadzki od strony zasypu wynosi 4.0 m, natomiast z drugiej strony 1.0 m.

Długość sekcji dylatacyjnej przyjęto 15 m.

Jako grunt zasypowy przyjęto piasek drobny o ID=0,5 .Projekt przewiduje dwa warianty posadowienia. Dla wariantu 1,przyjęto posadowienie bezpośrednie, zaś dla wariantu 2 posadowienie na palach ze względu na warstwę torfu, która nie jest w stanie przenieść obciążeń. Obciążenie w wyniku zastosowania pali zostało przeniesione na warstwę nośną piasku średniego i grubego.

Dla wariantu 2 przyjęto pale typu Vibro-Fundex o średnicy d=457 mm.

W obu przypadkach zastosowano taką samą formę dylatacji i odwodnienia. Za izolację przyjęto warstwę papy z wkładką z włókniny syntetycznej od strony gruntu. Jako formę odwodnienia przyjęto filtr odwrotny. Dokładnie te elementy widać na rysunku

Dla poszczególnych wariantów określono następujące warunki geologiczne:

WARIANT 1

WARIANT 2

Warstwa

Nazwa gruntu

Geneza

ID/IL

Warstwa

Nazwa gruntu

Geneza

ID/IL

0.0 - 2.0

glina pylasta

B

0.40

0.0 - 2.0

glina pylasta

B

0.40

2.0 - 3.5

piasek drobny

0.38

2.0 - 3.5

piasek drobny

0.38

0x08 graphic
3.5 - 20.0

piasek średni

i gruby

0.64

3.5 - 4.8

Torf 0x01 graphic
O c=5kPa

0x08 graphic

4.8 - 30.0

piasek średni

i gruby

0.64

2.0 DANE WYJŚCIOWE.

2.1 Parametry geotechniczne normowe i obliczeniowe.

W temacie projektu przyjęto następujące parametry warstw podłoża :

- dla gliny pylastej (Gπ ) : IL = 0.40 , geneza B0

- dla piasku drobnego ( Pd ) : ID = 0.38

- dla piasku średniego i grubego ( Ps i Pr ) : ID = 0.64

Poziom wody gruntowej jest na głębokości 3 m poniżej dolnego naziomu Przyjęto następujące parametry normowe gruntów :

dla gliny pylastej (Gπ ) :

φu(n) = 14.6O ,

cu(n) = 24 kPa ,

M0(n) = 23 MPa ,

E0(n) = 19 MPa ,

γs = 26.28 kN/m3 ,

γ = 19.61 kN/m3

ν = 0.29

M(n) = 30.66 MPa,

E(n) = 23.30 MPa

dla piasku drobnego ( Pd ) :

φu(n) = 29.9o ,

M0(n) = 52 MPa ,

E0(n) = 37 MPa ,

ν = 0.30

M(n) = 65 MPa,

E(n) = 48.1 MPa ,

γs = 25.98 kN/m3

γ = 18,64 kN/m3

dla piasku średniego i grubego ( Ps i Pr ) :

φu(n) = 34o ,

M0(n) = 120 MPa ,

E0(n) = 60 MPa ,

ν = 0.25

M(n) = 133.3 MPa,

E(n) = 110.6 MPa ,

γs = 25.98 kN/m3 ,

γ = 19.61 kN/m3

Jako grunt zasypowy przyjęto piasek drobny, taki sam jaki występuje poniżej poziomu 2m:

Ciężar objętościowy gruntu pod zwierciadłem wody gruntowej ( Pd ) :

n = [ ρs×(1+wn ) - ρ ] / [ ρs×(1+wn )] = [2.65×(1+ 0.24) -1,85] / [2.65×(1+ 0.24)] = 0.422

ρ` (n) = (1-n )×( ρs - ρw ) = (1- 0,422)×(2.65 - 1.0) = 0.954 g/cm3

γ` (n) = 9.35 kN/m3

Ciężar objętościowy gruntu pod zwierciadłem wody gruntowej ( Ps i Pr ) :

n = [ ρs×(1+wn ) - ρ ] / [ ρs×(1+wn )] = [2.65×(1+ 0.22) -2.0] / [2.65×(1+ 0.22)] = 0.38

ρ` (n) = (1-n )×( ρs - ρw ) = (1- 0.38)×(2.65 - 1.0) = 1.02 g/cm3

γ` (n) = 10.0 kN/m3

2.2 Kształt i wymiary ściany oporowej.

Zgodnie z zadanym tematem przyjęto ścianę ze wspornikiem. Kształt i wymiary ściany oraz układ warstw przedstawiono na rysunku nr1.

