SCENARIUSZ
do przeprowadzenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z dziećmi głębiej upośledzonymi
w dniu 14 stycznia 2002r.
TEMAT: USPRAWNIANIE PRACY RĄK - MALOWANIE GĄBKAMI I PALCAMI NA DUŻYM ARKUSZU PAPIERU. USPRAWNIANIE NARZĄDÓW ARTYKULACYJNYCH PODCZAS ZABAWY Z PIANĄ.
CELE OGÓLNE:
Usprawnianie małej motoryki;
Wydłużanie czasu skupiania uwagi nad daną czynnością;
Wyzwalanie aktywności dziecka;
Nauka czynności związanych z samodzielnym myciem rąk.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
rozprowadza farbę na dużym arkuszu papieru;
rozumie polecenia wydawane przez nauczyciela;
potrafi dmuchać;
samodzielnie odkręca kurki do wody, namydla ręce i wyciera ręce.
FORMA: zajęcia grupowe.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
arkusze szarego papieru;
farby w tubach;
gąbki;
miski z wodą;
jajka;
trzepaczka;
piókro;
płatki mydlane;
piłeczki.
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: Anna KOWALEWSKA .....................
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
LP |
ZAGADNIENIE |
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
||
Przywitanie się z dziećmi |
Śpiewanie powitalnej piosenki: „Gdzie jest (imię dziecka) x2 odezwij się x2 Wszyscy Cię kochamy Wszyscy Cię kochamy x2 Bądź wśród nas” |
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
||
Malowanie palcami i gąbkami na arkuszu szarego papieru |
Nauczyciel miesza farbę z podgrzanymi płatkami mydlanymi. Dziecko samodzielnie (lub z pomocą prowadzącego zajęcia) rozmazuje na szarym papierze farbę plakatową o różnych kolorach. Po zastygnięciu na papierze farba z płatkami mydlanymi tworzy formy przestrzenne. Dziecko stempluje gąbkami namoczonymi w farbie arkusze papieru. |
|
Chwalenie dzieci. Wieszanie ich prac na wystawie w klasie. |
Każde dziecko zostaje nagrodzone po wykonaniu zadania (pochwała słowna lub nagroda jadalna). |
|
Ćwiczenia z zakresu samoobsługi. |
Po zakończeniu malowania dzieci myją samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) ręce. |
|
Zabawa z pianą i piórkiem - ćwiczenie umiejętności dmuchania. |
Prowadzący wspólnie z dzieckiem dmucha na pianę, piórko i piłeczki pływające w misce z wodą. Zabawy z pianą:
Umycie dziecka po skończonej zabawie. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
||
Pożegnanie. |
Podanie ręki dzieciom z jednoczesnym wypowiedzeniem słowa „CZEŚĆ” |