Techniki mnemoniczne
Scenariusz nr 10
Cele:
Uczeń:
poznaje sposób zapamiętywania imion nowo poznawanych osób
ćwiczy koncentrację uwagi
ćwiczy zdolność szybkiego kojarzenia
Przebieg zajęć:
Rozwiązywanie łamigłówek zapisanych na tablicy z pomocą nauczyciela.
Nauczyciel w taki sposób prowadzi ćwiczenie, aby każde dziecko osiągnęło sukces.
Ćwiczenie ruchowe:
w pozycji stojącej zrób głęboki wdech nosem wspinając się na palce i wypuść ustami
podskocz kilka razy obunóż, a potem na prawej i lewej nodze
zrób kilka skłonów w przód
Swobodna rozmowa na temat tego, czy uczniom zdarzyło się zapomnieć imienia nowo poznanego kolegi. Wprowadzenie do tematu.
Nauczycielka pokazuje ilustrację, na której znajdują się fotografie 10 osób. Podaje dzieciom ich imiona i poleca je powtórzyć. Dzieci sprawdzają czy to łatwe.
Wyjaśnienie sposobu dzięki, któremu łatwiej można zapamiętać imiona:
aby je zapamiętać, na każdą fotografię będziesz miał około 10 sekund
popatrz jeszcze raz na twarze znajdujące się na ilustracji i spróbuj ustalić charakterystyczną cechę na twarzy tej nieznajomej osoby. Każdy ma taką cechę, np.: wąskie usta, odstające uszy, znamię itp.
nauczycielka odsłania zapisane pod zdjęciem imię, uczeń czyta go głośno i próbuje skojarzyć nową twarz ze swoim dobrym znajomym o tym samym imieniu. Jeśli nie zna osoby o takim samym imieniu próbuje znaleźć w pamięci osobę publiczną, która nosi to samo imię
w tym ustalonym miejscu „umieszczamy” imię danej osoby
Uwaga!
Na początek dobrze jest wybrać imiona takie same jakie noszą dzieci z klasy nieobecne na zajęciach. Później można zwiększyć stopień trudności.
Nauczycielka ponownie zasłania imiona, a uczniowie przyglądając się twarzom odgadują kolejne imiona, które zostały do nich przyporządkowane.
Początkowo to ćwiczenie nauczycielka wykonuje razem ze wszystkimi dziećmi, dopiero w dalszej kolejności można się pobawić indywidualnie.
Opracowała: Iwona Jacek