Wstępnie założono wymianę gliny plastycznej i zastąpieniem jej gruntem zasypowym (Pd). Ściana została posadowiona na głębokości 1.2m.(głębokość przemarzania h=1.0m. ).

0x08 graphic
Rys nr1.

3.0 ZEBRANIE OBCIĄŻEŃ.

Obciążenia zebrano na ścianę oporową na długości 1m..

0x08 graphic
Rys nr2.

0x08 graphic
3.1 Ciężar własny ściany oporowej (wartości charakterystyczne).

B1 = γżb×F1 = 24.0×3,6×0,5 = 43,2 kN/m

B2 = γżb×F2 = 24.0×3,6×0,5×0,36 = 15,52 kN/m

B3 = γżb×F3 = 24.0×2,2×0,6 = 31,68 kN/m

B4 = γżb×F4 = 24.0×1,2×0,15 = 4,32 kN/m

3.2. Ciężar gruntu i naziomu. (wartości charakterystyczne).

G1 = γgr×Fg1 = 17,17×2,45×0,50x01 graphic
0,245 = 5,15 kN/m

G2 = γgr×Fg2 = 17,17×2,45×0,77 = 32,39 kN/m

G3 = γgr×Fg3 = 17,17×0,1×0,5 = 0,86 kN/m

G3 = γgr×Fg3 = 17,17×1,4×1,0 = 3,09 kN/m

3.3. Obciążenie naziomem .

N = 14×1,4 = 11,2 kN/m.

3.4. Wyznaczenie wartości parcia na ściankę

Grunt nasypowy - piasek drobny (mało wilgotny).

q = p = 14.0 kPa ID = 0.40 , φu(n) = 30o , γ(n) = 17,17 kN/m3

Współczynnik parcia granicznego

Ka=

gdzie:

β - kąt nachylenia ściany do pionu,

ε - kąt nachylenia naziomu od poziomu,

δ2(n) - wartość charakterystyczna kąta tarcia gruntu o ścianę

Przyjmujemy:

β= 0 (liczymy jak dla ściany pionowej)

δ2(n)= 0,5*φu(n) (dla zwiększenia bezpieczeństwa)

Ka = 0.301

Wartości parcia na poszcególnych poziomach :

Z = 0 e01= (γn*z+ qn)*Ka = 2,41 kPa

Z = 1,15 e02= (γn*z+ qn)*Ka = 8,35 kPa

Z = 0,85 e03= (γn*z)*Ka = 4,39 kPa

Z = 3,60 e04= (γn*z+ qn)*Ka = 21,01 kPa

Na podstawie tych wartości określam wypadkowe wartości parcia i ich składowe :

Poziomą - X Pionową - Y

E=[(e1+e2)/2]*h

E1 = 6,19

E1(X) = 5,97 kN

E1(Y) = 1,60 kN

E2 = 2,19 kN

E2(x) = 2,12 kN

E2(Y) = 0,57 kN

E3 = 27,90 kN

E3(X) = 26,95 kN

E3(Y) = 7,22 kN

Położenie wypadkowej względem podstawy fundamentu obliczyłem korzystając ze wzoru poniżej. Wartości mimośrodów względem punktu A pokazane zostały na rysunku nr3.

e0 = h0 =

.

0x08 graphic
0x08 graphic

4.0 NAPRĘŻENIA POD ŚCIANĄ OD OBCIĄŻEŃ STAŁYCH I ZMIENNYCH.

Obliczenia wykonano w programie EXCEL. Wyniki przedstawiono w tabeli.

