2173


Konspekt lekcji

Temat lekcji: W kraju Sumerów.

Klasa: Ic Gim.

Data: 26.09.2011

I. Założenia metodyczne

1. Cele lekcji:

Poziom I - Wiadomości

Kategoria A - uczeń zna, wie, pamięta:

- nazwy geograficzne: Bliski Wschód, Żyzny Półksiężyc, Mezopotamia, Eufrat, Tygrys, Egipt, Syria, Palestyna, Ur, Kisz, Babilon;

- postacie: Gudea, Sumerowie;

- pojęcia: Żyzny Półksiężyc, Mezopotamia, miasto-państwo, król-kapłan, system irygacyjny, Zikkurat, spichlerz, system dwunastkowy, pismo, cywilizacja;

- fakty: miejscem narodzin rolnictwa był Bliski Wschód, kanały nawadniające chroniły osady przed powodziami, powstanie pierwszych państw dzięki budowie kanałów, Sumerowie stworzyli pismo i wynaleźli koło.

Kategoria B - uczeń rozumie:

- dlaczego rolnictwo narodziło się na Bliskim Wschodzie,

- dlaczego budowa kanałów nawadniających chroniła przed utratą plonów,

- jak przebiegała organizacja cywilizacji Sumerów,

- jaki wpływ maja dokonania Sumerów dla późniejszych pokoleń.

Poziom II - Umiejętności

Kategoria C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:

- wymienić rzeki, nad którymi powstała Mezopotamia, pierwsze ośrodki miejskie założone przez Sumerów;

- powiedzieć, kto mieszkał w miastach;

- jak radzono sobie z wylewami rzek;

- powiedzieć, kto zarządzał w miastach-państwach;

- wskazać miejsca w mieście;

- wymienić dokonania Sumerów.

Kategoria D - stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych) - uczeń potrafi:

- powiedzieć jak dbano o system kanałów nawadniających;

- jak wyglądała organizacja pierwszych państw;

- jak zapobiegano stratom powodziowym na terenach osad wiejskich;

- jaki wpływ na rozwój człowieka miały dokonania Sumerów.

Poziom III - Kształcone postawy i przekonania

Kategoria E, F - uczeń ma świadomość:

- aby powstały pierwsze państwa, potrzebny był władca, który kontrolował ludność;

- kto zamieszkiwał miasta a kto wsie.

2. Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Śladami przeszłości kl.1” str. 20-24;

- mapa „Afryka i Bliski Wschód”.

3. Metody nauczania:

- praca pod kierunkiem nauczyciela w oparciu o podręcznik;

- praca z tekstem źródłowym;

- opis;

- pogadanka.

4. Zasady nauczania:

- zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa uczniów;

- zasada trwałości wiedzy.

5. Forma pracy:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Struktura i opis lekcji

Fazy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I

Wprowadzenie

1.Czynności organizacyjne:

Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

2.Rekapitulacja wtórna.

Nauczyciel zadaje pytania:

- Na czym polegała rewolucja neolityczna?

- Gdzie powstawały pierwsze osady?

- Jaki charakter miały powstające w Europie Północnej megality?

- Jaki był pierwszy metal, który był wytapiany przez człowieka?

3.Wprowadzenie tematu.

Dzisiaj powiemy sobie o pierwszych państwach na Bliskim Wschodzie, dowiemy się, jaki lud stworzył pierwszą cywilizację i jakie dokonania zostawił dla potomnych. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.

Temat brzmi: „W kraju Sumerów.”.

Uczniowie przygotowują podręczniki, zeszyty, atlasy i przybory do lekcji.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

II

Rozwiniecie

4.Nauczyciel opowiada uczniom o tym, że miejscem narodzin rolnictwa był Bliski Wschód.

- Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie Bliskiego Wschodu na mapie.

Nauczyciel opowiada uczniom, dlaczego na Bliskim Wschodzie rozwinęło się rolnictwo. Tereny, które uprawiano nazwano Żyznym Półksiężycem. Nauczyciel poleca uczniom analizę mapy w podręczniku str.20. Ukierunkowuje pracę ucznia zadając pytania:

- Wskaż na mapie Żyzny Półksiężyc

- Jakie krainy wchodziły w skład Żyznego Półksiężyca?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów, podając prawidłowe odpowiedzi.

5.Nauczyciel poleca uczniom przeczytanie fragmentu z podręcznika str.20. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Nad jakimi rzekami leżała Mezopotamia? Wskaż je na mapie.

- Co oznacza pojęcie Mezopotamia?

- Jak przebiegały wylewy tych rzek?

