Konspekt zajęć całodziennych dla klasy II ( 4 godz. )
Blok tematyczny- Kubuś Puchatek i jego przyjaciele.
Temat dnia - Łakomstwo może mieć zgubne skutki.
Treści zajęć edukacyjnych :
Edukacja polonistyczna - Ustalenie kolejności zdarzeń w II rozdziale książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”. Liczba pojedyncza i mnoga czasowników.
Edukacja matematyczna - Rozwiązywanie zadań o treści geometrycznej dotyczącej porównywania różnicowego.
Edukacja środowiskowa - Poznanie zasad prawidłowego odżywiania się.
Edukacja techniczna - Zabawka „ Kubuś Puchatek”- ruchome łączenie elementów, ozdabianie postaci misia wg własnego pomysłu.
Metody pracy - słowne, czynne, oglądowe
Środki dydaktyczne - książka A. A. Milne „ Kubuś Puchatek”, wycinanka, figury geometryczne, rozsypanka zdaniowa, karty pracy, plansza z artykułami spożywczym, wycinanki, plastelina, ścinki materiału.
Umiejętności uczniów:
umiejętność poprawnego posługiwania się językiem ojczystym
umiejętność rozumowania i rozwiązywania problemu w sposób twórczy
umiejętność odnoszenia się do praktyki zdobytej wiedzy
Wskaźniki:
uczeń posługuje się poprawnymi formami językowymi dotyczącymi lektury, pojęć matematycznych ( koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt), słownictwa związanego ze zdrowym odżywianiem, pracy plastycznej
wyróżnia podstawowe figury geometryczne używając słownictwa matematycznego ( koło, kwadrat, prostokąt, koło)
za pomocą linijki mierzy długość przedmiotów na rysunku oraz rysuje figury geometryczne o podanych wymiarach
podczas spożywania śniadania przestrzega zasad kulturalnego zachowania się przy stole
potrafi ułożyć menu swojej grupy zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania się
wyraża ruchem słowa piosenki
ozdabia postać Kubusia Puchatka wg własnego pomysłu
Cele szczegółowe:
uczeń:
wypowiada się na temat przeczytanego tekstu, rozumie jego treść
porządkuje tytuły wg kolejności zdarzeń
wyróżnia czasowniki w zdaniach, zapisuje je w liczbie pojedynczej i mnogiej
zna zasady zdrowego odżywiania się oraz wartości odżywcze mleka, świeżych owoców i warzyw
przestrzega zasad higieny oraz estetyki spożywania posiłków
wyróżnia podstawowe figury geometryczne
potrafi rozwiązać zadania geometryczne na porównywanie różnicowe
umie łączyć karton za pomocą pinezki i gumki
ozdabia postać Kubusia Puchatka wg własnego pomysłu
Przebieg zajęć
Wprowadzenie do zajęć - popraw po śladzie i odczytaj hasło -utworzenie słowa „MIŚ” zał. 1
Rozmowa na temat poznanej lektury A. A. Milne „Kubuś Puchatek” oraz jej głównego bohatera.
Przeczytanie przez nauczyciela II rozdziału książki.
Wypowiedzi uczniów na podstawie przeczytanego tekstu.
Układanie zdań wg kolejności wydarzeń ( praca w grupach) zał. 2
Głośne odczytanie zdań, wklejenie na kartę pracy.
Przypomnienie wiadomości o czasowniku zał. 3
Wyróżnienie czasowników w zdaniach
Przepisanie czasowników do zeszytów i dopisanie liczby mnogiej.
Rozmowa o zasadach racjonalnego odżywiania się zał. 4
Zwrócenie uwagi na łakomstwo Kubusia.
Podział produktów spożywczych na produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zał. 5
Ułożenie menu dla swojej grupy zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania się zał. 6
Zgaduj- zgadula - odczytanie zasad zachowania się przy stole.
Śniadanie.
Piosenka o Kubusiu - wyrażanie ruchem słów piosenki.
Segregowanie figur geometrycznych, przypomnienie ich właściwości .
Porównywanie różnicowe zbiorów figur.
Rozwiązywanie zadań przez poszczególne grupy zał. 7
Wykonanie pracy technicznej - instrukcja nauczyciela ( wyjaśnienie, w jaki sposób należy łączyć karton za pomocą pinezki i gumki) .
Ozdabianie postaci Kubusia Puchatka wg własnego pomysłu.
Wypowiedzi dzieci na temat swoich prac, ocena prac.
Ocena pracy uczniów za cały cykl zajęć - otrzymanie plakietek „ Przyjaciel Kubusia Puchatka”.
Załącznik 1
Popraw po śladzie i odczytaj hasło.
MIŚ
Załącznik 2
Kubuś Puchatek spaceruje po lesie.
Miś odwiedza króliczka.
Królik częstuje gościa miodem i marmoladą.
Puchatek nie może wydostać się z nory królika.
Krzyś przybywa na pomoc.
Kubuś odchudza się.
Po tygodniu Puchatek wydostaje się z nory.
Załącznik 5
Produkty pochodzenia zwierzęcego
|
Produkty pochodzenia roślinnego |
|
|
Załącznik 6
Śniadanie -
II śniadanie -
Obiad -
Podwieczorek -
Kolacja -
Załącznik 3
Czasowniki to wyrazy oznaczające czynności lub stan.
Odpowiadają na pytania: co robi ?
lub co się z nim dzieje ?
Załącznik 4
Nasze zdrowie zależy od :
ilości, różnorodności i jakości pokarmu
regularności spożywania posiłków
higieny ich przyrządzania
Załącznik 7
Zadania do wykonania przez poszczególne grupy:
Grupa 1
Podany kwadrat ma boki o długości 5 cm. Narysuj kwadrat, którego boki są o 2 cm krótsze.
Grupa 2
Podany kwadrat ma boki o długości 4 cm. Narysuj kwadrat, którego boki są o 3 cm dłuższe.
Grupa 3
Podany kwadrat ma boki o długości 1 cm. Narysuj kwadrat, którego boki są o 4 cm dłuższe.
Grupa 4
Podany kwadrat ma boki o długości 10 cm. Narysuj kwadrat, którego boki są o 6 cm krótsze.
Opracowała:
Anna Kołowska