0x08 graphic

Biorąc długość 1m muru oporowego otrzymujemy:

Suma sił pionowych

N = 177,75 kN

Moment sił pionowych względem punktu A(środek geometryczny podstawy fundamentu)

M = -39,37 kNm

Suma sił poziomych

T = 35,04kN

Moment sił poziomych względem punktu A

MO = 41,02kNm

Mimośród wypadkowej obciążeń względem punktu A

eA = 0x01 graphic
=0x01 graphic
=0,0091 m

eA =0.0091 m < b/6 = 2,1/6 = 0.35 m. (warunek spełniony)

Naprężenia pod ścianą

σ1,2 =

Parametry geometryczne podstawy :

Pole podstawy F = 1.0×B = 1.0×2,1 = 2,1 m2

Wskaźnik wytrzymałości W = (1.0×B2)/6 = (1.0×2,12)/6 = 0,735 m3

M = MO - M = 1,65kNm

σ1 = 86,89 kPa

σ2 = 82,40 kPa

Sprawdzenie warunków dopuszczalności naprężeń:

  1. σ1 ,σ2 > 0 (warunek spełniony)

  1. σ1 / σ2 < 3.0

σ1 / σ2 = 1,05 < 3.0 (warunek spełniony)

0x08 graphic

5.SPRAWDZENIE STATECZNOŚCI MURU OPOROWEGO.

5.a. Według I stanu granicznego

W obliczeniach stanu granicznego nośności wprowadza się częściowe współczynniki bezpieczeństwa zwiększające w stosunku do wartości obciążeń i zmniejszające w stosunku do wartości decydujących o wytrzymałości gruntu (ciężaru objętościowego, kąta tarcia wewnętrznego i spójności )

Dla piasku drobnego

φ =26,9O γ =15,45kN/m3 γ'=8,42 kN/m3 Mo=52MPa

Dla piasku średniego/grubego

φ =30,6O γ =17,65 kN/m3 γ'=9,0 kN/m3 Mo=120MPa

5.1. RÓWNOWAGA SIŁ PIONOWYCH

Qr < mQfNB

Qr- suma sił pionowych od ścianki , gruntu i naziomu

QfNB- nośność gruntu pionowa składowa obliczeniowa oporu granicznego podłoża gruntowego

m -współczynnik bezpieczeństwa

QfNB = B1× L1×[NC×cu(r)×iC+ND×γD(r)×Dmin×iD+NB×γB(r)×B1×iB]

B1 = B - 2 × eB

eB = MA/maxN =(MaxME+ MaxMG)/maxN =0,029m

B1=2,041m

Przyjęto fundament pasmowy (L>5B) w związku z powyższym do obliczeń przyjęto:

L1 = L = 1.0

B/L = 0

φu(r) = γm×φu(n) = 27O => ND=13,20

NC=23,94

NB=4,66

tgδ = Tr / Nr = 0,216

tgδ/tgφu(r) = 0,424 => ib=0,46

id=0,67

ic=0,62

Stąd otrzymuję wartość:

QfNB = 468,93 kN

m=0,9*0,9 = 0,81

Qr < mQfNB

194,58 < 468,93*0,81 = 375,85 (warunek spełniony)

5.2. STATECZNOŚĆ NA OBRÓT WZGLĘDEM PUNKTU „B”

Mor < m0*Mur

Mor - moment wszystkich sił obliczeniowych powodujących obrót ściany

Mur - moment wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających obrotowi ściany

Warunek równowagi sprawdzam dla max parcia i min obciążenia gruntem, naziomem, konstrukcją i składową parcia pionową parcia

Mor= 49,22 kNm

Mur= 203,41 kNm m0 = 0,9 ( dla q<10kPa )

49,22 < 0,9*203,41 = 183,07 (warunek spełniony)

5.3. RÓWNOWAGA SIŁ POZIOMYCH

Qtr ≤ mt×Qtf

Gdzie:

Qtr - obliczeniowa wartość składowej poziomej obciążenia w płaszczyźnie ścięcia Qtr = T(r)

Qtf - suma rzutów na płaszczyznę ścięcia wszystkich sił obliczeniowych przeciwdziałających przesunięciu ściany

mt - 0.95 (dla q <10 kPa )

Qtr = 40,05 kN/mb

Qtf = Nr × tgφ( r )

gdzie:

Nr - suma obliczeniowych sił pionowych obciążających podstawę fundamentu

φ( r ) - kąt tarcia gruntu pod podstawą

Nr =159,98 kN φ( r ) = 27O

Qtf = 81,51 kN/mb

42,05 < 0,95*81,51 = 77,51 (warunek spełniony)

5.4. SPRAWDZENIE STATECZNOŚCI OGÓLNEJ METODĄ FELLENIUSA

Sprawdzenie stateczności ogólnej wykonano za pomocą metody FELLENIUSA na parametrach charakterystycznych gruntu. W celu uproszczenia obliczeń przyjęto potencjalny środek obrotu w odległości 0.27H ( w pionie jak i w poziomie od górnej krawędzi ściany oporowej 0,27H = 0,81m). Przejście walca poślizgu założono przez prawy dolny kraniec podstawy ściany. Szerokość paska, którym podzieliłem jest równy 0,1R = 0,557 m).

