Scenariusz zajęć terapeutycznych
Temat: Zabawy i ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy. Ćwiczenia usprawniające prawidłową wymowę spółgłosek (sz,ż, cz, dż, r) poprzez prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głosek. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.
Cele:
usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
doskonalenie analizy i syntezy
bogacenie słownika dziecka
ćwiczenie sprawności manualnej
Forma pracy: indywidualna
Metody pracy:
podająca
praktycznego działania
ćwiczeniowa
zabawowa
Środki dydaktyczne: wzór obrazka oraz pocięte obrazki w kopertach, ilustracje zwierząt, piłeczka gniotka, kasza, 2 miseczki, kartka, ołówek, kredki, nożyczki, słomka, watka, piłeczka pingpongowa.
Lp. |
Rodzaj i przebieg zajęć |
Cel ćwiczeń |
1 |
1. Ćwiczenia oddechowe
2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych a) warg
b) języka
c) podniebienia miękkiego
d) szczęki dolnej (żuchwy)
|
Usprawnianie motoryki narządów mowy |
2. |
Układanie obrazków z części według wzoru. Nazwy obrazków zawierają głoski (sz, ż, cz, dż, r): szpak, żaba, kura, kaczka, dżdżownica. |
Usprawnianie analizatora wzrokowego. |
3. |
Nazywanie zwierząt znajdujących się na obrazkach ze zwróceniem uwagi na prawidłową wymowę głosek (sz, ż, cz, dż, r). Ćwiczenia w mówieniu na temat: Co przedstawia ilustracja? |
Bogacenie słownika dziecka. Wdrażanie do prawidłowej wymowy. |
4. |
Podział wyrazów na sylaby. Dziecko wyklaskuje, gdy usłyszy daną sylabę np. ża w wyrazie żaba, ra w wyrazie kura. |
Ćwiczenia słuchu fonematycznego. |
5. |
Ćwiczenia odprężające. Ćwiczenia rąk:
|
Ćwiczenia usprawniające ręce. |
6. |
Wysłuchiwanie głoski (sz, ż, cz, dż, r) w sylabach. Powtarzanie głosek w izolacji ze zwróceniem uwagi na prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych oraz wydłużenie brzmienia głoski. |
Doskonalenie analizy słuchowej. |
7. |
Ćwiczenia uelastyczniające palce. Nazywanie, obrysowywanie, kolorowanie i wycinanie figur geometrycznych. |
Usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej. Kształtowanie sprawności manualnej ręki. |
8. |
Praca domowa. Zamalowywanie rysunku konturowego. Rysowanie i dokańczanie szlaczków. |
Ćwiczenia grafomotoryczne wzmacniające drobne ruchy ręki. |
Opracowała: Barbara Krzyzińska