Techniki mnemoniczne
Scenariusz nr 9
Cele:
Uczeń:
poznaje nową technikę pamięciową - system loci, tzw. rzymski pokój
doskonali umiejętność koncentracji uwagi
podejmuje próby pobudzania swojej wyobraźni
wie, że emocje, które nam towarzyszą też mają wpływ na zapamiętywanie
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia zmierzające do uzyskania połączeń nerwowych pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgową, np.;
wyciągnij ręce przed siebie i spróbuj prawą ręką poruszać poziomo, a lewą pionowo
prawą nogą rysuj na podłodze kółeczka, a lewa ręką klep się po brzuchu
itp.
Nauczycielka poleca usiąść wygodnie i prosi, aby wytężyć swoją uwagę.
Opowiada następującą historię:
Popatrz na drzwi klasy. Przypatrz się uważnie. Wyobraź sobie, że na drzwiach jest pyszne, świeżo upieczone ciasto. Dokładnie obejrzyj to ciasto. Zobacz jakiego jest kształtu, jak jest udekorowane, jak pięknie i słodko pachnie. Włącz wszystkie zmysły. Dotknij je i ułam kawałek. Czujesz jakie jest ciepłe i puszyste. Zobacz jak obraca się na paterze, na której je położono. Postaraj się włączyć do tego obrazu swoje emocje. Powiedz sobie: „Ale smaczne to ciasto. Jak apetycznie wygląda. Chętnie bym go zjadł”.
Zbierz wszystkie swoje odczucia, popatrz jeszcze raz na drzwi. Teraz już zawsze, gdy spojrzysz na drzwi w klasie..., będziesz widział ciasto.
Teraz nauczycielka poleca wybrać punkty w klasie, w których będziemy umieszczali informacje, np.:
drzwi
tablica
okno
ławki
szafa
gazetka
podłoga
sufit
Ćwiczenie:
Pierwszą informacja, którą chcemy zapamiętać jest ciasto. Kolejną gąbka, więc tworzymy obraz gąbki pozostający w ścisłym związku z tablicą. Co robimy? Tworzymy obraz wielkiej gąbki leżącej na półeczce pod tablicą. Dotknijmy ją, sprawdźmy jaka jest szorstka i mokra. Teraz, gdy spojrzymy na tablicę, zobaczymy gąbkę.
Następną informacją będzie piłka. Znowu tworzę obraz piłki pozostający w związku z oknem. Wyobrażamy sobie jak wielka, łaciata, szybko kręcąca się piłka kieruje się w stronę okna i z hukiem wybija szybę. Od tej chwili, gdy spojrzymy na okno będziemy widzieli piłkę. I tak dalej umieszczamy wraz z dziećmi w poszczególnych punktach pokoju różne informacje.
Wszyscy razem odtwarzamy po kolei zapamiętane w taki sposób informacje.
Po tym ćwiczeniu nauczyciel wypisuje na tablicy różne wyrazy, np.:
ciasto
kapusta
piasek
farby
kanapka
radio
pióro
dziewczynka
i pomagając (jeśli zajdzie taka potrzeba) dzieciom, przyporządkowuje poszczególnym punktom klasy dane informacje.
Następnie ściera tablicę i dzieci korzystając z poznanych ścieżek dostępu przypominają kolejne wyrazy.
Na końcu zajęć uczniowie samodzielnie przyporządkowują podane przez nauczycielkę wyrazy do poszczególnych miejsc w klasie i zapisują zapamiętane wyrazy.
Samokontrola i samoocena wykonanego zadania.
Opracowała: Iwona Jacek
2