Obliczenia oparte zostały o program AutoCAD (wyznaczenie wysokości zastępczych bloków oraz kątów nachylenia promieni dla poszczególnych bloków) i przedstawione poniżej

  1. Wyznaczenie wysokości średnich poszczególnych bloków

H1=0,436 m H10=4,586 m

H2= 0,845 m H11= 4,412 m

H3= 1,167m H12= 4,167 m

H4= 1,411 m H13= 3,845 m

H5= 1,586 m H14= 3,426 m

H6= 1,700 m H15= 2,878 m

H7= 1,756 m H16= 2,129 m

H8= 1,756 m H17= 0,938m

H9= 4,700 m

2.)Wyznaczenie kątów nachylenia promieni do pionu dla poszczególnych bloków:

x1= 40,5 x10= 14,5

x2= 33,4 x11= 20,5

x3= 26,7 x12= 26,7

x4= 20,5 x13= 33,4

x5= 14,5 x14= 40,5

x6= 8,6 x15= 48,6

x7= 2,9 x16= 58,2

x8= 2,9 x17= 71,7

x9= 8,6


0x08 graphic


Tablica wartości do wyznaczenia współczynnika F

Blok

h gr

γ gr

g1

h żelb.

γ żelb.

g2

q (naziom)

g(i)

x(stopnie)

x(rad)

sin(x)

cos(x)

tg()

g(i)cos(x)tg()

g(i)sin(x)

1

0,43

17,17

7,383

0

24,0

0

0

7,383

-40,52

-0,70721

-0,6497

0,7602

0,5773

3,2403

-4,7969

2

0,85

17,17

14,595

0

24,0

0

0

14,595

-33,35

-0,58207

-0,5498

0,8353

0,5773

7,0383

-8,0234

3

1,17

17,17

20,089

0

24,0

0

0

20,089

-26,73

-0,46653

-0,4498

0,8931

0,5773

10,3585

-9,0357

4

1,41

17,17

24,210

0

24,0

0

0

24,210

-20,48

-0,35744

-0,3499

0,9368

0,5773

13,0936

-8,4705

5

1,59

17,17

27,300

0

24,0

0

0

27,300

-14,47

-0,25255

-0,2499

0,9683

0,5773

15,2613

-6,8216

6

1,70

17,17

29,189

0

24,0

0

0

29,189

-8,62

-0,15045

-0,1499

0,9887

0,5773

16,6613

-4,3749

7

1,75

17,17

30,048

0

24,0

0

0

30,048

-2,86

-0,04992

-0,0499

0,9988

0,5773

17,3257

-1,4992

82,9790

-43,0222

8

0,50

17,17

8,585

0,60

24,0

14,40

0

22,985

2,86

0,04992

0,0499

0,9988

0,5773

13,2534

1,1469

9

1,15

17,17

19,746

2,84

24,0

68,16

0

87,906

8,62

0,15045

0,1499

0,9887

0,5773

50,1772

13,1753

10

1,56

17,17

26,785

3,02

24,0

72,48

5,2

104,465

14,47

0,25255

0,2499

0,9683

0,5773

58,3977

26,1030

11

3,66

17,17

62,842

0,75

24,0

18,00

8,0

88,842

20,48

0,35744

0,3499

0,9368

0,5773

48,0494

31,0841

12

3,41

17,17

58,550

0,75

24,0

18,00

8,0

84,550

26,73

0,46653

0,4498

0,8931

0,5773

43,5967

38,0293

13

3,85

17,17

66,105

0

24,0

0

8,0

74,105

33,35

0,58207

0,5498

0,8353

0,5773

35,7376

40,7391

14

3,43

17,17

58,893

0

24,0

0

8,0

66,893

40,52

0,70721

0,6497

0,7602

0,5773

29,3577

43,4613

15

2,88

17,17

49,450

0

24,0

0

8,0

57,450

48,56

0,84753

0,7496

0,6618

0,5773

21,9513

43,0670

16

2,13

17,17

36,572

0

24,0

0

8,0

44,572

58,17

1,01526

0,8496

0,5274

0,5773

13,5715

37,8692

17

0,94

17,17

16,140

0

24,0

0

8,0

24,140

71,72

1,25175

0,9495

0,3137

0,5773

4,3714

22,9216

318,4640

254,5748


3.)Tablica zestawcza niezbędnych wielkości do wyznaczenia współczynnika F znajduje się w tabeli nr1 na stronie poprzedniej.

