ALEKSANDRA KITTA
Konspekt z lekcji wychowania fizycznego w trudnych warunkach
Temat: Nauka stania na rękach
Klasa: V
Liczba uczniów: 20
Miejsce zajęć: Połowa sali gimnastycznej (10m x10m)
Czas trwania: 45 min.
Przybory i przyrządy: materace, ławeczka i drabinki
Cele podstawowe:
W zakresie umiejętności: Uczeń potrafi wykonać samodzielnie stanie na rękach
W zakresie motoryczności: Uczeń kształtuje zwinność i równowagę
W zakresie wiadomości: Uczeń zna zasady asekuracji w czasie ćwiczeń gimnastycznych
W zakresie wychowania: Uczeń chętnie współpracuje w grupie i z nauczycielem
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
metody |
Uwagi org.-metodyczne |
1. Zorganizowanie grupy |
1. zbiórka 2. powitanie grupy 3. sprawdzenie obecności |
3' |
|
Sprawdzenie obuwia i stroju zmiennego |
2. Motywacja do zajęć |
1. podanie tematu zajęć |
2' |
|
|
3. Rozgrzewka |
1. zabawa berek przyjaciel
2. bieg dookoła sali 3. bieg z krążeniem RR w przód, tył, naprzemianstronne w biegu na sygnał przysiad i wyskok w górę 4.stanie w rozkroku skłony T w przód z pogłębieniem 5.krążenie bioder 6.w siadzie rozkrocznym skłony do N prawej, lewej 7.w podporze leżąc przodem ugięcia ramion (pompki) 8.wierzganie konika 9.pokarz jak zachowują się koguty w czasie walki
10.leżąąc tyłem pokaż nogami ruch jazdy na rowerze
11.przeskoki przez partnera |
10' |
zabawowo-klasyczna
zadaniowo-ścisła
Ruchowej ekspresji twórczej Bezpośredniej celowości ruchu |
Ustawienie w rozsypce
Ćw. w parach |
4. Kształtowanie umiejętności , doskonalenie sprawności |
Podział uczniów na cztery zastępy 1.przewrót w przód 2.materac pod drabinkami stanie na RR z uniku podpartego 3.przeskoki obunóż przez ławeczkę (jak najszybciej)
4.stanie na RR z uniku podpartego, a następnie próba wykonania stania na rękach z zamachem
Następnie każdy z uczniów pokazuje nauczycielowi w jakim stopniu opanował stanie na RR |
25' |
Bezpośredniej celowości ruchu |
Ustawienie w formie obwodu stacyjnego. Zmiana stacji następuje co 2,5min. Uczniowie powinni zwracać uwagę na asekurację |
5. Uspokojenie organizmu |
1.stanie na nodze prawej, a nogą lewą kreślenie swojego imienia 2.wznos RR w górę i chodzenie na palcach (wkręcanie żarówek) |
3' |
Bezpośredniej celowości ruchu |
|
6. Czynności organizacyjne |
1.uporządkowanie sali 2.zbiórka 3.omówienie zajęć 4.porzegnanie grupy |
2' |
|
|