Usprawnianie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na rękę prawą


Usprawnianie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na rękę prawą. - Scenariusz zajęć wyrównawczych dla dzieci nadpobudliwych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH
Dla dzieci nadpobudliwych


Temat: Usprawnianie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na ręką prawą.

Cel: usprawnianie motoryki palców, zwiększanie koncentracji uwagi, zmniejszanie napięcia mięśniowego

Metody: słowna i praktyczna.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, jednolita zróżnicowana.

Środki dydaktyczne: obrazki, patyczki, gry, folia aluminiowa, miseczki, farby.

Przebieg zajęć

1. Zajęcia indywidualne lub grupowe:
* gry i zabawy,
* układanki „PUS”

2. Zasadnicze zajęcia wyrównawcze:
* „Skaczące kulki” - rozdajemy dzieciom miseczki oraz folią aluminiową. Dzieci zginają kawałki folii, toczą z nich małe kuleczki i wrzucają do swoich miseczek. Zabawa polega na jednorazowym wydmuchiwaniu z miski wszystkich kulek. Komu się to uda ten zostaje zwycięzcą.
* „Nakręcane zabawki” - nauczycielka umawia się z dziećmi, ze jest wróżką i zamienia wszystkich w nakręcane zabawki; Każde dziecko naśladuje ruchy wymyślonej rzeczy, zaś inni mogą zgadywać jej nazwą
* „Improwizacja ruchowa” - dzielimy dzieci na dwie grupy: aktorów i widzów. Aktorzy naradzają się jaką bajkę będą improwizować ruchem - widzowie zgadują (zamiana ról).

3. Zajęcia odprężające- zabawa „ryjek - uśmiech”.
Nauczyciel rysuje na tablicy dwa symbole:

KRESKA POZIOMA, KOŁO

Jaki symbol wskaże, takie ruchy mimiczne wykonują dzieci.

4. Ciąg dalszy zajęć wyrównawczych - zajęcia indywidualno- praktyczne.
* „Malowanie wg instrukcji” - dzieci otrzymują kartki z biało - czarnym obrazkiem, które mają pomalować farbami wg instrukcji, np. pomaluj dużą chmurę na ciemny granat, małą na szafirowo itd.

TREŚĆ OBRAZKA:
DRZEWO, PO JEGO LEWEJ STRONIE MAŁA CHMURKA, PO PRAWEJ DUŻA CHMURA

* Układanie wzorów z patyczków: odwzorowywanie, układanie z pamięci (wzór zakryty).

5. Zajęcia odprężające
* zabawa ruchowa - budowanie z własnych ciał kształtu litery podanej przez nauczyciela.
6. Zakończenie - ocena prac i porządkowanie stanowisk.