F = 0x01 graphic
1,9

F = 1,9 > 1,5

Mo < m*Mu m=0,9

Mo = 254,57 - 43,02 = 211,55 kNm

Mu = 318,46 + 82,98 = 401,44 kNm

211,55 < 361,30 (warunek spełniony)

6. SPRAWDZENIE STANÓW GRANICZNYCH UŻYTKOWANIA BUDOWLI (II stan graniczny)

6.1. Wartości osiadań.

Wartości osiadań zostały wyznaczone w jednoosiowym stanie naprężenia, dla punktów 0,1,2.

Osiadania zostały wyznaczone wg wzoru

Sj = Σ((σjzi × hi )/M0i ) j = 0,1,2

gdzie:

Sj - osiadanie punktów 0,1,2,

σjzi - składowa pionowa naprężenia w osi na poziomie zi,

M0i - edometryczny moduł ściśliwości warstwy,

hi - miąższość warstwy,

Wartości naprężeń σjzi obliczono wg wzorów:

σ0zi = k0×P1+ k'0×P2

σ1zi = k1×P1+ k'1×P2

σ2zi = k1×P1+ k'2×P2

gdzie:

k0, k'0, k1, k'1, k'2 -współczynniki zależne od stosunku Z/B ( zagłębienie środka warstwy w stosunku do szerokości fundamentu ściany )

Warstwę piasku średniego i grubego podzielono na paski o grubości 1m.

Wartości osiadań dla punktów 0,1, 2 otrzymano jako sumę osiadań w poszczególnych warstwach. Wszystkie obliczenia przeprowadzono za pomocą programu EXCEL.

Otrzymane wartości przedstawiono w tabeli .

0x08 graphic

S1,S2,S0 < 100mm (warunek spełniony)

6.2. Przemieszczenie poziome górnej krawędzi ściany.

f2 = (S1 - S2)*H/B = 0,094m

0,094m < 0,015*H = 0,063m (warunek spełniony)

6.3. Kąt obrotu podstawy

0x01 graphic
(S1-S2)*H/B = 2,2*10-5m

2,2*10-5m < 0,006 (warunek spełniony)

6.4. Przemieszczenia poziome podstawy fundamentu.

Wyznaczenie miąższości przemieszczającej się warstwy (hw)

hw = 0.4×(B+la)

B = 2,1 m

la - długość wyparcia klina strefy odporu

φ(n) = 30o

Wyznaczenie długość wyparcia strefy klina odporu la:

la = 1,2/tg(45o(n)/2) = 1/tg(45-30/2) = 1,96 m

hw = 0.4×(2,1+1,96) = 1,62 m

Ponieważ do głębokości 1,62m występuje jeden rodzaj gruntu - piasek drobny dlatego posługuję się wzorem

f1 = 0x01 graphic

gdzie:

QH - obciążenie poziome

li - długość odcinka obliczeniowego

E0=37MPa

QH = 35,04 kN

li = 1m

f1 = 0,474 mm

Wariant II - posadowienie na palach

7.1 PRZYJĘCIE WYMIARÓW ŚCIANY I ZEBRANIE OBCIĄŻEŃ.

Wymiary ściany przyjęto identyczne jak dla I wariantu ukształtowania podłoża gruntowego - wg pkt. 2.2.

Zebranie obciążeń - wg pkt. 3.0

7.2 WYZNACZENIE OBCIĄŻEŃ DZIAŁAJĄCYCH NA PAL.

Długość sekcji dylatacyjnej - przyjęto 15 m.(dla ściany żelbetowej nasłonecznionej)

Przyjęto pale typu VIBRO-FUNDEX o średnicy φ = 457 mm .

