Szkoła: Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,
Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.
Klasa : III A grupa N2
Data : 2008-10-09
Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)
Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek
KONSPEKT
do lekcji języka polskiego
TEMAT : Było to w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym piyrwszym... -
o historii na Śląsku.
Cel ogólny :
spojrzenie na powstania zbrojne z perspektywy kobiety - matki wysyłającej swoich bliskich na wojnę
Cele operacyjne :
Uczeń :
przypomina sobie i utrwala wiadomości z historii Polski - okres trzech powstań śląskich,
dokonuje analizy i interpretacji tekstu w oparciu o posiadaną wiedzę - swoje wypowiedzi popiera odpowiednimi fragmentami z tekstu,
ćwiczy umiejętność samodzielnego wykonywania zadań w oparciu o tekst źródłowy,
dokonuje analizy i interpretacji sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie utworu,
potrafi określić - w oparciu o tekst - obowiązki każdego obywatela wobec ojczyzny,
wskazuje najważniejsze wartości, jakimi kierowali się młodzi ludzie idący walczyć za ojczyznę,
potrafi samodzielnie scharakteryzować styl i język omawianego utworu,
zna wyznaczniki gwary śląskiej.
Metody nauczania :
metoda twórczego naśladowania wzorców
indywidualna praca uczniów
Środki i materiały dydaktyczne :
DO ITAKI. W rodzinnej Europie. Kształcenie literacko - kulturowe. Podręcznik dal ucznia 3 klasa gimnazjum, T. Garsztka, Z. Grabowska, G. Olszowska - fragment książki Zemsta utopca, legendy, obrzędy : Jak Grzesiakowo swojego syna na powstanie wysyłała, s. 55-56.
krótka notatka na temat powstań śląskich oraz związanego z nimi plebuscytu (zał.1)
Faza lekcji |
Tok lekcji |
Uwagi |
Czas |
|
Czynności nauczyciela |
|
|
Wprowadzenie |
|
|
5 min |
Opracowanie materiału |
Rozdaje uczniom kartki z wcześniej sformułowanymi pytaniami do tekstu - zadaniem uczniów jest samodzielna praca z tekstem;
|
|
5 min
15 min
15 min |
Zakończenie |
|
|
5 min |