KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII (poziom podstawowy)
Temat : Budowa i funkcje skóry
Autor: Elżbieta Radoń
Cele lekcji:
Wiadomości - uczeń potrafi :
wymienić poszczególne warstwy skóry
omówić budowę naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej
opisać funkcje skóry
wyjaśnić termoregulacyjną rolę skóry
wyjaśnić rolę melaniny
podać wytwory naskórka i ich rolę
Umiejętności - uczeń potrafi :
wskazać na schemacie elementy budowy skóry
wykazać, że skóra człowieka pełni rolę ochronną, wydzielniczą, uczestniczy w termoregulacji, kontaktuje organizm z otoczeniem
METODY
- obserwacja, pogadanka, aktywizująca- „burza mózgów', pokaz z elementami wykładu
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
prezentacja multimedialna
przenośny zestaw multimedialny
PRZEBIEG LEKCJI :
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne i porządkowe ( sprawdzenie listy obecności
Przedstawienie uczniom edukacyjnych celów lekcji:
zakresu treści tematycznych
metod i form pracy
Podanie tematu lekcji
Faza realizacyjna
Nauczyciel omawia budowę skóry, posługując się prezentacją multimedialną
Uczniowie obserwują własną skórę pod lupą
Omówienie wytworów naskórka- pogadanka z uczniami, a następnie dalsza część prezentacji multimedialnej
omówienie funkcji skóry
burza mózgów- uczniowie wymieniają funkcje skóry
przedstawienie mapy mentalnej na prezentacji multimedialnej
omówienie wraz z uczniami funkcji skóry, wykorzystanie dalszej części prezentacji multimedialnej
Uczniowie obserwują wygląd i reakcje skóry- po przyłóżeniu do ręki kostki lodu i butelki z ciepłą wodą oraz po wykonaniu 40 przysiadów- i interpretują je.
Faza podsumowująca
Uzupełnienie notatki z lekcji:
Wykonanie schematycznego rysunku skóry z zaznaczeniem poszczególnych warstw (podpisanie i opisanie rysunku).
Ocena pracy uczniów na lekcji przez nauczyciela (aktywności)
Przedstawienie „mikroskopowych” zdjęć skóry i włosów na prezentacji multimedialnej
Zadanie domowe : Wypisz najczęściej występujące choroby skóry u człowieka, omów krótko jedną z nich.