Zastosowano trzy pale

- pal pionowy wciskany [1]

- pal ukośny (5:1) wciskany [2]

- pal ukośny (6:1) wyciągany [3]

Plan palowania :

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

8. OBLICZANIE NOŚNOŚCI PALI POJEDYNCZYCH ORAZ W GRUPIE.

8.1. Nośność pala pojedynczego wciskanego.

Nt = Np + Ns

1.) Nośność podstawy pala:

Np = Sp×q(r)×Ap

Sp*) - współczynnik technologiczny; Sp= 1.2

Ap' - pole podstawy pala

q(r) - jednostkowa, obliczeniowa wytrzymałość gruntu pod podstawą pala; q(r) = γm×q

Ap' = 0.25×π×d2 = 0.25*π*0.4572 = 0.164 m2

Rozszerzenie podstawy pala wynikające z technologii (dla pali typu Vibro)

Ap = 1.2× Ap' = 0.197 m2

q(r) = γm×q

γm. - współczynnik materiałowy gruntu γm.= 0.9

q - wytrzymałość graniczna gruntu q' = 3472,06 kPa

Wyznaczenie głębokości krytycznej hci

hci = hc×(Di/D0)1/2 gdzie:

hc = głębokość krytyczna dla pali o średnicy 0.4m.; hc=10.0 m

Di - średnica pala (Di = 0.457 m)

D0 = średnica pala wzorcowego D0 = 0.4 m.

hci = 10×(0.457/0.4)1/2 = 10.7 m

Wyznaczenie wysokości zastępczej - hZ

hZ = 0x01 graphic

hZ = 2,85m

Rędna poziomu interpolacji z uwzględnieniem hZ

h = -4,80 + 2,83 = -1,97m

q 3472,06

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
-1,97

-8,80

0x08 graphic
-12,67

q = 1994,65 kPa

q(r) = 0.9×2216,28 = 1994,65 kPa

Np = Sp×q(r)×Ap

Np = 1.4×1994,65×0.197 = 550,12 kN

2.)Nośność pobocznicy pala

Ns = Σ(Ssi×ti(r)×Asi) gdzie:

Ns - nośność pobocznicy pala wyznacza się ze wzoru:

Ss - współczynnik technologiczny zależny od rodzaju pala i gruntu ( Ss = 1.1)

ti (r) - jednostka obliczeniowa wytrzymałości gruntu „i” warstwy wzdłuż pobocznicy

As - pole pobocznicy w poszczególnych warstwach

Ponieważ ośrodek gruntowy jest przewarstwiony warstwą nienośną o miąższość większej niż 0.5 m., więc do nośności pala uwzględniono jedynie nośność warstwy gruntu leżącej pod najniższą warstwą gruntu nienośnego. Jest to warstwa piasku średniego i grubego.

As = π×d×h = π×0.457×3,2 = 5,74 m2

t' = 70,82 kPa

t 70,82

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0,0

4,0

0x08 graphic

5,0

t = 56,66 kPa.

t(r) = γm×t

t(r) = 0.9×56,66 = 51,00 kPa

Ns = Ss×t(r)×As

Ns =1.1×51,00×5,74 = 322,01 kN

3.) Wartość tarcia negatywnego zmniejsza nośność pala.

Tarcie negatywne obliczono dla warstw znajdujących się ponad warstwą nośną, a więc dla warstw nie biorących udziału w nośności pala. Jako poziom interpolacji przyjęto poziom terenu.

( I ) glina pylasta

t1' = 34,8 kPa

rzędna środka warstwy h1 = -1,6 m

do dalszych obliczeń przyjęto t1 = (1,6/5,0)×34,8 = 11,14 kPa

( II ) piasek drobny

t2' = 35,56 kPa

rzędna środka warstwy h2= -2.75 m

do dalszych obliczeń przyjęto t2 = (2.75/5.0)×37,4 = 19,56 kPa

( III ) torf

przyjmuję na całej wysokości: t3 = 10,0 kPa

Całkowite tarcie negatywne

Tn = - Σ(Ssi×ti(r)×Asi) znak „minus” uwzględnia fakt, iż jest to siła zmniejszająca nośność pala

grunt

h [m]

Ss

t [kPa]

γm

t (r) [kPa]

As [m2]

Ti [kN]

Gp

0,8

0,9

11,14

1,1

12,254

1,149

12,667

Pd

1,5

1,1

19,56

1,1

21,516

2,154

50,969

T

1,3

0,9

10

1

10

1,866

16,798

80,434

Tn = -80,43 kN

Nośność pojedynczego pala wciskanego

Nt = m×(Np+Ns)+Tn

m = 0.9 (dla 3 lub więcej pali)

Nt = 0.9×(550,12+322,01)-80,43 = 704,49 kN

8.2.Nośność pojedynczego pala wyciąganego.

