Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny : DARY JESIENI
Tematy dzienne:
Poniedziałek - W krainie Jesieni
Wtorek - Pani jesień - portret
Środa - Jesienne zabawy - deszczowe zabawy
Czwartek - Jesień w sadzie
Piątek - Jakie dary niesie jesień? - Podsumowanie
Cele ogólne całego bloku:
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
wykonywanie poleceń nauczyciela
stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci - nauka piosenki
rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni - prace plastyczne
rozwijanie zmysłu słuchu, węchu, smaku, dotyku
kształtowanie wrażliwości na barwy - nauka kolorów
dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie
wskazywanie, nazywanie przedmiotów
kształtowanie umiejętności liczenia
nauka doboru ubrań właściwych do pory roku, pogody.
Metody pracy:
asymilacji- rozmowa kierowana,
waloryzacyjna- impresyjna, ekspresyjna,
praktycznego działania
Formy pracy:
zbiorowa,
grupowa zróżnicowana
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Etykiety, ilustracje, szablony ( liści, grzybów parasoli), kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, karty pracy, owoce ( jabłka, gruszki, śliwki, maliny...), przetwory owocowe ( powidła, soki), orzechy, łupinki orzechów, pestki dyni, suszki, kwiaty jesienne, instrumenty perkusyjne ( bębenek, kołatka, tamburyn, grzechotka),
Poniedziałek 22.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
|
7.30 - 8.00 |
Przyjazdy dzieci, czynności higieniczne |
8.00 - 8.30 |
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane, przygotowanie do śniadania, nakrywanie do stołu |
8.30 - 9.00 |
Śniadanie, porządkowanie sali po posiłku |
9.00 - 10.00 |
Elementy Porannego Kręgu |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00
13.00 - 14.00
|
Realizacja Tematu dnia W KRAINIE JESIENI Przebieg zajęć: 1. Zaproszenie dzieci do „krainy jesieni” - rozdanie dzieciom „zaproszeń”. 2. Wycieczka dydaktyczna - zbieranie kolorowych liści, kasztanów, szyszek, żołędzi, gałązek, itp... 3. Rozmowa z dziećmi na temat jesiennej pogody:
4. Nazywanie przyniesionych „darów”; dopasowywanie etykiet, segregowanie. 5. Zabawa z kostką - dziecko zbiera tyle liści, ile wyrzuciło oczek. 6. Praca techniczno-plastyczna - wspólne wykonanie makiet jesiennych drzew; malowanie ich, przyczepianie liści..., ozdabianie klasy. Wypełnianie treści z podręczników / malowanie 10 palcami
Zajęcia rewalidacyjne grupowe - zajęcia rehabilitacyjne z płachtą i z piłką. |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30
14.30 - 15.30 |
Obiad
Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: DARY JESIENI
Wtorek 23.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00 13.00 - 14.00 |
Realizacja Tematu dnia PANI JESIEŃ - portret Przebieg zajęć: 1. Nauka piosenki „Kolorowe liście” ( na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”): Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone, Kogo lubię, bardzo lubię, podam w jego stronę 2. Zabawa z piosenką - w kole porusza się dwójka dzieci, które przekazują liście innym uczestnikom zabawy. 3. Przeczytanie wiersza pt. „Witamy Panią Jesień” wraz z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych ( bębenek, kołatka, grzechotka, tamburyn). 4. Wspólne wykonanie stroju Pani Jesieni - ozdabianie sukienki, wykonanie wianka, koszyczka... 5. Malowanie portretu - kolorowanie szablonów postaci. 6. Opisanie „Pani Jesieni” - nazwanie kolorów: czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy, brązowy - pokazanie ich na kartonikach; wyróżnienie charakterystycznych elementów ( liście, kasztany, owoce, szyszki, żołędzie....) Grupowe zajęcia w -f. Zajęcia muzyczno - ruchowe - rytmizacja prosta, zabawy z chustami i szarfami
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: DARY JESIENI
Środa 24.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
13.00 - 14.00 |
Realizacja Tematu dnia JESIENNE ZABAWY - DESZCZOWE ZABAWY Przebieg zajęć: 1. Słuchanie wiersza pt. „Kiedy pada” przy muzyce - podkład muzyczny padającego deszczu. 2. Rozmowa z dziećmi na temat ubioru, jaki zakładamy jesienią - pokazanie ich, nazywanie poszczególnych części ubioru. 3. Zabawa - taniec integracyjny „Deszczyk” - wyrażania charakteru melodii za pomocą gestów. 4. Zabawa z folią „Z małej chmurki duży deszcz”. 5. Zabawa ruchowa „Deszcz i kałuże”. 6. Praca plastyczna- wyklejanie plasteliną i ozdabianie tekturowych „parasoli”
Zajęcia rewalidacyjne grupowe - stymulacja polisensoryczna - jesienna przygoda |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: DARY JESNIENI
Czwartek 25.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 11.00 11.00 - 13.00
13.00 - 13.00 13.30 - 14.00 |
Grupowe zajęcia w-f Realizacja Tematu dnia JESIEŃ W SADZIE Przebieg zajęć: 1. Rozmowa - co się dzieje jesienią w sadzie? 2. Rozpoznawanie owoców, nazywanie ich - dobieranie etykiet z nazwą do obrazka. 3. Wyszukiwanie owoców ukrytych w klasie. 4. Próbowanie, smakowanie różnych owoców, wąchanie... 5. Jesienne przetwory - próbowanie powideł, soków - dopasowywanie danego owocu do odpowiedniego słoiczka. 6. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa” 7. Wypełnianie kart pracy - kolorowanie „koszyczków z owocami”, liczenie owoców.
Grupowe zajęcia logopedyczne. Zajęcia rewalidacyjne grupowe - stymulacja polisensoryczna w Sali doświadczania świata
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |
Konspekt zajęć zintegrowanych dla I etapu kształcenia
Blok tematyczny: DARY JESIENI
Cele operacyjne tygodniowe
Uczeń potrafi:
współpracować z grupą i z nauczycielem
powtórzyć piosenkę „Liście kolorowe”
nazwać porę roku
wyróżnić kolory jesienne
właściwie dobrać ubranie do pory roku, do pogody
nazwać, wskazać przedmioty
określić smak i zapach owoców, przetworów
przeliczać owoce
Piątek 26.09.2008
GODZINA |
WYKONYWANE CZYNNOŚCI |
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
|
10.00 - 12.00
12.00 - 13.00
13.00 - 14.00 |
Realizacja tematu dnia JAKIE DARY NIESIE JESIEŃ? - PODSUMOWANIE TEMATU TYGODNIA Przebieg zajęć: 1. Pani Jesień ( nauczyciel) chodzi wśród dzieci z koszem pełnym „darów”; rozdaje dzieciom plakietki z grzybkami, listkami, owocami, itp.... 2. Przyklejanie plakietek na dużym arkuszu papieru podzielonym na dwie części: „dary lasu” i „dary sadu”. 3. Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Schyl się lub podskocz” 4. zabawa z gazetą ( arkuszem szarego papieru) - ruch ilustracyjny; cechy jesiennej pogody.
Wypełnianie kart pracy, praca z podręcznikiem / ćwiczenia grafomotoryczne. Zajęcia rewalidacyjne grupowe - relaksacja czynna |
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
|
14.00 - 14.30 14.30 - 15.30 |
Obiad Zajęcia rewalidacyjne zindywidualizowane wg indywidualnych programów edukacji. Odjazdy dzieci. |