SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I część statyczna
DATA: 22.02.2010
GRUPA WIEKOWA: 6 -latki
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:
- kształtowanie mowy powiązanej
- wzbogacanie zasobu słownictwa
- prawidłowe budowanie zdań i posługiwanie się nimi w mowie
TEMAT ZAJĘĆ:
„Komu potrzebna jest woda?”- burza mózgów
CELE ZAJĘĆ:
Dziecko:
wie jakie ma znaczenie woda w życiu człowieka
wzbogaci słownictwo, prawidłowo wypowie się pod względem gramatycznym
wie w jakich zawodach niezbędna jest woda
wie w jakich sytuacjach korzystamy z wody
METODY PRACY:
Słowne:
- wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela,
- rozmowa z dziećmi
FORMY PRACY:
zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje, tablica, naklejki(pasta do zębów, kubeczek, mydło, gąbka, szczoteczka do zębów)
9) LITERATURA:
Andrzejewska J., J. Wierucka Razem w przedszkolu Program wychowania przedszkolnego WSiP Wa-wa 2009
Osajda J. Wyprawy z borsukiem - woda, wyd. WEDA Szczecin 2001
II część dynamiczna
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Część wstępna
|
1.Powitanie dzieci 2.zagadka: Używamy jej do gotowania, mycia. Potrzebna jest ludziom, zwierzętom, roślinom do życia. 3.przedstawienie tematu
|
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym przed nauczycielką.
Dzieci odpowiadają: woda |
Część główna Etapy burzy mózgów:
1.Wytwarzanie pomysłów.
|
„Burza mózgów” jest „zapisywana” na tablicy -zawieszanie ilustracji na tablicy. pytania do całej grupy: -czy człowiek może żyć bez wody? -dlaczego? -kto potrzebuje wody? -z czego leci woda w domu?
-gdzie w domu znajdują się krany?
-w jakich sytuacjach jest nam potrzebna woda?
-w jakich zawodach niezbędna jest woda?
-czy są zwierzęta, które żyją w wodzie? jakie?
|
-nie -każdy z nas musi pić wodę -ludzie i zwierzęta - z kranu
- w łazience - w kuchni
-do picia -do mycia rąk -gdy bierzemy kąpiel -do mycia zębów -do podlewania kwiatów
-strażak -ogrodnik -kucharz -sprzątaczka -pływak
-żółwie wodne -ryby -foki -kaczki -żaby |
Zabawa ruchowa
„Kąpiel" |
Każde dziecko otrzymuje kartonik z nazwą jednego z przyborów potrzebnych do mycia.
|
Dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym |
2.Ocena i analiza zgłoszonych pomysłów.
|
Próba wybrania z pośród wszystkich obrazków tego który wydaje się dzieciom najważniejszy. |
|
3.Zastosowanie pomysłów, rozwiązań w praktyce.
|
Który z naszych pomysłów możemy zastosować teraz? |
- podlać kwiaty |
Część końcowa
|
Podsumowanie -Czego się dziś dowiedzieliście na zajęciach? Podziękowanie za udział w zajęciu dzieciom. |
|
1. z czego leci woda w domu?
- z kranu (1.obrazek)
2. gdzie w domu znajdują się krany?
- w łazience
- w kuchni
3. w jakich sytuacjach jest nam potrzebna woda?
-do picia (2.obrazek),
-do mycia rąk (3.obrazek),
-gdy bierzemy kąpiel (4.obrazek),
-do mycia zębów (5.obrazek)
-do podlewania kwiatów
(6.obrazek)
4. w jakich zawodach niezbędna jest woda?
-strażak (7.obrazek)
-ogrodnik
-kucharz(8.obrazek)
-sprzątaczka(9.obrazek)
Zabawa:
gąbka,
szczoteczka do zębów,
mydło,
kubek,
pasta,
hasło "Kąpiel"
„Kąpiel"
Każde dziecko otrzymuje kartonik z nazwą jednego z przyborów potrzebnych do mycia.
Nazwy mogą się powtarzać. Wymienione nazwy np. gąbka, szczotka, mydło, kubek,
pasta, zamieniają się miejscami. Na hasło "Kąpiel" wszyscy uczestnicy zabawy
zamieniają się miejscami.