Nw = m×Σ(Siw×ti(r)×Asi) gdzie:

Siw - współczynnik technologiczny dla pali wyciąganych

m = 0.9

grunt

h [m]

Ss

t [kPa]

γm

t (r) [kPa]

AS [m2]

Ni [kN]

Gp

0,8

0,6

11,14

0,9

10,026

1,149

6,909

Pd

1,5

0,6

19,56

0,9

17,604

2,154

22,747

T

1,3

0,6

0

0,9

0

1,866

0,000

Ps/Pr

4

0,6

56,66

0,9

50,994

5,743

175,709

205,365

Nw = 0.9×205,49 = 184,83 kN

8.3.Nośność pali wciskanych w grupie.

Założono brak oddziaływania innych sekcji dylatacyjnych na wydzieloną do obliczeń sekcję.

Wyznaczenie promienia podstawy strefy naprężeń - R1

0x08 graphic

R1 = D/2 + H×tgα

H = 4,0 m

D = 0.457m

α = 6o tgα = 0.105

R1 = 0,457/2 + 4,0*0,105 = 0,65 m

Wyznaczenie odległości między końcami pali:

- dla pali pionowych r11 = 3,75 m

- dla pali ukośnych r22 = 3,75 m

- dla pala pionowego i ukośnego

r12 = (1,875 2 + 0,52 2 )1/2 = 1,95 m

Wyznaczenie współczynnika m1

r11/R1 = r22/R1 = 5,96 => m1 = 1.0

r12/R1 = 2,99 => m1 = 1.0

Strefy naprężeń pali nie nachodzą na siebie więc nośność grupy pali równa się sumie nośności pali pojedynczych.

8.4.Nośność pali wyciąganych w grupie.

Wyznaczenie strefy naprężeń.

0x08 graphic

grunt

h [m]

[o]

tg

h*tg [m]

Gp

0,8

6

0,105

0,084

Pd

1,5

6

0,105

0,158

T

1,3

1

0,017

0,023

Ps/r

4

6

0,105

0,420

0,685

R = D/2 + Σ(hi×tgαi) = 0,457/2 + 0,685 = 0,92 m

Odległość między końcami pali :

r = 3,75 m

Wartość współczynnika redukującego m1

r/R = 3,75/0,92 = 4,08 => m1 = 1.0

Nośność pali wyciąganych w grupie

NGw = m1×Nw = 1.0×184,83 = 184,83 kN

Strefy naprężeń pali nie nachodzą na siebie więc nośność grupy pali równa się sumie nośności pali pojedynczych.

8.5.Sprawdzenie warunków nośności.

Si Qi gdzie :

Qi - nośność „i-tego” pala w grupie

Siły w palach wyznaczono za pomocą programu FRANK.

Do obliczeń przyjęto następujące wartości sił :

Nr = 196,46 kN

Tr = 45,05 kN

MA = 49,89 kNm

oraz współczynniki sprężystości podpór :

kS1 = Qt/S1 S1 = 0,005m

kS1 =140,598 kN/m

kS2 = Qw/S2 S2 = 0,002m

kS2 = 92,415 kN/m

W wyniku otrzymano następujące wartości sił w palach, odpowiednio :

S1' = -95,63 kN

S2' = -151,38 kN

S3' = 48,90 kN

Są to siły przypadające na 1mb.

Siły przypadające na 1 pal (rozstaw pali 3.75 m):

S1 = S1'×3,75 = -358,64 kN < Q1 = 704,49 kN

S2 = S2'×3,75 = -605,89 kN < Q2 = 704,49 kN

S3 = S3'×3,75 = 183,37 kN < Q3 = 184,83 kN

Warunek nośności jest spełniony dla wszystkich pali.

Pal wciskany pionowy można byłoby skrócić o 1,6m i wówczas miałby on długość 6,0m.

Pal wciskany ukośny oraz wyciągany muszą mieć długość 7,6m.

9.OBLICZENIE OSIADANIA PALI.

Do obliczenia osiadań pali ( pojedynczego ) wybrano pale ukośne wciskane ze względu na największa działającą siłę osiową. Przy obliczaniu osiadań założono, że pal jest pionowy.