- Do czego służyły systemy irygacyjne?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów, podając prawidłowe odpowiedzi. Mówi uczniom o tym, że rzeki były dobrym szlakiem komunikacyjnym ułatwiającym podróżowanie i handel między osadami.

6. Nauczyciel poleca przeczytanie tekstu źródłowego str.21 w podręczniku. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Kiedy wylewał Eufrat?

- Jak radzono sobie w wylewami rzeki?

- Jakie są skutki nieoczyszczania kanałów?

Nauczyciel podsumowuje odpowiedzi uczniów, podając prawidłowe odpowiedzi.

7. Nauczyciel mówi uczniom, o tym, aby sprawnie konserwowano sieć kanałów i nie dopuszczono do zniszczeń spowodowanych wylewami potrzeba było pracy wielu osób. Te osoby jednak musiał ktoś kontrolować. Taką osobą, która kontrolowała pracujących był władca. Władca, musiał mieć swoich pomocników- urzędników, którzy w jego imieniu pobierali podatki i nadzorowali prace poddanych w całym kraju. W taki sposób powstawały pierwsze państwa na Bliskim Wschodzie.

8.Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „Sumerowie” str. 21 i analizę mapki ze str.20. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Co oznacza termin cywilizacja?

- Jaki lud i kiedy stworzył pierwszą cywilizację na terenie Mezopotamii?

- Czym charakteryzowała się cywilizacja Sumerów?

- Kto sprawował rządy w miastach-państwach?

- Jak nazywały się najważniejsze miasta-państwa? Wskaż je na mapie.

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów i uzupełnia ich odpowiedzi.

9.Nauczyciel poleca uczniom analizę infografiki str. 22-23. Ukierunkowuje pracę uczniów zadając pytania:

- Kim był Gudea?

- Na jaki okres czasu przypadł szczyt potęgi miasta Ur?

- Jak wyglądało miasto Ur?

- Kto mieszkał w miastach?

- Jaki był najpopularniejszy środek transportu?

- Jak wyglądały osady wiejskie?

- W jaki sposób mieszkańcy wsi zabezpieczali swoje domy przed powodzią?

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów, podając poprawne odpowiedzi.

10. Nauczyciel poleca przeczytanie fragmentu „ Dokonania Sumerów” str. 24. Ukierunkowuje prace uczniów zadając pytania:

- Czego dokonali Sumerowie?

- Z jakich metali wytwarzali narzędzia i ozdoby?

- Jak tworzyli brąz?

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi i uzupełnia odpowiedzi uczniów.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują mapę.

Uczniowie odpowiadają i wskazują na mapie.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają i wskazują na mapie.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają

Uczniowie odpowiadają na podstawie tekstu źródłowego.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają i analizują.

Uczniowie odpowiadają i wskazują na mapie.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie analizują i odpowiadają na podstawie infografiki.

Uczniowie słuchają.

Uczniowie czytają.

Uczniowie odpowiadają.

Uczniowie słuchają.

III

Podsumowanie

11. Rekapitulacja pierwotna.

Nauczyciel wraz z uczniami tworzy notatkę z lekcji i poleca ją przepisać do zeszytu.

12. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

13. Zadanie domowe:

Jakich informacji o życiu mieszkańców Ur dostarcza zabytkowa skrzynia. Str.24 w podręczniku.

Uczniowie tworzą notatkę i zapisują do zeszytu.

Uczniowie zapisują zadanie domowe.

Notatka z lekcji:

  1. Rolnictwo narodziło się na Bliskim Wschodzie.

  2. Ziemie, która uprawiali ludzie, nazywamy Żyznym Półksiężycem, był to pas urodzajnych ziem, ciągnący się od Zatoki Perskiej do Morza Śródziemnego.

  3. Eufrat i Tygrys wylewały gwałtownie, powodując zniszczenia upraw. Aby temu zapobiec budowano kanały nawadniające, która chroniły osady przed powodziami i umożliwiały nawadniania pól uprawnych.

  4. Do pracy przy budowie i konserwacji kanałów potrzeba było wielu osób do pracy, których musiał kontrolować władca. W ten sposób powstały pierwsze państwa.

  5. Władca miał swoich pomocników - urzędników, którzy reprezentowali interesy władcy w cały kraju.

  6. Pierwszą cywilizację na terenie Mezopotamii stworzyli Sumerowie. Zakładali oni miasta- państwa, na czele, których stali królowie-kapłani.

  7. Sumerowie, stworzyli pismo, wynaleźli koło, wytwarzali metalowe narzędzia, wymyślili też system dwunastkowy, który zachował się do dziś przy rachubie godzin i miesięcy.