9.1. Osiadanie pala pojedynczego.

Osiadanie pala pojedynczego obliczono z uwzględnieniem tarcia negatywnego.

Całkowita siła działająca na pal

Qc(n) = Q(n) + T(n)

Q(n) - wartość charakterystyczna obciążenia obliczona dla pala wzdłuż jego osi;

Q(n) = S(n)/ γf. γf = 1.1.

Q(n) = S(n)/ γf = 161,57/1,1 = 146,88 kN

Tn(n) - wartość charakterystyczna tarcia negatywnego

T(n) = Tn(n)/ γf = 80,43/1,1 = 73,12 kN

Qc(n) = 146,88 + 73,12 = 220,00 kN

W celu obliczenia osiadań pala dokonano myślowego podziału pala na dwie części.

Pierwsza część znajduje się w warstwie nośnej.

Druga część znajduje się powyżej stropu warstwy nośnej.

0x08 graphic

Osiadanie pierwszej części pala w warstwie nośnej.

s = Qc(n)×Iw/(h1×E0) gdzie:

Qc(n) - obciążenie charakterystyczne pala

h1 - wysokość pala w warstwie nośnej h1 = 4,0m

E0' - moduł odkształcalności gruntu 60×103 kPa (wg pkt. 2.1)

Iw - współczynnik wpływu osiadania Iw = I0k×Rh

Rh -współczynnik wpływu warstwy nieodkształcalnej poniżej podstawy pala, Rh = 1,0

I0k - współczynnik wpływu osiadania zależny od h/D oraz KA, gdzie:

KA = Et×RA/E0

Rh -współczynnik wpływu warstwy nieodkształcalnej poniżej podstawy pala, Rh = 1,0

Et - moduł ściśliwości trzonu pala, przyjęto Et = 30×103 MPa

RA - współczynnik powierzchni przekroju poprzecznego do całkowitej powierzchni

przekroju dla pali pełnych Ra = 1,0

Qc(n) =220,00 kN

E0 = E0'× Sp Sp =1,4

EO = 60×103×1.4 = 84×103 kPa

Iw = I0k×Rh

KA = 3×107×1.0/(104×103) = 319,15

h/D = 4,2/0.457 = 9,19 =>I0k =1,5

Iw = 1,5×1.0 = 1,5

s1 = 220,00×1,5/(4,0×840x01 graphic
103) = 0,98mm

Osiadanie drugiej części pala w warstwie nienośnej.

Δs = Qc(n)×hz×MR/(Et×At) gdzie:

hz = 3,6 m.

At - powierzchnia przekroju poprzecznego pala;

At = π×d2/4 = π×0.4572/4 = 0.164 m2

MR - współczynnik osiadania pala z warstwą nieodkształcalną w podstawie, zależny od

h/D oraz KA

h/D = 7,88

KA =860 => MR = 0,9

Δs = 220,00×3,6×0,9/(30×103×0.164) = 0,15mm

Całkowite osiadanie pala pojedynczego

s = s1 + Δs =0,98+0,15 = 1,13 mm < 5mm (warunek spełniony)


0x08 graphic
SZCZEGÓŁ ZAKOTWIENIA PALA W PŁYCIE

0x08 graphic
IZOLACJA I ODWODNIENIE MURU POPROWEGO

α

D

R1

H

86,89

82,40

PODSTAWA ŚCIANY

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

R

Ps/r

T

Pd

Gπ



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Opor jako reakcja na wplyw spoleczny
160 SC DS400 C VW GOLF V A 05 XX
39 SC DS300 R BMW 5 A 00 XX
CHEMIA SĄDOWA WYKŁAD 6
Domino 700 SC
150 SC DS400 C PEUGEOT 307 A 05 XX
et sc wzorzec
125 SC DS300 R TOYOTA AVENSIS A 03 XX
Efficient VLSI architectures for the biorthogonal wavelet transform by filter bank and lifting sc
Czę¶ć ogólna PC wykład 2 podmioty
CHEMIA FIZYCZNA- spektrografia sc, Ochrona Środowiska pliki uczelniane, Chemia
żołądek ść 4, II rok, II rok CM UMK, Giełdy, 2 rok, histologia
mikro c 5 sc, Weterynaria Lublin, Weterynaria 1, Mikrobiologia

więcej podobnych podstron